Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska przystępuje do ubiegania się o Letnie Igrzyska 2036

Polska przystępuje do ubiegania się o Letnie Igrzyska 2036

Reutera27 września 2023, 21:152 minuty czytania

WARSZAWA, Polska – Polska będzie ubiegać się o organizację Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2036 r., oznajmił w środę prezydent Polski Andrzej Duda, dołączając do ringu innych kandydatów, w tym Indonezję, Meksyk i Indie.

Polska, która tego lata była gospodarzem kilku Igrzysk Europejskich w Krakowie i Małopolsce, nigdy nie była gospodarzem igrzysk olimpijskich.

„Po konsultacjach z Polskim Komitetem Olimpijskim, Ministrem Sportu i rządem chciałbym ogłosić, że naszą ambicją i celem jest rozpoczęcie wysiłków na rzecz organizacji Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2036 roku” – powiedział Duda na konferencji prasowej. Jakub.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski przyznał organizację Igrzysk w 2032 r. Brisbane w Australii, choć jest już kilku zainteresowanych kandydatów na Igrzyska w 2036 r.

Oficjalnie zainteresowanie wyraziły Meksyk i Indonezja, natomiast oferta Indii wydaje się nieunikniona. Mogą także dołączyć Turcja, Węgry i miasta regionu Zatoki Perskiej.

„Nasi polscy przyjaciele już z powodzeniem pokazali, co trzeba, aby gościć najważniejsze międzynarodowe wydarzenia sportowe na najwyższym poziomie” – powiedział Hasan Arad, członek Komitetu Wykonawczego Europejskich Komitetów Olimpijskich.

EOC jest odpowiedzialna za Igrzyska Europejskie, odbywające się co cztery lata wydarzenie, w którym ponad 7 000 sportowców rywalizuje w 26 dyscyplinach sportowych przez 12 dni.

„Z wszystkiego, co EOC tam widziała, wynika, że ​​Polska ma dobre kwalifikacje do organizacji igrzysk olimpijskich” – stwierdził Arad.

W związku ze zmianami przepisów MKOl kilka lat temu nie ma przejrzystej procedury przetargowej ani oficjalnej kampanii związanej z igrzyskami olimpijskimi, jak miało to miejsce w przeszłości. Kandydaci prowadzą obecnie osobiste negocjacje z MKOl, zanim miasto zostanie nominowane pod głosowanie na sesji MKOl. MKOl zwykle jest gospodarzem Letnich Igrzysk Olimpijskich z co najmniej siedmioletnim wyprzedzeniem.

Los Angeles będzie gospodarzem Igrzysk Olimpijskich w 2028 r., a Paryż będzie gospodarzem przyszłorocznych Letnich Igrzysk.

READ  Gazociąg Bałtycki jest połączony z polskim i duńskim systemem przesyłowym