Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska rozważy stopniowe łagodzenie polityki pieniężnej w 2025 r., mówi decydent

Polska rozważy stopniowe łagodzenie polityki pieniężnej w 2025 r., mówi decydent

(Bloomberg) – Polski bank centralny pozostawi w tym roku stopę referencyjną na niezmienionym poziomie ze względu na utrzymujące się ryzyko inflacji i rozważy stopniowe łagodzenie stopy procentowej dopiero w 2025 r., powiedział członek krajowego komitetu ustalania stóp procentowych.

Ivona Duda, zasiadająca w Radzie Polityki Pieniężnej banku centralnego, powiedziała, że ​​decydenci zaczną omawiać obniżki stóp procentowych dopiero pod koniec tego roku. Stopa banku centralnego wynosząca 5,75% jest na razie „wystarczająca”, a wszelkie pośpieszne odejście od restrykcyjnej polityki stwarza ryzyko, stwierdził.

„Jeśli zaczniemy rozważać obniżki stóp procentowych, to po przeanalizowaniu wszystkich uwarunkowań będzie to następowało bardzo stopniowo” – powiedział Duda w wywiadzie dla Bloomberg News w Warszawie, dodając, że jest za wcześnie, aby dyskutować o zakresie obniżek w 2025 roku.

Narodowy Bank Polski nie zmienił swojej podstawowej stopy procentowej od jesieni ubiegłego roku, kiedy prezes Adam Klapiński zawiódł oczekiwania rynku, obniżką o 75 punktów bazowych we wrześniu, a następnie obniżką o ćwierć punktu bazowego do 15 w przyszłym miesiącu przed październikowymi wyborami w kraju .

To nieoczekiwane posunięcie spowodowało wyprzedaż złotego i krytykę w Warszawie, że Klapiński wykorzystuje swoją pozycję, aby pomóc w wyborach swoim nacjonalistycznym sojusznikom, Partii Prawo i Sprawiedliwość. Premier Donald Tusk, który zdobył większość pozwalającą na odsunięcie nacjonalistów od władzy, uczynił Klubińskiego jednym ze swoich głównych celów politycznych.

Klapiński zaprzecza jakimkolwiek nieprawidłowościom, gdyż koalicja rządząca stara się o powołanie specjalnego sądu, który miałby sądzić szefa banku centralnego. Odwrócił kurs polityki pieniężnej, nalegając, aby obniżki stóp procentowych pozostały niezmienne do końca roku, nawet przy spadającej inflacji.

Duda powiedział, że głównymi zagrożeniami dla podwyżek cen w tym roku jest niepewność co do cen żywności i energii – spojrzenie na dynamikę płac. Nie widziała jednak powodu do podwyżki opłat.

READ  Ukraina pozywa Polskę, Słowację i Węgry w związku z embargiem na zboże: Politico | Wiadomości o wojnie rosyjsko-ukraińskiej

Inflacja, która w lutym spadła do 2%, może wzrosnąć do około 5,5% do końca roku, ponieważ skutki wycofania podatku od żywności w zeszłym miesiącu i częściowego złagodzenia ograniczeń w dostawach energii od lipca będą odczuwalne w cenach konsumenckich, powiedział. .

Decydent stwierdził, że pomoże to produkcji przemysłowej przekroczyć 3% w 2024 r., a inflacja bazowa ma przekroczyć 4% do końca 2024 r. Powolna inflacja, rosnące płace i niskie bezrobocie będą napędzać popyt wewnętrzny, co sprawi, że perspektywy gospodarcze Polski będą „bardzo dobre” – powiedział Duda.

–Z pomocą Macieja Martewicza.

©2024 Bloomberg LP