Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska ryzykuje postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego w związku ze środkami antyinflacyjnymi – EURACTIV.com

Polska ryzykuje postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego w związku ze środkami antyinflacyjnymi – EURACTIV.com

Polskie media donoszą, że Komisja może wszcząć postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko Polsce, jeśli nie wycofa środków antyinflacyjnych, które obniżą podatek VAT na gaz i pestycydy, ponieważ nie są one zgodne z prawem UE.

Unijna dyrektywa VAT dopuszcza minimalną stawkę podatku 5% na gaz ziemny, co oznacza zerowe stawki VAT na nawozy i gaz, w przeciwieństwie do podstawowych produktów, takich jak żywność, które nie są zgodne z prawem UE, stwierdziła Komisja w sprawie -środki inflacyjne. Tarcza” przyjęta na początku tego roku.

Chociaż już jest zgłoszone W styczniu Komisja zapowiedziała, że ​​Polska rozpocznie postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, jeśli zignoruje apele Brukseli, że UE może odrzucić polską tarczę antyinflacyjną.

Dodał, że jeśli wyjaśnienie rządu nie jest zadowalające, Komisja może skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE w celu zastąpienia przepisów, które są niezgodne z prawem podatkowym UE.

Komisarz UE ds. gospodarczych Paolo Gentiloni „wysłał listy do Warszawy we wrześniu i październiku w tej sprawie” – napisała na Twitterze Dorota Pawlek, korespondentka w Brukseli. Wiadomości Bolsad TV, powołując się na anonimowego urzędnika UE.

Premier Mateusz Morawiecki przyznał, że komisja zakwestionowała niektóre antyinflacyjne działania Polski, zapowiadając, że rząd zrewiduje swój plan redukcji inflacji.

„Tarcza” zostanie zastąpiona innym mechanizmem antyinflacyjnym – powiedział Morawiecki, dodając, że odpowiednia polityka cenowa firm energetycznych będzie „buforem” dla konsumentów, gdy stawki VAT powrócą do poprzedniego poziomu.

Premier przekonywał jednak, że polskie władze zastosują zerowe stawki podatkowe na żywność, „chyba że komisja się temu sprzeciwi”. Insider biznesowy.

„Tarcza antyinflacyjna” pozostaje w obecnej formie do końca 2022 roku.

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)