Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w październiku o 12,8% rok do roku (ING: 13,0%; konsensus: 11,7%), po wzroście o 10,3% rok do roku we wrześniu. Wyższa roczna dynamika wynagrodzeń w porównaniu z poprzednim miesiącem była efektem korzystniejszego rozkładu dni pracy i wypłat premii. Przeciętne zatrudnienie w październiku było nieco niższe (-0,1%) w porównaniu do analogicznego miesiąca 2022 roku (ING i konsensus: 0,0% r/r). W porównaniu z wrześniem liczba miejsc pracy spadła o 2 tys. miejsc pracy i był to trzeci miesiąc spadku zatrudnienia, choć w dalszym ciągu umiarkowanego.
W ujęciu realnym (po uwzględnieniu wzrostu cen konsumpcyjnych) przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 5,8% rok do roku, co stanowi najsilniejszy wzrost od lutego 2019 r. Większa presja na płace będzie widoczna w średnim okresie w związku ze wzrostem minimalnego Za płace, które są rekordowo niskie. Poziom bezrobocia i ożywienie gospodarcze. Nieco niższa inflacja może złagodzić oczekiwania płacowe. Odbudowa realnych dochodów do dyspozycji przy relatywnie stabilnym zatrudnieniu stanowi dobry punkt wyjścia do ożywienia konsumpcji, która będzie głównym motorem wzrostu polskiej gospodarki w 2024 r. Wzrost PKB w 2024 r. może wynieść blisko 3%.
Płace realne w przedsiębiorstwach, % r/r
Płace realne odbijają się, wspierając konsumpcję
Ożywienie i relatywnie proinflacyjna struktura wzrostu PKB w 2024 r., przy dominacji popytu konsumpcyjnego, może być argumentem dla RPP za pozostawieniem stóp procentowych na niezmienionym poziomie w nadchodzących miesiącach. O ile marcowa prognoza Narodowego Banku Polskiego nie wskaże szybszego powrotu inflacji do celu, stopy procentowe mogą pozostać na obecnym poziomie (podstawowa stopa procentowa na poziomie 5,75%) do końca 2024 roku.
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Narodowy Bank Zjednoczonych Emiratów Arabskich stwierdził, że poniedziałkowa przerwa w świadczeniu usług, która dotknęła klientów, nie była cyberatakiem
Stopy procentowe w Polsce są stabilne; Nowe prognozy gospodarcze są zgodne z oczekiwaniami Artykuły
Ekspert ds. kredytów hipotecznych Mark Burris odpowiada na pytanie nurtujące każdego właściciela domu