Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska sprawdza pojazdy przekraczające granicę ze Słowacją w związku z falą migrantów

Polska sprawdza pojazdy przekraczające granicę ze Słowacją w związku z falą migrantów

Premier Polski Mateusz Morawiecki wygłasza przemówienia przed spotkaniem z wiceprezydent USA Kamalą Harris w uroczystym biurze w budynku Eisenhower Executive Office Building w kompleksie Białego Domu w Waszyngtonie, DC, USA, 11 kwietnia 2023 r. REUTERS/Jonathan Ernst/plik Zdobądź prawa licencyjne

WARSZAWA, 25 września (Reuters) – Polska wprowadzi kontrole pojazdów przekraczających granicę ze Słowacją, zapowiedział w poniedziałek premier, w ramach działań mających na celu powstrzymanie napływu migrantów.

Rządząca nacjonalistyczna partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) uczyniła migrację centralnym tematem swojej kampanii na trzecią kadencję w wyborach 15 października i umieściła pytania na ten temat w referendum, które odbędzie się równolegle z referendum. .

Tymczasem Słowacja zmaga się ze wzrostem liczby nielegalnych imigrantów. Według ministerstwa spraw wewnętrznych tego kraju liczba nielegalnych imigrantów przetrzymywanych na Słowacji wzrosła dziewięciokrotnie w porównaniu z rokiem ubiegłym do 27 000 w tym roku.

„Poinstruowałem ministra spraw wewnętrznych, aby wprowadził ograniczenia w ruchu minibusów, samochodów dostawczych, samochodów osobowych, autobusów itp., w przypadku podejrzenia nielegalnych imigrantów” – powiedział Mateusz Morawiecki na wiecu wyborczym.

Rzecznik słowackiego MSZ nie odpowiedział natychmiast na przesłaną e-mailem prośbę o komentarz.

Morawiecki wypowiadał się wkrótce po tym, jak rzecznik rządu Piotr Mueller powiedział, że Warszawa rozważa zaostrzenie kontroli granicznych, ale żadna decyzja nie została podjęta, ponieważ chce skonsultować się z sojusznikami.

„Nie chcemy ich zaskakiwać tą decyzją, ale nie uzależniamy tej decyzji od zgody innego kraju” – powiedział Mueller.

Morawiecki odniósł się także do kanclerza Niemiec Olafa Scholza, który w sobotę wezwał polski rząd do wyjaśnienia zarzutów dotyczących programu bezwizowego dla migrantów, które wstrząsnęły polską polityką.

Morawiecki powiedział, że słowa Scholza mogą stanowić przygotowanie do zamknięcia granicy z Polską.

„Lepiej poznać prawdziwą sytuację i nie wtrącać się w polskie sprawy” – powiedział Scholesowi.

READ  Amazon uruchamia usługę Prime w Polsce

Mueller powiedział także, że rząd nie wykluczył wzmocnienia kontroli na granicy z Niemcami.

Reportaż Alana Charlisha i Anny Koper; Redakcja: Andrew Cawthorne, Hugh Lawson i Alison Williams

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Zdobądź prawa licencyjneOtwiera nową kartę