Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska/Szwecja 2023 Historyczny moment dla Republiki Korei

W maju 2022 roku Republika Korei zrobiła skok wiary i po raz pierwszy w historii zainstalowała dwóch zagranicznych trenerów dla męskich i żeńskich drużyn seniorskich.

Podczas gdy Kim Rasmussen jest powszechnie znanym nazwiskiem i ma duże doświadczenie w kobiecej piłce ręcznej, wcześniej trenował męską drużynę w Polsce i na Węgrzech, wybranym kandydatem jest Rolando Freidas, doświadczony trener, który położył podwaliny pod występ Portugalii na dużej scenie. , który na początku minionej dekady prowadził reprezentację juniorów i seniorów.

Freitas nie jest obcy międzynarodowej siatkówce, ale jego nominacja była trochę zaskoczeniem dla prawdziwie konserwatywnego zespołu. Niektóre rzeczy zawsze będą takie same: Korea ma tylko jednego członka drużyny, który gra poza krajem na poziomie klubowym, Kim Jin-young, Azopal, który wykonuje swoją pracę dla Ademara Leona w lidze hiszpańskiej.

Niemniej jednak były to cztery kolejne występy w Pucharze Prezydentów dla drużyny, która nie dotarła do głównej rundy Mistrzostw Świata Mężczyzn IHF od 2009 roku.

Dwa lata temu, w Egipcie 2021, Republika Korei zajęła 31. miejsce, wygrywając tylko jeden turniej z siedmiu, z młodym i niedoświadczonym składem ze względu na środki COVID-19 kraju, które utrudniały innym graczom. Od dołączenia do zespołu.

Tym razem jest więcej doświadczenia, a Freitas poprowadzi z jasnym celem: stopniowym ulepszaniem zespołu, który dąży do powrotu do grona najlepszych.

„To zaszczyt być tutaj i jestem zmotywowany do podjęcia tego wyzwania. Wierzę, że mamy zupełnie nowe pomysły, dobrą tożsamość i nowy zespół, który będzie stawał się coraz lepszy w przyszłości” – powiedział Freitas IHF.info.

Rolanda Freitasa
Rolando Freitas był trenerem reprezentacji Portugalii na Mistrzostwach Świata Juniorów IHF Mężczyzn 2011 w Grecji.

Po zajęciu piątego miejsca w Mistrzostwach AHF w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2022 Korea potrzebowała nowego wyzwania, a Freitas był tam, aby nadzorować odbudowę zespołu. Jednak azjatycka potęga ma swój własny styl i filozofię piłki ręcznej, która jest zupełnie inna niż europejska.

READ  „Chcę śpiewać najlepiej jak potrafię na Eurowizji”

Dlatego logiczne było, że portugalski trener najpierw zapoznał się z zawodnikami i miał trudności ze stworzeniem symbiozy, która umożliwiłaby mu zarówno ugruntowanie pozycji, jak i przekonanie graczy do jego metod.

Na szczęście wszystko poszło gładko od pierwszych sesji treningowych, a koreańscy piłkarze zapewnili intensywność, której wymagał trener, a nawet więcej.

„Po pierwszych sesjach treningowych byłem naprawdę w szoku. Naprawdę trudno było nadążyć, bo tempo było tak wysokie. Potrzebowałem jakiegoś leku na ból głowy, czegoś, co utrzyma mnie w dobrym nastroju” – żartuje Freitas.

Jednak portugalski trener, który pomógł Portugalii zdobyć srebrny medal na M20 EHF EURO 2010, wiedział, że ma coś dobrego w swoich rękach, program, który może przynieść rezultaty na dłuższą metę, jeśli okaże się niezbędną cierpliwość.

– Mamy tylko jednego zawodnika, który gra w innym kraju na poziomie klubowym i jest to miecz obosieczny. Z jednej strony nie mamy niezbędnego doświadczenia na tym poziomie do mistrzostw świata. Ale z drugiej strony możemy spotykać się częściej niż inne zespoły, aby realizować nasze pomysły, co jest dla nas łatwiejsze. To pomaga – mówi portugalski trener.

Ale co zrobiło na Freidasie największe wrażenie w jego ośmiomiesięcznej karierze trenera Korei Południowej?

Mówi, że niekoniecznie jest to piłka ręczna, ale raczej kultura, która wymaga pewnej adaptacji. Jednak wyzwanie jest naprawdę tego warte.

„Jeśli chodzi o kulturę, to prawda, różni się ona od Europy, ale jest to coś, czego każdy powinien doświadczyć. Szacunek dla osób starszych, ogólnie szacunek, jest dla mnie bardzo interesujący. Mogę z tym rezonować” — mówi Freitas.

„Z punktu widzenia piłki ręcznej, zawodnicy od razu kupili i myślę, że intensywność jest wysoka w każdym meczu i każdej sesji treningowej. Dla trenera to wspaniale widzieć.

READ  Polski KGHM podpisał umowę na małą skalę dotyczącą reaktora jądrowego z amerykańską firmą

Ta intensywność z pewnością zostanie wystawiona na próbę podczas 28. Mistrzostw Świata Mężczyzn IHF, kiedy Korea Południowa zmierzy się z Islandią, Portugalią i Węgrami na Kristianstad Arena w dniach 12-16 stycznia.

Wszystkie trzy europejskie drużyny walczą o lepsze miejsce niż poprzednie rozgrywki i są silnymi przeciwnikami dla drużyny, która znajduje się w trakcie przebudowy, z nowym trenerem i nowymi zawodnikami, którzy próbują zbudować lepszą dywizję.

Mecz z Portugalią będzie z pewnością wyjątkowy dla Freitasa, który zna wielu rywali, ponieważ prowadził reprezentację juniorów w latach 2005-2012, a następnie reprezentację seniorów w latach 2012-2016.

„Szczęście z pewnością nie jest po naszej stronie, ponieważ grupa jest bardzo trudna. Masz Węgry pod wodzą Semy Rodrígueza, które zaczynają grać coraz lepiej. Masz Islandię, która zawsze jest ambitna i skupiona na medalu. oczywiście jest Portugalia, która w ostatnich latach była świetna” – mówi Freitas.

Jaka jest więc misja Korei?

„Musimy zakończyć lepiej niż Egipt 2021, gdzie byliśmy na 31. Jeśli uda nam się wygrać z tymi europejskimi zespołami, będzie to niesamowite, prawie cud. Ale jeśli wyjdziemy na boisko i zagramy w Pucharze Prezydenta, to spodziewam się więcej niż jednej wygranej i lepszego wyniku.

„Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby spróbować dobrze grać, więc oczekuję od zawodników, że dadzą z siebie wszystko” – podsumowuje Freitas.