WARSZAWA (Reuters) – W środę polski parlament będzie debatował nad ustawą, która może utrudnić Żydom odzyskiwanie mienia przejętego przez nazistowskich Niemców i posiadanego przez komunistycznych władców po wojnie, co może nadwyrężyć stosunki Warszawy z Izraelem i Stanami Zjednoczonymi.
Polska była domem dla jednej z największych społeczności żydowskich na świecie, dopóki nie została prawie całkowicie zniszczona przez nazistów podczas II wojny światowej. Byli żydowscy właściciele majątku i ich potomkowie walczą o odszkodowania od upadku komunizmu w 1989 roku.
Polska jest jedynym krajem UE, który nie uchwalił przepisów dotyczących restytucji mienia pomimo wielokrotnych wezwań ze strony Stanów Zjednoczonych.
W 2015 r. polski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że należy wyznaczyć termin, po upływie którego od błędnych decyzji administracyjnych nie przysługuje odwołanie. W marcu komisja sejmowa zaproponowała projekt ustawy wprowadzającej w życie ten przepis z terminami 10-30 lat. Krytycy twierdzą, że wyznaczyłoby to limit czasowy na wnioski o zwrot pieniędzy.
Polskie media podały, że amerykański charge d’affaires wyraził swoje obawy w liście do marszałka parlamentu.
„Rozumiemy, że ta ustawa skutecznie sprawi, że restytucja lub odszkodowanie za mienie z czasów Holokaustu lub PRL-u będzie nieosiągalne dla znacznej części roszczeń” – napisał Bex Aliu, donosi Dziennik Gazeta Prawna.
Biuro prasowe sejmu potwierdziło, że takie pismo otrzymało, choć tekstu nie opublikowało. Ambasada USA nie skomentowała.
Światowa Organizacja Odzyskiwania Żydów, która zawetowała projekt ustawy, stwierdziła: „W 2021 r. nie należy wprowadzać nowych, nie do pokonania warunków prawnych, które uniemożliwią odzyskanie… mienia lub uzyskanie godziwego odszkodowania”.
Barbara Bartos, jedna z autorek projektu ustawy, powiedziała, że Parlament powinien uchwalić orzeczenie sądu. Nowe terminy dotyczyłyby wyłącznie postępowań administracyjnych, a nie spraw cywilnych, choć przyznała, że często podstawą roszczeń odszkodowawczych są odwołania od decyzji administracyjnych.
„Minęło ponad 30 lat (od tego, że Polska) jest wolnym krajem i myślę… jeśli ktoś potrzebowałby rozwiązać kilka bardzo starych problemów w procedurach administracyjnych… miał na to 30 lat” – powiedział Bartos Reuterowi.
Polskie ministerstwa spraw zagranicznych i sprawiedliwości nie odpowiedziały na prośby Reutera o komentarz.
Media Fusion ANI KTOKOLWIEK ZAINTERESOWANY Fusion Media NIE BĘDZIE ODPOWIEDZIALNY ZA STRATY LUB USZKODZENIA WYNIKAJĄCE Z POLEGANIA NA INFORMACJACH, W TYM DANYCH, WYCENACH, GRAFIKACH I ZNAKACH KUPNA/SPRZEDAŻY ZAWARTYCH NA TEJ STRONIE. Proszę być w pełni świadomym ryzyka i kosztów związanych z handlem na rynkach finansowych, jest to jedna z najbardziej ryzykownych form inwestycji.
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Narodowy Bank Zjednoczonych Emiratów Arabskich stwierdził, że poniedziałkowa przerwa w świadczeniu usług, która dotknęła klientów, nie była cyberatakiem
Stopy procentowe w Polsce są stabilne; Nowe prognozy gospodarcze są zgodne z oczekiwaniami Artykuły
Ekspert ds. kredytów hipotecznych Mark Burris odpowiada na pytanie nurtujące każdego właściciela domu