Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska zabiega o zgodę Niemiec na wysłanie czołgów Panther na Ukrainę | Ukraina

Rząd polski zwrócił się do Berlina o zgodę na jego wysłanie Czołgi Leopard na Ukrainę po tym, jak okazało się, że niemiecki rząd nie zablokuje ich eksportu.

Złożenie wniosku przez Warszawę zwiększa presję na kanclerza Niemiec Olafa Scholesa, aby podjął szybką decyzję po uniknięciu sprawy na międzynarodowym spotkaniu ministrów obrony w piątek.

Boris Pistorius, nowy minister obrony Niemiec, powiedział, że spodziewa się we wtorek rano Niemcy Szybko odpowiadaj na prośby. Zaznaczył w piątek, że Berlin raczej nie stanie na drodze innym krajom, Polsce, Finlandii i Hiszpanii, nawet jeśli Niemcy wstrzymają się od głosu.

Niemieckie źródło rządowe poinformowało, że polski wniosek został rozpatrzony z „niezbędną pilnością” i że decyzja zostanie podjęta w ciągu tygodnia lub dwóch.

Minister obrony Polski Mariusz Błaszczak potwierdził to posunięcie we wtorek rano na Twitterze: „Niemcy otrzymały naszą prośbę”.

Inicjatywa Warszawy ma doprowadzić do pozyskania czołgów przez inne kraje i wskazuje, że są one gotowe je wysłać. Ukraina, chęć podążania za nim. Zwiększa presję na Berlin, aby ogłosił wysyłkę własnych zapasów niemieckich czołgów. Błaszczak zaapelował do Berlina o „przyłączenie się do koalicji krajów, które chcą wesprzeć Ukrainę czołgami Leopard 2”. Uważa się, że w Europie jest ponad 2000 czołgów.

Wniosek został złożony do niemieckiego Ministerstwa Gospodarki, które potwierdziło Spiegelowi, że listy były „poprawne i kompletne” według źródeł rządowych. Polska specjalnie poprosiła o pozwolenie na eksport 14 czołgów. Zgodnie z umową kupna, aby je wyeksportować, muszą uzyskać zgodę Niemiec jako kraju produkcji.

Za proces decyzyjny odpowiadać będzie Ministerstwo Obrony.

Premier Polski Mateusz Morawiecki zapowiedział złożenie wniosku w poniedziałek. W piątek Warszawa zagroziła też wysłaniem swoich czołgów na Ukrainę bez zgody Niemiec, w odpowiedzi na brak oświadczenia Scholza, mimo powszechnych oczekiwań, że wykorzysta spotkanie w bazie wojskowej Ramstein. Rzecznik niemieckiego rządu powiedział Polsce, że jest to niezgodne z warunkami umowy kupna.

READ  „Zostajemy!”: Polacy protestują w obronie członków UE | Polska

Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbach utorowała drogę do przedstawienia przez Warszawę wniosku w niedzielę. Następnie powiedział w zaskakującym oświadczeniu we francuskiej telewizji, że Niemcy nie zapobiegną eksportowi czołgów Panther z krajów trzecich na Ukrainę. Powiedział: „Pytanie nie zostało jeszcze zadane w tym momencie, ale nie będziemy stać na przeszkodzie, jeśli zostaniemy o to zapytani”. Nie jest jeszcze jasne, czy jego oświadczenie zgadzało się z Schallsem, czy celowo przeciwstawiało się jego stanowisku.

Przemawiając we wtorek po spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem w Berlinie, Pistorius powiedział: „Spodziewam się, że decyzja zostanie podjęta wkrótce”.

Ukraina: Stoltenberg „ma nadzieję” na rozwiązanie problemu niemieckich czołgów wkrótce – wideo

Lista czołgów bojowych Cheetah 2, którą ogłosił w piątek, jest w toku w odpowiedzi na szczegółowe pytania dotyczące części zamiennych, konserwacji, uzbrojenia i przeglądów systemów uzbrojenia, o które po raz pierwszy poprosił Kijów w kwietniu ubiegłego roku. wykorzystano.

„Jesteśmy teraz w trakcie przygotowywania wszystkiego” – powiedział Pistorius. „Jeśli nasz wynik będzie pozytywny, będziemy gotowi do szybkiego działania”.

Powiedział, że „wyraźnie zachęcał” wszystkich partnerów NATO, którzy mają czołgi Leopard, do jak najszybszego rozpoczęcia szkolenia ukraińskich żołnierzy. Pistorius dodał, że niemiecki rząd „nie będzie nikomu stawał na drodze”, ale powiedział, że Niemcy mogą posunąć się naprzód z konkretnymi planami szkolenia i rozmieszczenia „kiedy zostanie podjęta decyzja, jak postępować z czołgami Leopard”.

Armin Papperger, dyrektor naczelny producenta czołgów Rheinmetall, potwierdził, że 29 Leopardów 2A4 ma zostać wysłanych na Słowację i do Czech w ramach wielostronnego programu transferowego. Zdobądź nowoczesne zamienniki z Niemiec zamiast z Ukrainy – mogą być gotowe do marca, ale Berlin musi zdecydować, co z nimi zrobić. Obecnie czołgi są odnawiane przez firmę Rheinmetall.

Papperger potwierdził, że firma posiada kolejne 22 zbiorniki, które wymagają gruntownego remontu i prawdopodobnie nie będą gotowe do końca roku. Dodał: „Niektóre z tych zbiorników nie były używane od dziesięcioleci, a ich włazy pozostały otwarte i spleśniały w środku”. Musisz je rozebrać, wyczyścić i skrupulatnie odbudować „jak samochód” – powiedział.

Niecierpliwość wobec Niemiec z powodu ich pozornej nieustępliwości w kwestii czołgów jest znaczna. Tabloid Bild zauważył we wtorkowym wydaniu, że międzynarodowe oburzenie Berlinem było tak wielkie, że termin „Scholzen” lub „Scholsing”, gra na nazwisko Scholza, był używany na Zachodzie jako „środek zwlekania i szukania wymówek. Zwłoka”, tymczasem „w międzyczasie rosyjscy propagandziści używali zamiast tego Scholsa. Chwalą i świętują”.