Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska – ziemia żydowskiego dziedzictwa, czerwonej cegły i kozłów

Polska – ziemia żydowskiego dziedzictwa, czerwonej cegły i kozłów

Gdybyśmy odbyli tę podróż 120 lat temu, rozpoczęlibyśmy w Prusach, a skończyli w Rosji. Ale to jest Polska 2023.

Droga z Poznania do Łodzi to jak podróż w czasie, od zabytkowych murów miejskich i wspaniałych placów miejskich, przez żyzne równiny i miejsca dziedzictwa żydowskiego, aż do tętniącego życiem dawnego miasta przemysłowego i wytyczenia nowej ścieżki w XXI wieku.

Chociaż miejsca są wspaniałe, muzea pięknie zaprojektowane, a regionalne jedzenie zaskakująco smaczne, to interakcje z mieszkańcami naprawdę ożywiają tę wycieczkę.

Młodsi, lepiej wykształceni Polacy, dwudziestolatkowie i czterdziestolatkowie, to świetna grupa. Doskonale znają historię swojego kraju – zwłaszcza od XX wieku – w tym tragedie II wojny światowej i późniejszego okresu komunizmu. Ogólnie rzecz biorąc, wydają się bardzo otwarci na temat swoich uczuć i pragnienia zbudowania innego jutra.

Ta narracja przeplata wiele naszych spotkań z przewodnikami, kuratorami muzeów i ich przyjaciółmi. Informuje i zapewnia tło, gdy oglądamy wspaniały, ale pusty barokowy kościół, patrzymy na opuszczoną synagogę zamienioną przez nazistów na basen i oddychamy historią, a teraz czystym powietrzem dawnej przędzalni bawełny, która stała się ośrodkiem rekreacyjnym.

Wystawa sztuki w starym browarze Stary Browar w Poznaniu. (Źródło: Poznański Stary Browar)

Nie trzeba jednak wdawać się w głębokie, czasem filozoficzne rozmowy, by cieszyć się Poznaniem i Łodzią, które dzieli około dwóch i pół godziny jazdy samochodem i trzy godziny jazdy koleją.

Izraelczycy mogą polecieć bezpośrednio do Poznania liniami Ryanair, a Łódź jest tylko o godzinę drogi od warszawskiego lotniska. Podróż z Poznania do centrum miasta jest szybka, a wiele miejsc noclegowych do wyboru znajduje się w odległości krótkiego spaceru od starego miasta.

A pośrodku para walczących kóz.

Zgodnie z wielowiekową tradycją, o godzinie 12:00 i 15:00 tłumy zbierają się tymczasowo na głównym placu i zaglądają do wieży starego ratusza, aby rzucić okiem na bilard. Obecny duet obchodził w lutym swoje 30. urodziny — i zanim obudzisz się w moich ramionach o okrutnym sposobie, w jaki dwa zwierzęta są zamknięte w wieży, te dzieci są wyrzeźbione, mechaniczne i obecnie ubrane w żółto-niebieskie barwy sąsiedniej Ukrainy.

Na placu, który jest obecnie w trakcie renowacji, znajduje się przyjemna mieszanka barów i restauracji w zabytkowych budynkach. Na placu warto odwiedzić dwa muzea: wspaniałe Muzeum Instrumentów Muzycznych oraz Rogalowe Muzeum (wejście do nich znajduje się na dziedzińcu za rogiem). W pierwszej znajdują się instrumenty sprzed setek lat, m.in. miejscowa duda, klawesyn, na którym grał Mozart, oraz kolekcja rzadkich instrumentów z całego świata.

READ  Sprawa Jacqueline Fernandez o pranie brudnych pieniędzy: Sąd słyszy wezwanie polskiej aktorki do strzelania

Muzeum Croissantów

Croissant Museum to trochę myląca nazwa. Jest to 60-minutowe interaktywne doświadczenie zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Kiedy proszą o ochotników, podnieś rękę — to świetna zabawa i świetne zdjęcia. Pamiętaj, aby zarezerwować pokaz o godzinie 14:00 w języku angielskim. Dodatkowy bonus: muzeum ma wspaniały widok na kozy w ich obecnym wyglądzie o godzinie 15:00.

Wystawa dotycząca pochówków żydowskich znalezionych na Cmentarzu Żydowskim w Łodzi. (źródło: MarkDavidPod)

Dla zwiedzających jest dużo Poznania. Za chwilę wrócimy do muzeów, ale najpierw co powiesz na zakupy z mnóstwem wspaniałych dzieł sztuki dorzuconych na wszelki wypadek? Z około 200 sklepami, wspaniałymi restauracjami, rzeźbami i galeriami, Stary Browar lub Stary Browar to pozycja obowiązkowa. Ta przekształcona przestrzeń zachwyca architektonicznie i sprawia, że ​​zakupy to prawdziwa przyjemność. Jeśli wybieracie się tam w 2023 roku, koniecznie obejrzyjcie wystawę plakatów – daje ona realny wgląd w to, co myślą młodzi Polacy. I – możesz zorganizować wycieczkę z przewodnikiem po całym kompleksie.

Cóż, wracając do muzeów. Muzeum Sztuki Użytkowej oferuje fascynujące spojrzenie na życie w Wielkopolsce i obejmuje żydowskie artefakty, z których wiele zostało podarowanych muzeum przez społeczności i osoby żydowskie 100 lat temu.

Przejdź się ulicą Żydowską, aby dowiedzieć się, gdzie kiedyś mieszkali Żydzi, przejdź obok synagogi, w której obecna ludność żydowska jest w trakcie wyprzedaży (mają osobny dom kultury), i udaj się do futurystycznego pomnika Golema z Poznania. Cóż, tak naprawdę to Golem z Pragi, ale ta kreacja Davida Cerny’ego celebruje golema w miejscu narodzin twórcy potwora, Maharala.

Miejski zamek, uważany za najmniejszy w Europie, zbudowany przez Wilhelma II, sąsiaduje z imponującym Centrum Szyfrów Enigma, poświęconym maszynie szyfrującej Enigma i trzem polskim kryptografom. Jeśli lubisz pokoje ewakuacyjne, z pewnością będzie to Twoja filiżanka herbaty, z mnóstwem kątów rozwiązywania problemów do negocjacji.

Konin znajduje się w połowie drogi między Poznaniem a Łodzią, dzięki czemu jest świetnym przystankiem po drodze. Miejska synagoga znajduje się w pobliżu centrum starego miasta, a urzędnicy ds. turystyki oferują mapę konińskiego judaizmu, która zawiera dawną jesziwę, dom rabina i wiele innych. W mieście znajduje się najstarszy punkt orientacyjny na północ od Alp, a niektórzy lokalni koneserzy sugerują, że to falliczne urządzenie mogło być inspiracją dla prezerwatywy, którą wynalazł urodzony w Könen Julius Fromm.

READ  Kawaler: James Weir podsumowuje odcinek 1

Największy kościół w Polsce znajduje się na obrzeżach miasta, podobnie jak niezliczone jeziora i rzeka Warta, w których można uprawiać różne sporty wodne i wakacje na łodzi. Dobre miejsce na widok kościoła i wody z tarasu znakomitej restauracji Marina Gaj.

To prawdziwa podróż pełna kontrastów. Chociaż Łódź (lokalnie wymawiane Wooj) kończy w tym roku 600 lat, była sennym zaściankiem, dopóki rewolucja przemysłowa nie wysunęła jej na pierwszy plan mniej niż 200 lat temu.

Łódź, znana jako Manchester Polski, z dnia na dzień odkrywa się na nowo i podobnie jak najsłynniejsze angielskie miasto, przekształciła opuszczone młyny i młyny związane z przemysłem bawełnianym w fascynujące atrakcje zarówno dla mieszkańców, jak i turystów.

Ogromna fabryka tekstyliów założona przez żydowskiego przemysłowca Izraela Poznańskiego jest teraz siedzibą Manufaktury, raju zakupów i rozrywki. Teren o powierzchni 67 akrów oferuje muzeum sztuki i muzeum historii fabryki, w tym działające maszyny, a także skatepark, kręgielnię, ściankę wspinaczkową, kina i wszystko, co zadowoli całą rodzinę.

Muzeum Miejskie znajduje się obok dawnej rezydencji Boznańskich. Opowiada historię rodziny, celebruje życie i czasy urodzonego w Łodzi pianisty Artura Rubinsteina oraz zawiera rekonstrukcje typowych przedwojennych łódzkich domów, w tym rodziny żydowskiej.

Po drugiej stronie miasta, w dawnym domu konkurencyjnego biznesmena Carla Wilhelma Schiblera, mieści się teraz pierwszorzędne muzeum kinematografii, aw pobliżu znajduje się piękny park pełen atrakcji dla dzieci.

Przebudowa starych młynów wykracza poza przemysł bawełniany. Pierwszą komercyjną elektrownią w mieście jest teraz urzekająca EC1. Ogromny obszar główny to wciągające interaktywne wyjaśnienie, w jaki sposób energia jest wytwarzana i dystrybuowana. Istnieją również eksponaty w kosmosie, w tym planetarium kilka metrów dalej i wystawa komiksów, która zostanie otwarta w 2023 roku.

Przy głównej drodze prowadzącej przez Łódź, jednej z najdłuższych ulic śródmiejskich w Europie, znajdują się wspaniałe sklepy. Tuż przy ulicy Piotrkowskiej znajduje się Imber o tematyce żydowskiej. Nie myśl, że to koszerne miejsce – jedno spojrzenie na menu powie ci inaczej, ale zamów świetne kreplach i śledzie.

READ  MeetKai - asystent sztucznej inteligencji nowej generacji

Na wyśmienitą kuchnię zapraszamy do rodzinnej Restauracji Piwnica Łódzka. Jest duża szansa, że ​​szef kuchni umili Ci wieczór i choć na chwilę usiądzie przy Twoim stole. Uważaj na zabójczy alkohol 70% w te Święta Wielkanocne, ale wódka grejpfrutowa 50% jest doskonała.

Centralne Muzeum Włókiennictwa to bardzo jasna przestrzeń przebudowanej fabryki. Jego eksponaty są różnorodne i urzekające, obejmują współczesną sztukę tekstylną, historię odzieży, maszyny stojące za przemysłem odzieżowym i mały działający młyn.

Dla wielu żydowskich gości główny cmentarz żydowski w Łodzi jest centralnym punktem wizyty w mieście. Jest to największy cmentarz żydowski w Europie i poprzez swoje kamienie opowiada historię łódzkich Żydów – bogato zdobione Mauzoleum Poznańskiego, otwarte pole, na którym grzebano tysiące ofiar Holokaustu oraz współczesne groby odwiedzane przez członków rodzin 500 – silna społeczność lokalna. Naprzeciw wejścia na cmentarz znajdują się groby czterech członków ruchu syjonistycznego Bnei Akiva, zamordowanych przez bandytów w drodze na konferencję Mizrahi w 1946 roku.

Podobnie jak Poznań, Łódź jest miejscem interakcji, dyskusji i refleksji. Wielu chce zostać zapomnianych, podczas gdy inni starają się uwiecznić i zapewnić, że nigdy więcej nie pójdą tymi ścieżkami. Mamy nadzieję, że młodzi, wykształceni Polacy będą przyszłością tego kraju. Chcą być częścią Europy, demokracji, wolności i równych praw dla wszystkich. Mają nadzieję, że ta wiadomość rozprzestrzeni się na cały świat, a zwłaszcza do izraelskich i żydowskich gości, którzy witają ich z otwartymi ramionami.

Autorami byli goście z Poznańskiej Organizacji Turystycznej, Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej, Łódzkiej Organizacji Turystycznej i Polskiej Organizacji Turystycznej.

Mark i David prowadzą Jpost Podcast – Travel Edition dostępny pod adresem https://www.jpost.com/podcast/travel-edition.