Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polski bank centralny może pozostawić stopy procentowe bez zmian w październiku, mówi gubernator

Decydenci polityki monetarnej Europy Środkowej zaczęli szybko podnosić stopy procentowe w zeszłym roku, aw tym roku przyspieszyli tempo, gdy inflacja wzrosła, ale niektórzy zwalniają lub zaczynają kończyć swoje cykle zacieśniania.

Czeski bank centralny po raz pierwszy zatrzymał cykl podwyżek stóp w sierpniu, utrzymując stopy na poziomie 7,00%, choć nie wykluczył całkowicie możliwości kolejnej podwyżki stóp.

„Następny wzrost to 25 (pb) lub nic” – powiedział Klapiński na konferencji prasowej. „O ile coś się nie zmieni w tych parametrach, które obserwujemy, taka jest logika, co oznacza, że ​​miękkie lądowanie jest tuż za rogiem”.

Wypowiedzi Glapińskiego zasygnalizowały potencjalne spowolnienie cyklu zacieśniania polityki pieniężnej przez polski bank centralny, który rozpoczął się w październiku ub.r. w celu ograniczenia gwałtownego wzrostu cen konsumpcyjnych.

Bank centralny podniósł we wrześniu swoją główną stopę procentową o 25 pb, co jest najmniejszą podwyżką w bieżącym cyklu podwyżek, ponieważ spodziewa się stłumionego wzrostu i dalszej presji inflacyjnej.

„Zgodnie z naszymi oczekiwaniami, podwyżka stóp o 25 pb jest z jednej strony próbą odpowiedzi na uporczywą inflację, a z drugiej wyraźnymi oznakami spowolnienia aktywności gospodarczej w wyniku zewnętrznych wstrząsów energetycznych” – powiedzieli analitycy ING. .

Analitycy ING przewidują dalszy wzrost stóp do 7,5% do końca tego roku lub na początku przyszłego.

Dane opublikowane w zeszłym miesiącu pokazały, że inflacja osiągnęła w sierpniu 16,1%, najwyższa od ponad dwóch dekad.

Glapiński powiedział w czwartek, że inflacja będzie pod kontrolą do końca przyszłego roku i spodziewane są obniżki stóp.

„Jeśli chodzi o NBP, to obniżymy stopy w połowie tego roku, w ostatnim kwartale przyszłego roku” – powiedział na konferencji prasowej.

Powiedział, że bank centralny chce, aby inflacja jednocyfrowa i środki antyinflacyjne wprowadzone przez rząd rozpoczęły się na początku przyszłego roku.

READ  „Mamy cały świat”: polski hotel przyjmujący obcokrajowców z Ukrainy | Globalny rozwój

Zasygnalizował też, że czynniki zewnętrzne, takie jak wojna na Ukrainie, będą miały wpływ na to, jak szybko zakończy się cykl zaostrzania.

(Sprawozdawczość Joanny Plucińskiej, Justyny ​​Pawlak, Pawła Florkiewicza, Anny Koper i Anny Włodarczak-Semczuk. Redakcja Jane Merriman)

Autor: Anna Gopher