Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polski bank centralny zgodnie z oczekiwaniami utrzymał stopy procentowe bez zmian Potężne 790 KFGO

WARSZAWA (Reuters) – Bank centralny Polski pozostawił w środę główną stopę procentową na niezmienionym poziomie 6,75%, ponieważ rynki skupiły się na najnowszych prognozach inflacji banku.

Jeśli projekcje ogłoszone w komunikacie prasowym o 15:00 pokryją się z przewidywaniami, że inflacja spadnie do poziomu jednocyfrowego do końca 2023 roku, wzmocni to oczekiwania analityków, że koszty kredytu pozostaną stabilne. Przynajmniej do końca roku.

Według danych GUS inflacja wyniosła w styczniu 17,2% rok do roku.

„Komunikat prasowy, zwłaszcza nowe wyniki prognoz inflacji i PKB, będą istotne z punktu widzenia reakcji rynku i oczekiwań co do ścieżki stóp procentowych w przyszłości” – powiedział Kreskors Maliszewski. Banku Millennium.

„Moim zdaniem wyniki prognozy nie powinny być argumentem za zmianą dotychczasowego podejścia »poczekaj, a zobaczysz«”.

Chociaż Narodowy Bank Polski (NBP) nie zakończył oficjalnie rozpoczętego w 2021 roku cyklu zacieśniania polityki pieniężnej, analitycy uważają, że dalsze podwyżki są mało prawdopodobne, a uwaga skupia się na tym, kiedy koszty kredytu zaczną spadać.

Inne banki centralne w regionie również utrzymywały stopy bez zmian w ostatnich miesiącach. W lutym Narodowy Bank Węgier (NBH) utrzymał najwyższy unijny poziom odniesienia na poziomie 13%, przeciwstawiając się presji ze strony rządu, by obniżyć koszty finansowania zewnętrznego w obliczu poważnego spowolnienia gospodarczego.

(Reportaż Alana Charlisha, Anny Gober, Pavla Florkiewicza, Anny Włodarczak-Czemchuk, Carol Badohl; montaż: Christina Pincher)

READ  Disney+ zadebiutuje w 42 kolejnych krajach, w tym w Polsce, na Węgrzech, w Turcji i RPA - TBI Vision