Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polski Bank Pekao odnotował 60% wzrost zysku netto w pierwszym kwartale

GDAŃSK, 27 kwietnia (Reuters) – Bekavos (PEO.WA) Zysk netto w pierwszym kwartale wzrósł o 60% do 1,45 miliarda złotych (349,7 miliona dolarów), poinformował w czwartek polski bank, powołując się na poprawę wyniku odsetkowego netto i brak nadzwyczajnych zdarzeń mających wpływ na wyniki.

Dane kwartalne przekroczyły oczekiwania analityków na poziomie 1,30 mld zł.

Wynik odsetkowy netto za ten okres wzrósł o 34% do 2,77 mld zł.

„W rok 2023 weszliśmy z bardzo dobrymi wynikami, rosnącymi wolumenami i rekordową sprzedażą rachunków. Oczywiście my i cały sektor bankowy stoimy przed wyzwaniami związanymi z recesją gospodarczą, ale myślę, że po raz kolejny udowodnimy naszą elastyczność w zaspokajaniu potrzeb klientów i biznesu Odporność” – powiedział w oświadczeniu prezes Leszek Skiba.

„Tradycyjnie duży nacisk kładliśmy na dywersyfikację modelu biznesowego, jakość portfela i siłę naszego bilansu. Źródłem naszej silnej pozycji kapitałowej są programy podziału zysków z akcjonariuszami” – dodał.

Zarząd banku zarekomendował dywidendę w wysokości 3,65 zł na akcję z zysku netto za 2022 rok.

Na koniec marca łączny współczynnik kapitałowy (TCR) grupy wyniósł 17,5%, a Tier 1 15,7%.

Marża odsetkowa netto w I kwartale wzrosła do 4,15% z 4,13% w poprzednim kwartale i do 3,44% w I kwartale 2022 roku.

Spadł z 39 pb do 30 pb w IV kwartale 2022 r.

Bank powiedział, że koszt ryzyka kredytowego pozostaje niski, znacznie bliższy temu, co osiągnięto w zeszłym roku. Pekao spodziewa się jednak niewielkiego wzrostu kosztów ryzyka kredytowego w nadchodzących miesiącach.

(1 $ = 4,1462 zł)

Raport Adriany Ebert; Montaż przez Jacqueline Wong


Zastrzeżenie: Poglądy wyrażone w tym artykule nie odzwierciedlają poglądów i opinii autora Kidco Metals Inc. Autor dołożył wszelkich starań, aby zapewnić rzetelność podanych informacji; Jednak firma Kitco Metals Inc. Autor nie może również zagwarantować takiej dokładności. Ten artykuł służy wyłącznie celom informacyjnym. Jakakolwiek wymiana towarów, papierów wartościowych lub innych instrumentów finansowych nie stanowi zaproszenia. Kitco Metals Inc. Autor tego artykułu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek straty i/lub szkody wynikające z korzystania z tej publikacji.

READ  Szanse Mateusza Klicha i Michała Helika na Mistrzostwa Świata w Katarze ocenione przez polskiego dziennikarza