Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polski koncern naftowy POLITICO wstrzymuje przejęcie mediów

Warszawa – państwowa rafineria PKN-Arlon Powiedziany Będzie „używać wszystkich dostępnych środków”, aby ukończyć go we wtorek. Nabycie Lokalny wydawca mediów Polska Press po tym, jak sąd w Warszawie zatwierdził uchwałę rzecznika praw obywatelskich o zakończeniu kontrowersyjnej umowy.

Jest to również część szerszej walki z próbami podporządkowania wielu instytucji politycznej kontroli rządu nacjonalistycznego.

Po UOKiK, organach nadzoru antymonopolowego i ochrony konsumentów w Polsce, Arlon pojawił się jako nowy właściciel Polanska Press. Zielone światło Umowa w lutym. Zespół medialny, dawniej należący do niemieckiej grupy Verloxgroup Passa, jest właścicielem 20 gazet regionalnych, 120 tygodników i 500 witryn internetowych.

Jednak przejęcie jest wątpliwe po zeszłym miesiącu po rzeczniku Adamie Botner Odwołano się Koniec UOKiK. Botner zwrócił się do Sądu Okręgowego w Warszawie o opóźnienie transakcji, za zgodą sądu, Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich Powiedziany Poniedziałek.

Spowodowało to reakcję Daniela Obajtka, silnego politycznie dyrektora generalnego Arlena.

„Nie ma uzasadnionego powodu, dla którego PKN-Arlon miałby mieć zakaz wykonywania swoich praw. [acquisition]. Transakcja została przeprowadzona zgodnie z prawem po otrzymaniu ostatecznej decyzji… UOKiK, ”Obajtek Tweetował. On też Powiedziany Decyzja sądu jest „nieistotna”, ponieważ transakcja została już zakończona, „więc nie wpłynie to na nasze działania”.

Arlon jest w 27,5 proc. Własnością państwa, ale rząd często decyduje o tym, jak działa firma.

Transakcja wzbudziła obawy, że rząd rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PIS) wykorzysta porozumienie do zwiększenia kontroli nad mediami przed 2023 rokiem, kiedy Polska przeprowadzi wybory ogólnopolskie i samorządowe. Firma podkreśla, że ​​umowa ta jest decyzją czysto biznesową.

„UOKiK nie bada, czy przejęcie ograniczy wolność prasy” – powiedział Rzecznik Praw Obywatelskich. Powiedziany W marcu.

Komitet Monitorujący Antymonopol Odpowiedział We wtorek powiedział, że kwestia wolności prasy jest „poza możliwościami urzędu”. UOKiK stwierdził, że decyzja sądu o zawieszeniu przejęcia była niewłaściwa i stanowi „zagmatwany precedens”.

READ  bne IntelliNews - Recesja spowalnia wzrost produkcji przemysłowej w Polsce do 1% r/rw grudniu

Polska państwowa telewizja i radio zamieniły się w broń propagandową partii rządzącej; Komisja Europejska wyraziła obawy dotyczące wolności mediów w Polsce. Rząd i przedsiębiorstwa państwowe reklamują się w mediach pro-Pies – podobnie jak na Węgrzech.

Istniały obawy, że Arlan zrobi to samo, gdy Polska przejmie kontrolę nad prasą, budząc obawy, gdy na początku kwietnia do zarządu spółki została powołana prorządowa dziennikarka Dorota Kania.

W Polsce nadal brakuje komentarzy na temat wolności mediów. Do 2020 roku zajmował 62. miejsce na 180 krajów Harmonogram wolności prasy światowej Wyprodukowany przez Boundless Volunteer Charity, która spada od 18 2015 roku.

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich jest jedną z nielicznych agencji rządowych pozostających poza kontrolą partii rządzącej. Chociaż okres konstytucyjny zakończył się we wrześniu ubiegłego roku, Botner nadal obowiązuje. Sejm, SSE i kontrolowany przez opozycję Senat są uwikłane w kontrowersje dotyczące wyboru następcy.

Problem Zamiast niego Wtorek odbył się przed Trybunałem Konstytucyjnym – najwyższym sądem w kraju kontrolowanym przez sędziów wybranych z naruszeniem polskiej konstytucji. Trybunał ma wydać werdykt w czwartek, czy Botner może nadal służyć, jeśli zastępca nie zostanie wybrany.

Rząd od dawna wyszydzał Botnera jako prawdziwego polityka opozycyjnego, a nie bezstronnego obrońcę praw obywatelskich.

Ten artykuł lub sekcja wymaga źródeł lub odniesień, które pojawiają się w wiarygodnych publikacjach innych firm PoliticoNowa obrona konkurencji i polityki przemysłowej. Ta relacja obejmuje konieczny do przeczytania biuletyn Fair Play co tydzień rano. E-mail [email protected] Poproś o test komplementów.