Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polski PiS żąda wyjaśnień od Tuska po wypowiedziach premiera Francji na temat migracji – Euractive

Polski PiS żąda wyjaśnień od Tuska po wypowiedziach premiera Francji na temat migracji – Euractive

Główny poseł opozycji PiS Mariusz Płaszczak wezwał premiera Donalda Tuska do wyjaśnienia swoich wcześniejszych słów na temat nowej umowy UE w sprawie migracji i azylu po tym, jak jego francuski odpowiednik Gabriel Attel powiedział w niedawnej debacie, że Zachód przekonał wschodnie kraje UE do przyjmowania lub wysyłania migrantów . Finansowanie zarządzania migracjami.

Zgodnie z nowymi przepisami UE kraje UE mogą uczestniczyć w systemie migracyjnym, przyjmując osoby ubiegające się o azyl lub zapewniając wsparcie finansowe lub operacyjne krajom przyjmującym. Według wcześniejszych wypowiedzi Tuska Polska byłaby zmuszona nic nie robić.

Błaszczak (ECR), były minister obrony w rządzie PiS, który stracił władzę w Polsce w grudniu ubiegłego roku podczas obozu Dusk, powtórzył słowa Attala podczas niedawnej debaty z kandydatem skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego (ID) Jordanem Bartellą.

„Czy wiesz, że udało nam się przekonać (wschodnie kraje UE) do podpisania umowy, w której przyjmuje się imigrantów lub płaci za bezpieczeństwo granic, tak jak robią to Francja, Hiszpania i Włochy?” – zapytał Attal Bardella, jak cytuję Zrób Rzeczy.

Jeśli chodzi o Błaszczaka, propozycja Attala stoi w sprzeczności z wcześniejszymi zapewnieniami Tuska, że ​​w nowym systemie Polska nie będzie zobowiązana do przyjmowania osób ubiegających się o azyl ani płacenia składek. Poseł zwrócił się do rządu o zwołanie dodatkowego posiedzenia parlamentu w celu wyjaśnienia.

„Twierdzenie Donalda Tuska, że ​​Polska nie musi przyjmować nielegalnych imigrantów, wydaje się kłamstwem. Premier Francji powiedział teraz, że może „zmusić” kraje Europy Wschodniej do podpisania dokumentu, który wiąże się z wysokimi opłatami za przyjęcie imigrantów lub odmowę ich przyjęcia należy to zrobić jak najszybciej” – powiedział Błaszczak. napisał Niedziela w X.

Post Błaszczaka w serwisie X był następstwem wcześniejszej wypowiedzi lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego, który stwierdził, że „premier Francji Gabriel Atal zdemaskował kłamstwa Duska”.

READ  Air Products podpisuje umowę na zakup energii wirtualnej dla energetyki wiatrowej w Polsce

Nikt ze strony Tuska i jego obozu od razu nie skomentował zarzutów.

Jednak po zatwierdzeniu przez Radę UE porozumienia migracyjnego na początku tego miesiąca Tusk powiedział na konferencji prasowej, że Polska będzie zwolniona z systemu „akceptuj lub płać”.

Jak rozumie Uractive, fala migracji z Ukrainy sprawi, że Polska będzie postrzegana jako znajdująca się pod zwiększoną presją migracyjną i potrzebuje solidarności ze strony innych państw.

Tusk powiedział także, że Polska jest „beneficjentem porozumienia migracyjnego”, ponieważ sytuacja wywołana wysiedleniami z Ukrainy i Białorusi da innym krajom UE powód do zwrócenia się o pomoc.

(Aleksandra Krzysztoszek | Euractiv.pl)

Przeczytaj więcej z Euractiv

Zapisz się teraz do naszego biuletynu Wybory do UE Dekodowane