Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polski rząd i związki zawodowe mają wstępny plan wyeliminowania węgla do 2049 roku

Polski rząd, mocno uzależniony od węgla, podpisał w środę porozumienie z branżą górniczą o wstrzymaniu wydobycia węgla do 2049 roku.

Negocjowana od miesięcy umowa jest pierwszą, w której potężny sektor górniczy w Polsce zgodził się zakończyć własną obecność.

Program obejmuje również dotacje mające na celu złagodzenie wpływu na górników. Dotacje stanowiące duże obciążenie dla budżetu państwa mogą również stanowić naruszenie unijnych przepisów dotyczących dotacji dla wymierających branż.

Przedstawiciele rządu i związków zawodowych rozpoczęli w środę porozumienie w Katowicach, śląskim ośrodku wydobycia węgla w południowej Polsce, poinformowała agencja BAP. Plan wyjaśnia sposób zatwierdzenia planu przez Komisję Europejską, organ wykonawczy Unii Europejskiej. Ostateczne podpisanie umowy spodziewane jest w maju.

Zdaniem wielu analityków kontynuacja produkcji węgla do 2049 roku będzie znacznie dłuższa niż wysokie koszty środowiskowe spalania węgla i przesunięcie dynamiki gospodarczej w kierunku odnawialnych źródeł energii.

„Nie można mieć kopalni węgla kamiennego tak długo” – powiedziała Marta Anchevska, specjalistka ds. Polityki energetycznej w WWF, organizacji ekologicznej w Warszawie. „Ten harmonogram ulegnie zmianie ze względu na warunki ekonomiczne i klimatyczne”.

Sektor węglowy podupada w większości części świata z powodu spadających cen odnawialnych i innych źródeł energii, a społeczności coraz częściej odrzucają wpływ zmian klimatycznych na spalanie paliw kopalnych.

W przypadku Polski, kraj Europy Środkowej polegał na węglu w 70% produkcji energii elektrycznej, ale nie udało mu się osiągnąć kamieni milowych w zakresie redukcji emisji, ponieważ UE dąży do osiągnięcia neutralności węglowej do 2050 r.

Popyt na węgiel spada, ponieważ powietrze i inne odnawialne źródła energii stają się tańsze, a emisje dwutlenku węgla rosną. Polski węgiel staje się coraz bardziej niekonkurencyjny, ponieważ kraj importuje tani węgiel z Rosji i innych krajów.

Społeczność polska nie jest gotowa zaakceptować faktu, że Europa ma największe zanieczyszczenie powietrza. Parzysty Epidemia wirusa koronowego wśród górników Ciąży na branży.

READ  W Polsce szczepimy osoby powyżej 60 roku życia, które od marca chorują od dawna

Zgodnie z umową rząd uwolni węgiel przez najbliższe 28 lat.

W zamian górnicy otrzymają prawo do przeniesienia się z zamkniętych kopalń do wciąż działających kopalń lub otrzymają wstępną emeryturę w wysokości 80% ich wynagrodzenia. Ci, którzy chcą opuścić kopalnię, będą uprawnieni do zapłacenia podzielonego miejsca na 120 000 (32 000 $). Umowa oferuje Slotisowi (4,2 miliarda dolarów) zainwestowanie ponad 16 miliardów dolarów w czyste technologie węglowe.

„Transakcja jest hojna dla górników i górniczo-węglowego regionu Śląska, kosztowna dla budżetu państwa i opieszała pod względem aspiracji klimatycznych” – powiedział John Frankowski, analityk z Instytutu Badań Strukturalnych w Warszawie. „To kwestia tego, czy te warunki, jeśli zostaną zatwierdzone przez Komisję Europejską, będą odpowiedzialne za zatwierdzenie umowy”.

Ustawodawcy ze scentralizowaną opozycją Platformy Obywatelskiej skrytykowali porozumienie i zarzucili rządowi, że nie opracował wystarczająco ambitnego planu stworzenia nowych miejsc pracy w miejsce zlikwidowanych kopalń.

Rządząca Partia Konserwatywna nie rozwiązała żadnego z wieloletnich problemów regionu, ale „kupuje spokój społeczny na Śląsku” i „broni się przed protestami i strajkami” – powiedział Wojciech Saluka, śląski ustawodawca.