Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Ponury znak dla posiadaczy kredytów hipotecznych, ponieważ podwyżka stóp procentowych RBA wydaje się nieunikniona

Ponury znak dla posiadaczy kredytów hipotecznych, ponieważ podwyżka stóp procentowych RBA wydaje się nieunikniona

Kiedy australijski Reseve Bank (RBA) pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie w kwietniu po raz pierwszy od 10 posiedzeń, panowało powszechne przekonanie, że podwyżka stóp dobiegła końca, a spowolnienie gospodarki krajowej sprawi, że RBA będzie bardzo ostrożne.

Biorąc pod uwagę premię, jaką Bank Rezerwy Australii przywiązywał do wzrostu gospodarczego w przeszłości i jego gotowość do obniżania stóp procentowych w celu wsparcia cyklicznych sektorów gospodarki w ciągu ostatniej dekady, można powiedzieć, że pogląd ten był dość dobrze uzasadniony historycznym precedensem.

Ostatecznie jednak nie wystarczyło utrzymać stóp procentowych bez zmian i 2 maja wzrosły one o 25 punktów bazowych. Komunikat RBA towarzyszący podwyżce stóp wskazał również, że dalsze podwyżki stóp procentowych mogą dopiero nadejść, ostrzegając: „Może być konieczne dalsze zaostrzenie polityki pieniężnej, aby zapewnić powrót inflacji do celu w rozsądnych ramach czasowych”.

Ponieważ rynek i większość ekonomistów obierają bardzo zły kurs w sprawie stóp procentowych, warto zbadać niektóre czynniki stojące za decyzją RBA o dalszym zacieśnianiu polityki pieniężnej i dlaczego w nadchodzących miesiącach może dojść do kolejnych podwyżek stóp.

Rosnące ceny światowe i dolar australijski

Na początku lat 90. stopa gotówkowa RBA była o 9,25 procent wyższa niż stopa funduszy federalnych w USA, która jest odpowiednikiem w USA. Przez zdecydowaną większość następnych dziesięcioleci stopa gotówkowa RBA pozostawała znacznie wyższa niż w Stanach Zjednoczonych, zapewniając znaczny wzrost kursu dolara australijskiego w porównaniu z dolarem amerykańskim.

Szybko do przodu do teraźniejszości i rzeczy zmieniły się dramatycznie. Pomimo wysokiej inflacji zasadniczej i bazowej w Australii (inflacja z wyłączeniem cen żywności i energii), referencyjna stopa procentowa w USA jest o 1,4 procent wyższa niż stopa gotówkowa RBA, przy czym różnica w stopach działa obecnie jako wiatr w żagle dla dolara australijskiego, a nie kto wzmacnia .

Biorąc pod uwagę, że zdecydowana większość australijskich towarów konsumpcyjnych jest opłacana w dolarach amerykańskich, względna siła dolara australijskiego może budzić szczególne obawy decydentów Banku Rezerw.

READ  bne IntelliNews - Ukraińska gospodarka i wysiłki wojenne są zagrożone przez blokadę kierowców ciężarówek na polskiej granicy, mówi szef Ukraińskiego Związku Pracodawców

Preferowana miara inflacji Banku Rezerw Australii

Pomimo znacznej poprawy ogólnego wskaźnika inflacji w pierwszym kwartale tego roku, który odnotował znaczny spadek z 7,8% do 7,0%, preferowana przez RBA miara inflacji, „średnia graniczna”, odnotowała mniejszy spadek. dużo.

Średnia graniczna jest obliczana przy użyciu średniej ważonej inflacji doświadczanej przez średnio 70 procent koszyka CPI, przy czym 15 procent doświadcza największych wzrostów i największych spadków wyłączonych z obliczeń.

W pierwszym kwartale średnia kontraktująca spadła z 6,9 proc. do 6,6 proc. Spadek był bardzo pożądanym posunięciem i obiecującym znakiem, że inflacja osiągnęła szczyt, ale tempo pozostawia wiele do życzenia.

Inflacja usług wciąż rośnie

Na całym świecie presja inflacyjna wypiera się z powodu inflacji towarów, ponieważ problemy z łańcuchem dostaw i rosnące koszty surowców podnoszą ceny towarów. Z biegiem czasu inflacja cen towarów spadła w większości krajów na świecie, a Australia nie różniła się w tym czasie. Inflacja towarów osiągnęła najwyższy poziom 9,6 procent we wrześniu i od tego czasu spadła do 7,6 procent w pierwszym kwartale 2023 roku.

Niestety, podobnie jak na całym świecie, w gospodarce panuje obecnie inflacja usług, a biorąc pod uwagę ten wskaźnik, inflacja nie osiągnęła jeszcze szczytu, a usługi wzrosły o 6,1 procent w ciągu ostatniego roku i nadal mogą przyspieszać.

Ta szczególna forma inflacji jest głównym problemem RBA, ponieważ w przeszłości opanowanie inflacji towarów zajęło znacznie więcej czasu.

Pieczone w inflacji

Przez większą część ostatniej dekady czynsze w DC pozostawały w tyle za główną stopą inflacji, a czynsze w całym kraju wzrosły zaledwie o 0,2 procent w ubiegłym roku, na co nie miała wpływu pandemia. Jednak po dekadzie odgrywania głównej roli w obniżaniu podstawowej stopy inflacji, sytuacja ta ulegnie radykalnej zmianie.

Według danych prywatnych dostawców, takich jak PropTrack, Domain i SQM, czynsze na żądanie DC rosną znacznie szybciej niż składnik czynszu CPI. Według Australijskiego Biura Statystycznego (ABS), renty kapitałowe ogółem wzrosły o 4,9 procent w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

READ  Johnson & Johnson proponuje 8,9 miliarda dolarów ugody w sprawie roszczeń związanych z rakiem talku

Tymczasem PropTrack odnotowuje wzrost popytu na wynajem o 13 procent, CoreLogic o 11,5 procent, a SQM o 21,1 procent. Warto zauważyć, że ABS mierzy wszystkie czynsze łącznie, podczas gdy dane dla prywatnych usługodawców mierzą popyt na czynsze dla nowych umów najmu.

Jednak dane historyczne pokazują, że numery ABS zwykle pozostają w tyle za prywatnymi dostawcami i ostatecznie nadrabiają zaległości w czasie.

Jeśli miara ABS odnotuje taki sam wzrost cen najmu jak prywatni usługodawcy, który nadrabia zaległości – jak to miało miejsce w przeszłości – zwiększyłby wkład składnika czynszowego CPI z 0,66% do 1,21% rocznie. Biorąc pod uwagę, że cel inflacyjny RBA wynosi 2-3 procent, jest to całkiem spora inflacja pochodząca ze składnika CPI, który stanowi zaledwie 5,75 procent ogólnego indeksu.

Patrzeć

W oświadczeniu towarzyszącym ostatniej podwyżce stóp procentowych RBA jasno dał do zrozumienia, że ​​dalsze podwyżki stóp procentowych są w planach. Podczas gdy obecny wysoki poziom niepewności w globalnej gospodarce i systemie finansowym znacznie komplikuje sprawy, może to nie wystarczyć, aby dać RBA trwalszą przerwę.

Biorąc pod uwagę wspomniane wyżej kwestie związane z rosnącą inflacją krajową i potencjalną ekspozycją na osłabienie waluty, RBA może nie skończyć z podnoszeniem stóp procentowych, a jeśli światowa gospodarka nadal będzie się utrzymywać, prawdopodobnie nastąpią kolejne podwyżki stóp procentowych.

Tarik Brooker jest niezależnym dziennikarzem i komentatorem społecznym @pracownik

Przeczytaj powiązane tematy:koszty utrzymania