Jak wynika z nowego sondażu opublikowanego przez polski sondaż przed przypadającą w tym tygodniu rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, Polska odnotowała najniższy poziom poparcia dla obecności kraju w Unii Europejskiej od ponad dekady.
Wynik ankiety nazywa się 20 lat członkostwa Polski w Unii EuropejskiejNastępuje to po latach bezprecedensowego poparcia dla członkostwa w UE, które często zbliżało się lub przekraczało 90%, i pokazuje wyraźny podział pomiędzy zwolennikami koalicji rządzącej a wyborcami opozycji.
Z drugiej strony sondaż przeprowadzony przez unijną instytucję sondażową wykazał, że zdecydowana większość polskich respondentów uważa, że nasz kraj odniósł korzyści z członkostwa w UE, a wielu z nich optymistycznie ocenia przyszłość Unii.
the Nowy sondażZ badania rządowej agencji badawczej CBOS wynika, że 77% respondentów opowiada się za członkostwem Polski w UE, co stanowi osiem punktów procentowych mniej niż w roku ubiegłym i jest najniższym poziomem od 2013 r., kiedy poparcie wyraziło 72%.
Wyniki za 2024 rok są także o 15 punktów procentowych niższe niż w czerwcu 2022 roku, kiedy to Polska, cztery miesiące po masowej agresji rosyjskiej na Ukrainę, odnotowała rekordowe poparcie dla członkostwa w UE na poziomie 92%.
W tym roku przeciwko członkostwu Polski w UE sprzeciwiało się 17% respondentów, o 7 punktów procentowych więcej niż w roku ubiegłym i o 12 punktów procentowych więcej niż dwa lata temu. Jednak odsetek ten był wyższy w 2013 r., kiedy 21% głosowało za opuszczeniem związku.
Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego, Polacy są średnio o 40% bogatsi, niż byliby, gdyby nasz kraj nie wstąpił do Unii Europejskiej.
Była to druga najwyższa liczba wśród wschodnich państw członkowskich, które dołączyły do bloku w 2004 roku @PIE_NET_PL https://t.co/3PiJozm8ql
– Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 17 kwietnia 2024 r
Badania CBOS pokazują także wyraźny podział stanowisk UE w zależności od przynależności politycznej respondenta. Poparcie dla członkostwa w UE utrzymuje się na poziomie powyżej 90% wśród wyborców członków koalicji rządzącej – 98% wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej (KO), 95% wśród zwolenników Trzeciej Drogi (Trzecia Droga) i 92% wśród głosujących na lewicę (Luica).
Niższe poparcie dla członkostwa Polski w UE było na poziomie 63% wśród zwolenników nacjonalistyczno-konserwatywnej partii Prawo i Sprawiedliwość, która w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych utraciła władzę na szczeblu krajowym.
Z drugiej strony jedyną grupą, w której dominują przeciwnicy członkostwa Polski w UE (51%), są wyborcy skrajnie prawicowej Konfederacji, której politycy często prezentują zdecydowane poglądy antyunijne.
Z nowego raportu wynika, że Polska jest największym beneficjentem gospodarczym członkostwa w UE spośród wschodnich państw członkowskich, które przystąpiły do bloku od 2004 roku.
W tym okresie jego gospodarka podwoiła się, przewyższając wszystkie inne kraje regionu https://t.co/keCA2fZlHV
– Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 3 kwietnia 2024 r
Jak wynika z badania, 59% respondentów uważa, że obecność Polski w UE przynosi dla kraju więcej korzyści niż strat, podczas gdy około jedna piąta respondentów (21%) jest przeciwnego zdania. Opinię o zbilansowaniu korzyści i strat wyrażono na poziomie 15%.
Wśród zalet członkostwa w UE polscy uczestnicy wymieniali korzyści finansowe (28%), otwarte granice i swobodę przemieszczania się w UE (22%) oraz rozwój gospodarczy, bezpieczeństwo i swobodny przepływ kapitału (łącznie 12%).
O wady obecności Polski w UE pytał także Bank Centralny Sudanu, wśród których respondenci wymieniali nadmierne ograniczenia suwerenności (21%), konieczność dostosowania polskiego prawa do prawa UE (15%) oraz zbyt wysokie wymagania stawiane przepisom środowiskowym (10%). ).
Opozycyjna partia Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziała sprzeciw wobec Zielonego Ładu UE, chcąc zdobyć głosy przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.
Obietnica spotkała się ze sceptycyzmem, niektórzy zwracali uwagę, że pakiet polityki klimatycznej UE został zaakceptowany przez Warszawę za rządów PiS.https://t.co/Dbl2QhaB1y
– Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 29 kwietnia 2024 r
Tymczasem badanie przeprowadzone wiosną 2024 r. przez unijną agencję sondażową Eurobarometr wykazało, że 81% polskich respondentów uważa, że nasz kraj odniósł korzyści z członkostwa w UE, podczas gdy w UE średnia wynosi 71%. Polacy są także bardziej optymistyczni, jeśli chodzi o przyszłość Unii – 71% postrzega ją optymistycznie (61% średnia UE), a 25% pesymistycznie (35% średnia UE).
Tymczasem 51% polskich uczestników oceniło swoje uczucia do UE pozytywnie, 38% było neutralne, a 11% postrzegało UE w negatywnym świetle. Średnie wyniki dla wszystkich krajów UE wyniosły odpowiednio 47%, 36% i 17%.
W badaniu Eurobarometru przyjrzano się także wartościom, których według państw członkowskich powinien bronić Parlament Europejski. Dwa najpopularniejsze wybory wśród polskich respondentów i przeciętnie wśród wszystkich państw członkowskich to pokój (38% wśród Polaków, średnio 47%) i demokracja (odpowiednio 26% i 33%).
Polacy bardziej niż inne państwa członkowskie cenią solidarność między państwami członkowskimi UE i między jej regionami, poszanowanie tożsamości narodowej, kultury i tradycji w państwach członkowskich UE, swobodę przemieszczania się, wolność religii i przekonań oraz prawo do ubiegania się o azyl.
Trzej ministrowie polskiego rządu mają opuścić swoje stanowiska kilka miesięcy po objęciu urzędu, aby zostać członkami Parlamentu Europejskiego.
Jeden z nich, Minister Kultury, zapowiedział już swoją rezygnację https://t.co/JR01lKJvZW
– Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 24 kwietnia 2024 r
Sondaże EBC i Eurobarometru poprzedzają nadchodzące czerwcowe wybory do Parlamentu Europejskiego, w których frekwencja może być rekordowa – 71% wszystkich uczestników Eurobarometru deklaruje prawdopodobieństwo swojego udziału.
Jak wynika z sondażu, zainteresowanie wyborami wyraziło 63% Polaków, a 70% zadeklarowało chęć wzięcia w nich udziału. Jednak historycznie rzecz biorąc, wybory do UE przyciągają mniej wyborców niż wybory krajowe, a frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 r. w Polsce wyniosła zaledwie 45,68%.
Swoją kandydaturę rozpoczęło kilku polskich polityków, a trzej ministrowie polskiego rządu kilka miesięcy po objęciu urzędu mają opuścić swoje stanowiska, aby zostać posłami do Parlamentu Europejskiego.
Notatki z Polski są zarządzane przez niewielki zespół redakcyjny i publikowane przez niezależną organizację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.
Główny autor obrazu: Kasia Derenda/Unsplash
Agata Peka jest asystentką redaktora Notes z Polski. Jest dziennikarką i studentką komunikacji politycznej na Uniwersytecie w Amsterdamie. Specjalizuje się w polityce polskiej i europejskiej oraz dziennikarstwie śledczym. Pisała wcześniej dla magazynu Euractiv i The European Correspondent.
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Narodowy Bank Zjednoczonych Emiratów Arabskich stwierdził, że poniedziałkowa przerwa w świadczeniu usług, która dotknęła klientów, nie była cyberatakiem
Stopy procentowe w Polsce są stabilne; Nowe prognozy gospodarcze są zgodne z oczekiwaniami Artykuły
Ekspert ds. kredytów hipotecznych Mark Burris odpowiada na pytanie nurtujące każdego właściciela domu