Portugalia i Polska zdobyły finały Mistrzostw Świata

Bruno Fernandez dwukrotnie pokonał Portugalię, aby zakwalifikować się do Pucharu Świata

PARYŻ: Portugalia pokonała północną Macedonię 2:0, a Polska tym samym wynikiem pokonała Szwecję we wtorkowym finale play-off, aby zapewnić sobie miejsce na Mistrzostwach Świata 2022 w Katarze.

Bruno Fernandez strzelił dwa gole dla Portugalii, by pokonać Bałkany, którzy w zeszłym tygodniu pokonali mistrzów Europy Włochy.

Włosi odpadli z szoku i marzyli o debiucie Macedonii w finale Mistrzostw Świata, ale Portugalia była w Porto o krok za wysoko.

Cristiano Ronaldo zakończył podanie w pierwszej połowie i połączył się z majestatycznym dośrodkowaniem Diego Jotty w drugiej połowie, dając niewątpliwe zwycięstwo.

Dzięki temu zwycięstwu napastnik Manchesteru United, Ronaldo, w swoim piątym i 37. roku życia, przedłuża kwalifikacje Portugalii do wszystkich sześciu mistrzostw świata w tym stuleciu.

Najlepszy wynik Ronaldo dotarł do półfinału w 2006 roku, kiedy Portugalia przegrała z Niemcami.

Trener Portugalii Fernando Santos powiedział: – Chcę pogratulować piłkarzom ich postawy i jakości. Bardzo wyraźnie kontrolowaliśmy mecz.

„Teraz, po wygraniu Euro i Ligi Narodów, Portugalia marzy o przyniesieniu ogromnej radości”.

Lewandowski zachęca Polskę

Robert Lewandowski strzelił gola z rzutu karnego w drugiej połowie, kiedy Polska zajęła miejsce przed rozentuzjazmowaną publicznością na Sorzo.

Po tym, jak polski kapitan wykorzystał rzut karny, Piotr Jilinsky uzupełnił wynik wspaniałym drugim golem dla gospodarzy.

Po zdominowaniu drugiej połowy, w piątek Polska zremisuje w fazie grupowej finałów Mistrzostw Świata od 21 listopada do 18 grudnia.

Pomocnik Sebastian Simansky otrzymał decydujący rzut karny w przerwie, kiedy został sfaulowany przez Jesse Carlstroma i zastąpiony przez Gresekora Kryzhoviaka.

Sędzia wycelował prosto w cel, Lewandowski normalnie strzelił, czekał na ruch Robina Olsena, a następnie wbił piłkę na lewo od szwedzkiego bramkarza.

Był to jego 75. gol dla Polski i jeden z jego najważniejszych celów.

READ  Robert Lewandowski z Bayernu Monachium wraca z trenera reprezentacji Polski po kontuzji kolana

„To było takie trudne. To znaczy ta presja!” Lewandowski powiedział. „Chociaż wykonałem wiele rzutów karnych w swojej karierze, to było to trudne i wiem, że ten moment będzie bardzo ważny.

„Walczyliśmy, ale teraz możemy świętować. Jestem dumny i szczęśliwy”.

Szwedzki obrońca Marcus Danielson wyszedł na czystą poślizg, pozostawiając Jilinsky’ego w wątpliwość.

Oddał strzał do Olsona w ciągu ostatnich 18 minut, wywołując dzikie świętowanie w domowym tłumie.

Kiedy szwedzka obrona pozwoliła polskiemu napastnikowi na rzadką okazję w późnej okolicy w tym rejonie, tylko jedna doskonała interwencja Olsena uniemożliwiła Lewandowskiemu drugą bramkę.

Sladen Ibrahimovic wszedł na boisko w ostatnich 10 minutach, ale 40-letni szwedzki napastnik nie był w stanie wpłynąć na przebieg meczu i mógł przegapić swój trzeci występ w finale Mistrzostw Świata.

Obecnie do mistrzostw świata zakwalifikowało się 12 europejskich drużyn.

Walia Garetha Balesa zagra w drugim finale play-offów, ale została przełożona co najmniej do czerwca, ponieważ wojna na Ukrainie zepchnęła półfinał Ukrainy do Szkocji.