Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

„Poza wykresami”: globalna temperatura powierzchni oceanu osiąga rekordowy poziom |  oceany

„Poza wykresami”: globalna temperatura powierzchni oceanu osiąga rekordowy poziom | oceany

Według danych rządu USA temperatura powierzchni oceanów na świecie osiągnęła najwyższy poziom od czasu rozpoczęcia pomiarów satelitarnych, wywołując morskie fale upałów na całym świecie.

Klimatolodzy powiedzieli, że wstępne dane z National Oceanic and Atmospheric Administration (Noaa) Pokazał on, że od tego czasu średnia temperatura na powierzchni oceanu wyniosła 21,1°C Początek kwietnia – przekroczenie poprzedniego maksimum 21°C odnotowanego w 2016 roku.

„Obecna trajektoria wygląda na to, że jest poza wykresami, bijąc poprzednie rekordy” – powiedział profesor Matthew England, klimatolog z University of New South Wales.

Trzy lata La Niña na rozległym tropikalnym Pacyfiku pomogły obniżyć temperatury i złagodzić wpływ rosnącej emisji gazów cieplarnianych.

Ale naukowcy stwierdzili, że ciepło podnosi się teraz na powierzchnię oceanu, wskazując na możliwość wystąpienia El Niño na równikowym Pacyfiku jeszcze w tym roku, co może zwiększyć ryzyko ekstremalnych warunków pogodowych i podważyć globalne rekordy upałów.

„Niedawny„ potrójny spadek ”La Niña dobiegł końca” – powiedział dr Mike McFadden, główny naukowiec Noaa. „Ten przedłużający się okres zimna obniżył średnie temperatury powierzchni pomimo wzrostu ilości gazów cieplarnianych w atmosferze.

„Teraz, gdy to się skończyło, prawdopodobnie zobaczymy, jak sygnał zmiany klimatu będzie głośny i wyraźny”.

Okresy La Niña – charakteryzujące się chłodniejszymi środkowymi i wschodnimi regionami tropikalnymi Oceanu Spokojnego oraz silnymi pasatami – mają wpływ na ochłodzenie globalnych temperatur. Podczas okresów El Niño temperatury oceanów w tych regionach są wyższe niż zwykle, a temperatury na świecie rosną.

Według danych Noaa, druga najwyższa średnia globalna temperatura oceanu zbiegła się z wydarzeniem El Niño, które trwało od 2014 do 2016 roku.

Harmonogram

the Dane pochodzą głównie z obserwacji satelitarnych Ale zweryfikowano również pomiary ze statków i boi. Dane nie obejmują regionów polarnych.

READ  Największy dotychczasowy błąd Władimira Putina w wojnie na Ukrainie? Zaufanie do zachodniego systemu finansowego

Ponad 90% nadmiaru ciepła generowanego przez wprowadzanie gazów cieplarnianych do atmosfery w wyniku spalania paliw kopalnych i wylesiania może zostać wchłonięte przez oceany.

Badanie z zeszłego roku wykazało, że ilość ciepła gromadzącego się w oceanie przyspiesza i wnika głębiej, zapewniając paliwo na trudne warunki pogodowe.

England, współautor tego badania, powiedział: „To, co teraz widzimy [with the record sea surface temperatures] Pojawienie się sygnału ocieplenia wyraźniej ujawnia wpływ naszej rosnącej ingerencji w system klimatyczny”.

Pomiary od góry 2 km od oceanu Gwałtowna akumulacja ciepła pojawia się w górnych partiach oceanów, zwłaszcza od lat 80. XX wieku.

Dr Kevin Trenberth, klimatolog i wybitny naukowiec z amerykańskiego Narodowego Centrum Badań Atmosfery, powiedział, że obserwacje wykazały, że ciepło w tropikalnym Pacyfiku rozciąga się na ponad 100 metrów.

Powiedział, że ciepło będzie miało efekt domina w atmosferze powyżej, wytwarzając więcej ciepła, dodając energię do systemów pogodowych i powodując morskie fale upałów.

Dr Alex Sen Gupta, profesor nadzwyczajny w UNSW Climate Change Research Center, powiedział, że satelity wykazały, że wzrost temperatury powierzchni oceanów był „prawie liniowy” od lat 80.

Pomiń promowanie poprzednich biuletynów

„Zaskakujące jest to, że ostatnie trzy lata były naprawdę ciepłe, pomimo faktu, że mieliśmy La Niña” – powiedział. „Ale teraz jest znacznie cieplej i mamy coś, co wygląda na rekordowe temperatury”.

Sen Gupta jest członkiem międzynarodowego zespołu naukowców badających morskie fale upałów – które jego grupa sklasyfikowała jako region oceanu, w którym temperatury znajdują się w najwyższych 10% kiedykolwiek zarejestrowanych o tej porze roku przez co najmniej pięć kolejnych dni.

Obecny Obserwacje pokazują umiarkowane do silnych morskich fal upałów Na kilku obszarach, w tym na południowym Oceanie Indyjskim, południowym Atlantyku, u wybrzeży północno-zachodniej Afryki, wokół Nowej Zelandii, u wybrzeży północno-wschodniej Australii i zachodniej części Ameryki Środkowej.

Wykres

„To bardzo niezwykłe widzieć tak wiele bardzo intensywnych morskich fal upałów w tym samym czasie” – powiedział Sen Gupta.

Podczas gdy morskie fale upałów mogą być napędzane przez lokalne warunki pogodowe, Badania wykazały Ich częstotliwość i intensywność wzrosła wraz z ociepleniem oceanów – i oczekuje się, że trend ten pogorszy się wraz z globalnym ociepleniem spowodowanym przez człowieka.

Cieplejsze oceany dostarczają więcej energii dla burz, a także zagrażają pokrywom lodowym i podnoszą globalny poziom mórz z powodu rozszerzania się słonej wody w miarę jej ocieplania.

Morskie fale upałów mogą mieć niszczycielski wpływ na faunę morską i powodować blaknięcie koralowców na tropikalnych rafach. Eksperymenty sugerują również, że ocieplający się ocean może drastycznie zmienić sieć pokarmową, sprzyjając wzrostowi glonów, jednocześnie zmniejszając różnorodność gatunków, które ludzie jedzą.

Profesor Dietmar Dominguet, klimatolog i modelarz z Monash University, powiedział, że sygnał globalnego ocieplenia spowodowanego przez człowieka był najbardziej wyraźny w oceanach.

„Wyraźnie mamy do czynienia z szybko ocieplającym się klimatem i cały czas będziemy widzieć nowe rekordy. Wiele naszych prognoz przewiduje El Niño.

„Jeśli tak się stanie, zobaczymy nowe rekordy nie tylko w oceanie, ale i na lądzie. Te dane już wskazują, że obserwujemy rekord i może być ich więcej jeszcze w tym roku.”