Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Premier Polski twierdzi, że urzędnicy za poprzedniego rządu używali oprogramowania szpiegującego

Premier Polski twierdzi, że urzędnicy za poprzedniego rządu używali oprogramowania szpiegującego

WARSZAWA, Polska (AP) — premier Polski Donalda Tuska We wtorek powiedział, że ma dokumenty pokazujące wykorzystywanie wpływowych ludzi przez urzędników państwowych za poprzedniego rządu Oprogramowanie szpiegowskie Pegasus Celem ataków nielegalnych i hakerskich jest „bardzo długa” lista ofiar.

Tusk skomentował to podczas konferencji prasowej Prezydent Andrzej Duda, wróg polityczny. Zarzucano, że użycie Pegaza miało miejsce za rządów Prawa i Sprawiedliwości, prawicowej partii powiązanej z Dudą.

Tusk powiedział, że podzielił się z Dudą informacjami wskazującymi na powszechne użycie agresorów Programy szpiegujące Wewnątrz Polska. Zapowiedział, że jeśli będzie zainteresowany, przekaże Dudzie pełne dokumenty.

„Teraz mam dokument, który wyciekł, ale to tylko próbka dokumentów, które pan posiada, panie prezydencie” – powiedział Tusk Dudzie na początku posiedzenia Rady Gabinetowej, będącego formą konsultacji międzyprezydenckich. i rząd.

Duda zwołał spotkanie, aby omówić inne sprawy.

Tusk objął władzę w grudniu po październikowych wyborach, które wygrał na czele szerokiej koalicji centrowej. Oznaczało to koniec ośmioletnich rządów Prawa i Sprawiedliwości, partii populistycznej Unia Europejska Zarzucał jej podważanie norm demokratycznych.

Duda, dysponujący prawem weta prezydenta, przez lata sprawował rządy prawa i sprawiedliwości, czasami przeciwstawiając się wysiłkom Tuska na rzecz realizacji jego programu. Nowy parlament powołał specjalną komisję, która ma zbadać, kto i przeciwko komu wykorzystywał Pegasusa w latach rządów PiS.

„Lista ofiar tych praktyk jest niestety bardzo długa” – powiedział Tusk.

Premier poinformował, że zwrócił się do ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego o przekazanie Dudzie kompletu dokumentów, które „w 100% potwierdzą legalny i nielegalny zakup i użytkowanie Pegaza”.

Z ustaleń non-profit Citizen Lab Uniwersytetu w Toronto wynika, że ​​Pegasus, program szpiegujący opracowany przez izraelską NSO Group, stał się celem wielu polskich dysydentów poprzedniego rządu. Wyłącznie ogłoszone Przez Associated Press.

READ  Jak korzystanie z oprogramowania do autohandlu Biti Codes może zwiększyć Twój ruch handlowy

Pegasus zapewnia swoim operatorom pełny dostęp do urządzenia mobilnego, umożliwiając im wyodrębnianie haseł, zdjęć, wiadomości, kontaktów i historii przeglądania, a także aktywuje mikrofon i kamerę w celu podsłuchu w czasie rzeczywistym.

NSO twierdzi, że sprzedaje swoje oprogramowanie szpiegowskie wyłącznie legalnym rządowym organom ścigania i agencjom wywiadowczym, zweryfikowanym przez izraelskie Ministerstwo Obrony pod kątem wykorzystania przeciwko terrorystom i przestępcom. Pojawiły się jednak dowody na to, że działacze na rzecz praw człowieka i politycy są celem ataków rządów na całym świecie.