Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Premier Samoa Fiami Naomi Matava anuluje finansowaną przez Chiny umowę dotyczącą Pasa i Drogi

Chiny są największym pojedynczym wierzycielem Samoa, odpowiadając za około 40 procent, czyli około 200 milionów dolarów, zadłużenia zagranicznego.

„Wskazaliśmy, że w tej chwili nie będzie to dla nas priorytetem i że będą inne obszary, którymi będziemy bardziej zainteresowani” – powiedział Mutafa’a Reuterowi.

„Cieszę się, że ustępujący rząd nie osiągnął poziomu porozumienia z Chinami, gdzie zostało to ustalone”.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin nie odpowiedziało od razu na prośbę o komentarz.

Rzecznik MSZ Zhao Lijian powiedział po wypowiedziach Matavy w maju, że rząd Samoa poprosił Chiny o przeprowadzenie studium wykonalności dla portu i że wszelka pomoc nadejdzie „bez żadnych ograniczeń politycznych”.

Matava powiedziała, że ​​Chiny są wieloletnim partnerem i że jej rząd oceni stosunki w taki sam sposób, jak wszystkie stosunki dwustronne.

Rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian. kredyt:AP

„Myślę, że w następnej nowej administracji zrobimy to dla Chin i każdego innego partnera, jakiego mamy” – powiedziała.

“Chiny są w czołówce tylko ze względu na charakter finansowanej pracy. Istnieje wiele infrastruktury, głównie budowa infrastruktury, której inni darczyńcy nie wykonują”.

było wyłączone Potwierdziła, że ​​była pierwszą kobietą-premierem Samoa 23 lipca., aby zakończyć impas polityczny, który trwa od czasu spornych wyborów 9 kwietnia. Maleligawi rządził wyspą na Pacyfiku przez 22 lata, co czyniło go jednym z najdłużej działających przywódców na świecie.

Mutafaa powiedziała, że ​​jej rząd skupi się na budżecie krajowym po miesiącach impasu, gdy pandemia koronawirusa zdewastowała ważne gałęzie przemysłu.

Pobieranie

Jej awans na przywództwo w kraju został na krótko udaremniony przez prawo, które, jak na ironię, miało zapewnić większą reprezentację kobiet w parlamencie, co doprowadziło do prób dodania dodatkowego sojuszniczego członka do jej rywalki.

Mutafa powiedział, że istnieją trwałe bariery dla udziału kobiet w polityce, takie jak praktyka niektórych wiosek pozbawiania kobiet ich głównych tytułów, zwanych matai, co jest warunkiem wstępnym do parlamentu.

READ  Szczyt G7 w nieładzie z powodu mgły uniemożliwił lądowanie Scottowi Morrisonowi, Emmanuelowi Macronowi i innym światowym przywódcom

„Nasz system wyborczy opierał się w zasadzie na tradycyjnym systemie matai” – powiedziała. “Aby uciec od tego, oznacza to, że najwyraźniej chcemy pozbyć się tradycji. Lepiej byłoby… zmienić postrzeganie tradycji przez ludzi”.