Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Premierzy Polski, Czech i Słowenii w Kijowie

Premierzy Polski, Czech i Słowenii w Kijowie

Premierzy Czech, Polski i Słowenii przyjechali do Kijowa pociągiem, by okazać wsparcie dla Ukrainy, która była pierwszymi zagranicznymi przywódcami, którzy odwiedzili stolicę od czasu rosyjskiej okupacji w zeszłym miesiącu.

Władze twierdzą, że rosyjskie naloty i ostrzał we wtorek zabiły w Kijowie co najmniej cztery osoby, podczas gdy siły inwazyjne zacieśniły uścisk, a burmistrz ogłosił godzinę policyjną od 20:00 do 35.

Premier Polski Mateusz Morawiecki, premier Czech Petr Fiala i Słoweniec Janez Jansa mieli spotkać się z ukraińskimi urzędnikami.

W spotkaniu uczestniczyli także lider rządzącej w kraju partii PiS, uważanej za głównego decydenta w kraju, oraz wicepremier Polski Jaroslav Kaczyński.

„Tu, w rozdartym wojną Kijowie, tworzy się historia. Wolność walczy z tyrańskim światem. Tutaj przyszłość nas wszystkich jest w równowadze” – napisał Moraviki na Twitterze.

Unia Europejska i dawni komunistyczni członkowie NATO, Czechy i Polska, są jednymi z najsilniejszych zwolenników Ukrainy w Europie od czasu rosyjskiej inwazji.

Pochwalił ukraińskiego premiera Denisa Schmidta za „odwagę prawdziwych przyjaciół” i powiedział, że przywódcy będą rozmawiać o wsparciu dla Ukrainy i dodatkowych sankcjach wobec Rosji.

Michał Dworczyk, główny doradca Moraviki, powiedział prywatnej telewizji Polsat News we wtorek wieczorem, że trzej premierzy rozpoczęli spotkanie ze Szmygalem i prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

Według polskiej państwowej Korporacji Nadawców Moraviki i Kaczyński spotkali się z kijowskimi urzędnikami.

Fiala powiedział, że decyzja o wyjeździe do Kijowa została podjęta w porozumieniu z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem i przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą van der Leyen.

Pomysł na podróż został zatwierdzony na szczycie UE w Wersalu we Francji w zeszłym tygodniu, powiedział Dworczyk.

Ale urzędnik UE powiedział, że UE nie wydała „formalnego nakazu”.

„To bardzo ważna inicjatywa. Każdy wysiłek na rzecz przywrócenia pokoju na Ukrainie jest z pewnością mile widziany” – powiedział urzędnik.

READ  Osiem kolejnych elektrycznych Solarisów do Polski

„Niektórzy przywódcy mogą się zastanawiać: czy to zaszkodzi, czy poprawi warunki negocjacji z Rosjanami. To się dopiero pokaże. To znakomita linia”.

Rosja nazywa swoje działania „specjalną operacją wojskową” mającą na celu „dynacyfikację” Ukrainy, co Stany Zjednoczone i ich sojusznicy odrzucają jako pretekst do niesprawiedliwej i nielegalnej agresji.