Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Prezydent Korei Południowej Moon ułaskawił byłego prezydenta Parka w zaciętym wyścigu prezydenckim

Prezydent Korei Południowej Moon Jae-in ułaskawił uwięzionego byłego prezydenta Park Geun-hye podczas zaciętego wyścigu prezydenckiego.

69-letnia Park została pierwszą demokratycznie wybraną przywódczynią Korei Południowej, która została usunięta ze stanowiska, kiedy Trybunał Konstytucyjny podtrzymał głosowanie parlamentarne w 2017 r. w sprawie oskarżenia jej w związku ze skandalem korupcyjnym, który doprowadził również do uwięzienia szefów dwóch konglomeratów, w tym m.in. Samsung.

Została porzucona po tym, jak została skazana za zmowę z przyjacielem, aby otrzymać dziesiątki miliardów wygranych od głównych konglomeratów na finansowanie rodziny jej przyjaciela i organizacji non-profit.

W styczniu Sąd Najwyższy Korei Południowej utrzymał w mocy wyrok 20 lat więzienia przeciwko Park pod zarzutem korupcji, który zakończył jej upadek, kończąc postępowanie sądowe.

Prawnik Parka, Yoo Young-ha, powiedział, że Park przeprosił za wzbudzanie niepokoju opinii publicznej i podziękował panu Moonowi za podjęcie trudnej decyzji.

Biuro Moona stwierdziło, że ułaskawienie Parka miało na celu „przezwyciężenie niefortunnej historii z przeszłości, promowanie jedności ludzi i zjednoczenie się na przyszłość”.

Moon wcześniej obiecał nie ułaskawiać skazanych za korupcję.

Prezydent Korei Południowej Moon Jae-in przemawia na konferencji przed dużym ekranem LCD.
Nosiciel flagi rządzącej Partii Demokratycznej prezydenta Moona i kandydat opozycji do władzy ludowej był widywany w ostatnich sondażach opinii publicznej.(AFP: Jung Eun Ji)

Jednak wielu zwolenników i polityków głównej konserwatywnej opozycyjnej Partii Władzy Ludowej wezwało Park do ułaskawienia przed marcowymi wyborami prezydenckimi, powołując się na pogarszający się jej stan zdrowia i zaostrzające się konflikty polityczne.

Prawodawcy opozycji powiedzieli, że Park zmagał się z problemami zdrowotnymi podczas pobytu w więzieniu, w tym podczas operacji barku.

Więzienie w Park stało się gorącym tematem politycznym, który podzielił kraj, ponieważ gubernatorzy organizują cotygodniowe wiece w centrum Seulu, wzywając ją do uwolnienia i krytykując pana Moona aż do pandemii COVID-19.

Sondaż Gallup Korea z listopada wykazał, że 48 procent respondentów sprzeciwiało się ułaskawieniu Park i Lee, ale liczby spadły z około 60 procent na początku tego roku.

Ułaskawienie następuje przed trudnym wyścigiem prezydenckim

Kim Mi-jeong, lat 42, mieszkaniec południowego miasta Guanjiang, powiedział, że ułaskawienie Parka było na czas.

Jang Yun-soo z Hwaseong na zachodnim wybrzeżu Korei Południowej w pobliżu Seulu powiedziała, że ​​jej uwolnienie było motywowane politycznie.

W ostatnich sondażach widziano nosiciela flagi rządzącej Moonem Partii Demokratycznej, Lee Jae-myunga, i kandydata Władzy Ludu, Yoon Seok Yeol.

Pan Lee powiedział, że rozumie „tortury” Moona i szanuje jego decyzję o jedności narodowej, ale Park powinien szczerze przeprosić za skandal.

Yoon powiedział, że ułaskawienie Park było mile widziane, choć z opóźnieniem, ale nie rozwinął pytań dziennikarzy o to, czy wznowi działalność polityczną.

A poprzednik Park Lee Myung-baka, kolega konserwatysta, który również jest więziony pod zarzutem korupcji, nie został ułaskawiony.

Reuters

READ  Wystrzelenie chińskiego łazika Zhurong Mars po opuszczeniu lądowiska