Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Prezydent Polski chwali Niemcy za decyzję o rozmieszczeniu Patriotów – EURACTIV.com

Prezydent Polski chwali Niemcy za decyzję o rozmieszczeniu Patriotów – EURACTIV.com

Prezydent Polski Andrzej Duda podziękował swojemu niemieckiemu odpowiednikowi Frankowi Walterowi Steinmeierowi za ofertę rozmieszczenia baterii antyrakietowych Patriot w Polsce – kwestię, która spowodowała niewielki kryzys dyplomatyczny między obydwoma krajami – podczas wizyty w Berlinie w poniedziałek.

„Niemcy to wielki kraj europejski – członek NATO i nasz sąsiad. Łączą nas wspólne interesy i historia. Wyrażam wdzięczność kanclerz Niemiec za decyzję o wysłaniu do Polski baterii patriotycznych” – powiedział Duda po spotkaniu z Steinmeiera. Gazeta.pl.

Podkreślił, że wzmocnienie polskich zdolności obrony powietrznej ma ogromne znaczenie dla budowania naszej obrony, dodając, że w najbliższych dniach eksperci z obu krajów powinni zdecydować o dokładnym miejscu rozmieszczenia systemu.

Gorzkie słowa Dudy kontrastowały z wcześniejszymi wypowiedziami polskiego rządu, że minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oskarżył ostatnio swoją niemiecką odpowiedniczkę Christine Lambrecht o naruszenie poufności negocjacji w sprawie rozmieszczenia.

Berlin Oferta Dzieje się tak po tym, jak dwie osoby zginęły w zeszłym miesiącu, gdy w Przemyślu, niedaleko granicy z Ukrainą, wybuchła rakieta. Przygotowania do rozmieszczenia nowej broni rozpoczną się w tym tygodniu.

Według ZbudowaćLambrecht powiedział, że pomimo prośby Polski o zachowanie tego w tajemnicy do czasu uzgodnienia umowy poczta reńska O ofercie do Polski.

Niedyskrecja niemieckiego ministra to nie jedyny problem. Polska, przyjmując ofertę, nalegała na stacjonowanie Patriotów na ogarniętej wojną Ukrainie, co strona niemiecka odrzuciła, powołując się na niemożność wysłania broni wchodzącej w skład systemu obrony powietrznej NATO do kraju spoza NATO.

Ostatecznie Warszawa zgodziła się na propozycję niemiecką, podkreślając, że nie jest ona w pełni usatysfakcjonowana. „Z rozczarowaniem zgadzam się z decyzją o wycofaniu poparcia dla Ukrainy. (…) Przygotowujemy się do rozmieszczenia w Polsce wyrzutni rakiet” – powiedział Błaszczak Tweetowane 6 grudnia.

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)