Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Prezydent Tsai Ing-wen mówi, że Tajwan nie będzie musiał ulegać Chinom

W zdecydowanej odpowiedzi wobec Pekinu prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen powiedziała, że ​​jej kraj będzie nadal wzmacniał swoją obronę, aby nikt nie mógł zmusić wyspy do zaakceptowania ścieżki wyznaczonej przez Chiny, która nie oferuje ani wolności, ani demokracji.

Tajwan, który Chiny twierdzą, że jest swoim terytorium, znajduje się pod rosnącą presją wojskową i polityczną, aby zaakceptować rządy Pekinu, w tym wielokrotnymi misjami chińskich sił powietrznych w tajwańskiej strefie identyfikacji obrony powietrznej, wywołując międzynarodowe zaniepokojenie.

Prezydent Chin Xi Jinping zapowiedział w sobotę „pokojowe zjednoczenie” z Tajwanem i nie wspomniał wprost o użyciu siły.

Jednak spotkał się z gniewną reakcją Taipei, który powiedział, że tylko mieszkańcy Tajwanu mogą decydować o swojej przyszłości.

Przemawiając w niedzielę do tłumu z okazji Święta Narodowego, Tsai powiedziała, że ​​ma nadzieję na złagodzenie napięć w Cieśninie Tajwańskiej i powtórzyła, że ​​Tajwan nie będzie „zachowywał się lekkomyślnie”.

„Ale nie powinno być żadnych złudzeń, że Tajwańczycy ulegną presji” – powiedziała w przemówieniu w biurze prezydenckim w centrum Taipei.

„Będziemy nadal wzmacniać naszą obronę narodową i demonstrować naszą determinację, aby się bronić, aby nikt nie mógł zmusić Tajwanu do podążania ścieżką, którą wytyczyły nam Chiny” – dodała Tsai.

„Dzieje się tak, ponieważ droga wytyczona przez Chiny nie zapewnia wolnego i demokratycznego trybu życia dla Tajwanu ani suwerenności dla naszych 23 milionów ludzi”.

Najbardziej skomplikowana sytuacja na Tajwanie od dziesięcioleci

Chiny zaoferowały Tajwanowi model autonomii „jeden kraj, dwa systemy”, ponieważ używają go z Hongkongiem, ale wszystkie główne partie tajwańskie odrzuciły go, zwłaszcza po środkach bezpieczeństwa Chin w byłej kolonii brytyjskiej.

Pani Tsai powtórzyła propozycję rozmowy z Chinami na równi, chociaż Pekin nie otrzymał natychmiastowej odpowiedzi na jej przemówienie.

Pekin odmówił rozwiązania tego problemu, nazywając go separatystą, który odmawia uznania Tajwanu za część „jednych Chin”.

Tsai powiedział, że dobra wola Tajwanu się nie zmieni i zrobi wszystko, aby zapobiec jednostronnej zmianie status quo z Chinami.

Ostrzegł, że sytuacja na Tajwanie jest „bardziej złożona i usprawniona niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich 72 lat” oraz że rutynowa obecność wojskowa Chin w tajwańskiej strefie obrony powietrznej poważnie wpłynęła na bezpieczeństwo narodowe i bezpieczeństwo lotnicze.

Tsai nadzoruje program modernizacji wojska, aby wzmocnić obronę i odstraszanie, w tym budowę własnych okrętów podwodnych.

Jej siły zbrojne stanowiły główną część parady z okazji Święta Narodowego, którą nadzorowała Tsai, z myśliwcami przelatującymi nad biurem prezydenckim i wyrzutniami rakiet zamontowanymi na ciężarówkach wśród innych rodzajów broni przelatujących przed podium, na którym siedziała.

Tsai powiedział, że Tajwan jest na pierwszej linii obrony demokracji.

Reuters

READ  Samoa anuluje projekt portowy wspierany przez Chiny, prowadzony przez nowego przywódcę Fyamei Naomi Matafa