Programy ćwiczeń fizycznych wydają się być bardziej skuteczne i łatwiejsze do przestrzegania, gdy są przepisywane za pomocą przenośnych urządzeń cyfrowych, a nie osobiście lub bez wsparcia technicznego. Jest to jedno z odkryć dotyczących przerzutów, które stanowi pierwszy krok pracy magisterskiej opracowywanej obecnie przez badacza Tony’ego Caparrosa w ramach Programu Zdrowia i Psychologii w School of Ph. e. University of Oklahoma.
Caparrós, który posiada tytuł doktora nauk o aktywności fizycznej i sporcie, stara się zbadać nowe metody i procedury mające na celu poprawę skuteczności programów aktywności fizycznej w leczeniu różnych schorzeń w badaniu, które otrzymało dofinansowanie z hiszpańskiego Ministerstwa Nauki i Innowacji. Pierwsze wyniki badań, opublikowane w otwartym dostępie, obejmują nieilościową analizę 13 badań z lat 2011-2021, których celem jest zbadanie, w jakim stopniu indywidualne cechy i okoliczności ludzi są brane pod uwagę przy przepisywaniu i wdrażaniu programów aktywności fizycznej.
Znaczenie aktywności fizycznej dla zdrowia
Każdy w wieku od 18 do 64 lat powinien mieć od 150 do 300 minut umiarkowanych ćwiczeń fizycznych (lub od 75 do 150 minut intensywnej aktywności fizycznej) tygodniowo. Osoby w wieku 65 lat i starsze powinny uzupełnić tę aktywność ćwiczeniami mającymi na celu poprawę jakości życia i zmniejszenie ryzyka wystąpienia urazów. Są to zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która twierdzi również, że aktywność fizyczna może pomóc w zapobieganiu i leczeniu chorób niezakaźnych, takich jak choroby układu krążenia, rak i cukrzyca.
Światowa Organizacja Zdrowia definiuje aktywność fizyczną jako „każdy ruch ciała wytwarzany przez mięśnie szkieletowe, który wymaga wydatku energii”. Zatem termin ten odnosi się do „wszelkiego przemieszczania się, w tym w czasie wolnym, przemieszczania się do iz miejsc lub w ramach pracy zawodowej”. Innymi słowy, WHO obejmuje w tej definicji wszystko, od chodzenia i zabawy po intensywne zajęcia sportowe. Dlatego odróżnia to ogólną aktywność fizyczną od ćwiczeń fizycznych, zdefiniowanych przez American College of Sports Medicine jako planowany, ustrukturyzowany i powtarzalny ruch fizyczny w celu poprawy lub utrzymania jednego lub więcej elementów sprawności fizycznej.
Zarówno w przypadku aktywności fizycznej, jak i ćwiczeń fizycznych, cyfrowe i mobilne narzędzia zdrowotne (mobilne zdrowie) stają się coraz bardziej popularne i reklamowane jako rozwiązanie poprawiające zarządzanie, ocenę i monitorowanie przez lekarzy. „Sesje twarzą w twarz są skuteczne i potrzebne, ale domena cyfrowa ma też swoje zalety. Pomaga objąć szersze segmenty populacji i dotrzeć do tych, którzy nie mają bezpośredniego kontaktu, bo są geograficznie daleko lub mają trudności z podróżowaniem. Zapewniając bezproblemową komunikację za pomocą narzędzi cyfrowych, programy te mogą stać się bardzo skuteczne”.
W kierunku wyższej jakości, bardziej spersonalizowanych treningów
Po sporządzeniu początkowej długiej listy ponad 400 artykułów naukowych na temat wykorzystania technologii mobilnej w programach aktywności fizycznej, naukowcy z University of Oklahoma zawęzili listę do 13 publikacji akademickich, które spełniały kryteria, które chcieli ocenić. Oto główne wnioski z ich analizy:
• Poprawić skuteczność interwencji. 70% studiów przypadku wykazało znaczną poprawę skuteczności zabiegów związanych z aktywnością fizyczną.
• Poprawić przyczepność. W 85% analizowanych badań stwierdzono, że przestrzeganie zaleceń dotyczących leczenia (przestrzeganie go) było większe w przypadku korzystania z przenośnych technologii medycznych.
• Podejście skoncentrowane na ilościach. Jeśli chodzi o badanie wpływu tych terapii, większość badań skupiała się na ilości ćwiczeń (takich jak liczba kroków dziennie), a nie na intensywności lub jakości.
• Telefony komórkowe i najczęściej używane aplikacje. Chociaż niektóre zabiegi były oferowane za pośrednictwem technologii, takich jak wiadomości tekstowe lub sieci społecznościowe, najczęstsze wsparcie pochodziło z aplikacji mobilnych i smartfonów.
• Indywidualizacja zabiegów. Prawie żadne z analizowanych badań nie uwzględniało dostosowania programów aktywności fizycznej do możliwości, wieku lub choroby pacjenta.
Chociaż analizowana próba jest dość mała, pierwszym wnioskiem, na który warto zwrócić uwagę, jest to, że interwencje fizyczne oparte na liczbach są co najmniej tak samo skuteczne jak interwencje twarzą w twarz. Ale widzieliśmy również, jak wszystkie te propozycje wykorzystują bardzo ogólne zmienne i nie dostarczają dobrych informacji, ponieważ ich projekty nie są specyficzne dla uczestników lub ich chorób. Oczywiście nie możesz wchodzić w interakcje z kimś powyżej 70 roku życia w taki sam sposób, w jaki wchodzisz w interakcje z młodą osobą, która ma zupełnie inny zestaw umiejętności cyfrowych”.
Tony Caparros, badacz
To doprowadziło jego badania do nowej ścieżki badań, która będzie kontynuowana w trakcie pracy doktorskiej, w celu ulepszenia cyfrowej recepty na ćwiczenia fizyczne, aby uwzględnić indywidualne wymagania pacjentów (w oparciu o ich chorobę i stan fizyczny oraz określone przez kryteriów medycznych) oraz ich umiejętności cyfrowych. „Pod względem ilości łatwo jest zarządzać treningiem online, ale jeśli chodzi o jakość i intensywność, które są naprawdę ważne, nie przeprowadzono wystarczającej dogłębnej analizy” – powiedział Caparros.
źródło:
Odniesienie do czasopisma:
Caparros-Ponce, T.; i in. (2023) Skuteczność i przestrzeganie aktywności fizycznej i ćwiczeń ambulatoryjnych interwencji zdrowotnych: przegląd systematyczny. Aunts Educación Física y Deportes. doi.org/10.5672/aunts.2014-0983.es.(2023/1).151.01.
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Prognoza cukrzycy w Australii w 2024 r. | Wiadomości o Mirażu
„Gorąca sauna żabia” pomaga australijskim gatunkom w walce ze śmiercionośnym grzybem
Model sztucznej inteligencji poprawia reakcję pacjentów na leczenie raka