Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Proste puszki Corsi-Rosenthal mogą pomóc zmniejszyć narażenie na zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach

Zespół naukowców z Brown University School of Public Health, Brown School of Engineering i Silent Spring Institute odkrył, że proste urządzenia filtrujące powietrze zwane skrzynkami Corsi-Rosenthal skutecznie zmniejszają zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach.

Według autorów badanie, w którym przeanalizowano skuteczność sprawdzonych skrzynek Corsi Rosenthal w Szkole Zdrowia Publicznego w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się COVID-19, jest pierwszym recenzowanym badaniem skuteczności skrzynek w zakresie zanieczyszczeń w pomieszczeniach. .

Według głównego autora Josepha Browna, profesora epidemiologii na Brown University, obniżenie stężenia w powietrzu w pomieszczeniach typowych chemikaliów, o których wiadomo, że stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzkiego, jest sposobem na poprawę zdrowia pasażerów.

Wyniki pokazują, że niedrogi, łatwy w instalacji filtr powietrza może chronić przed chorobami powodowanymi nie tylko przez wirusy, ale także przez zanieczyszczenia chemiczne. Ten rodzaj wysoce dostępnej interwencji w zakresie zdrowia publicznego może umożliwić grupom społecznym podjęcie kroków w celu poprawy jakości powietrza, a tym samym poprawy ich zdrowia”.


Joseph Brown, adiunkt epidemiologii, Brown University

Pudełka lub kostki Corse-Rosenthal można wykonać z materiałów dostępnych w sklepach ze sprzętem: czterech filtrów MERV-13, taśmy klejącej, 20-calowego wentylatora i kartonu. W ramach ogólnoszkolnego projektu skrzynki zostały złożone przez uczniów i członków społeczności kampusu i zainstalowane w Szkole Zdrowia Publicznego, a także w innych budynkach kampusu Uniwersytetu Browna.

Aby ocenić skuteczność kostek w usuwaniu chemikaliów z powietrza, Brown i jego zespół porównali stężenia półlotnych związków organicznych w pomieszczeniu przed i podczas działania skrzynki.

Wyniki opublikowane w Nauka o środowisku i technologia, wykazało, że pudełka Corsi Rosenthal znacząco obniżyły stężenia kilku PFAS i ftalanów w 17 salach Szkoły Zdrowia Publicznego w okresie, w którym były używane (od lutego do marca 2022 r.). PFAS, rodzaj syntetycznej substancji chemicznej występującej w szeregu produktów, w tym detergentach, tekstyliach i izolacji przewodów, spadł z 40% do 60%; Ftalany powszechnie występujące w materiałach budowlanych i produktach higieny osobistej zostały zredukowane z 30% do 60%.

READ  Lodowe wulkany przekształcają Plutona i wskazują na ukryty ocean

PFAS i ftalany zostały powiązane z różnymi problemami zdrowotnymi, w tym astmą, zmniejszoną odpowiedzią na szczepionki, niską masą urodzeniową, zmienionym rozwojem mózgu u dzieci, zmienionym metabolizmem i niektórymi nowotworami, powiedział Brown, który bada wpływ tych chemikaliów na zdrowie ludzi. Są również uważane za substancje chemiczne zaburzające gospodarkę hormonalną, które mogą naśladować lub zakłócać hormony organizmu. Ponadto PFAS wiąże się ze zmniejszoną odpowiedzią na szczepionkę u dzieci i może również zwiększać ciężkość i podatność na COVID-19 u dorosłych.

„Zmniejszenie poziomu PFAS i ftalanów to wspaniała dodatkowa korzyść funduszy Corsi-Rosenthal” – powiedział współautor badania Robin Dodson, naukowiec z Silent Spring Institute i ekspert w zakresie narażenia chemicznego w środowisku wewnętrznym. Pudełka są dostępne, łatwe do wykonania, stosunkowo niedrogie i są obecnie używane na kampusach oraz w domach w całym kraju”.

„Skrzynka Corsi-Rosenthal została zaprojektowana jako proste, ekonomiczne narzędzie promujące łatwy dostęp i skuteczne oczyszczanie powietrza podczas pandemii COVID-19; fakt, że skrzynki są również skuteczne w filtrowaniu zanieczyszczeń powietrza, jest niezwykłym odkryciem ”- powiedział Richard Corsi, jeden z wynalazców pudełka i dziekan University’s College of Engineering. California Davis. „Cieszę się, że naukowcy z Brown University i Silent Spring Institute zidentyfikowali znaczące korzyści płynące ze stosowania pudełek pod względem zmniejszenia narażenia na dwie szkodliwe klasy zanieczyszczeń w pomieszczeniach: PFAS i ftalany.

To zdanie zostało powtórzone przez Jima Rosenthala, współpracownika Corsi i dyrektora generalnego Air Relief Technologies, firmy produkującej filtry MERV-13 stosowane w Corsi-Rosenthal Boxes.

„Te interesujące badania pokazujące, że filtry powietrza nie tylko redukują cząstki stałe, które przenoszą SARS-CoV-2, ale także inne zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach, mogą być bardzo ważne, ponieważ kontynuujemy prace nad stworzeniem czystszego i bezpieczniejszego powietrza w pomieszczeniach” – powiedział Rosenthal.

Naukowcy odkryli również, że pudła Corsi-Rosenthal zwiększają poziom dźwięku średnio o 5 decybeli w ciągu dnia i 10 decybeli w nocy, co można uznać za rozpraszające w niektórych miejscach, takich jak sale lekcyjne. Jednak Brown powiedział, że korzyści zdrowotne pudełka prawdopodobnie przeważają nad dźwiękowymi skutkami ubocznymi.

READ  Dzieci kobiet z cukrzycą ciążową i otyłością częściej mają ADHD

„Filtry pudełkowe robią trochę hałasu” – powiedział Brown. „Ale można je szybko zbudować za około 100 USD za sztukę, używając materiałów ze sklepu z narzędziami. Nie tylko są bardzo wydajne, ale także skalowalne”.

Autorami badania Browna są Kate Mannes i Kurt Pennell ze School of Engineering oraz Jamie Liu, Shaughnessy Burkes i Richa Gerola ze School of Public Health. Badania te były wspierane przez National Science Foundation i National Institute of Environmental Health Sciences.

Źródło:

Odniesienie do czasopisma:

Dodson, Ry, i in. (2022) Czy stosowanie skrzynek Corsi-Rosenthal w celu ograniczenia przenoszenia COVID-19 zmniejsza również stężenie PFAS i ftalanów w powietrzu w pomieszczeniach? Nauka o środowisku i technologia. doi.org/10.1021/acs.est.2c05169.