Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Protestujący przeciwko rządowi szturmują dom prezydenta, zakłócają mecz krykieta w Australii i ścierają się z policją

Protestujący przeciwko rządowi szturmują dom prezydenta, zakłócają mecz krykieta w Australii i ścierają się z policją

Wcześniej duże grupy protestujących dotarły do ​​drugiego testu Australii przeciwko krajowi, gdy tysiące maszerowały przed Galle International Stadium, w Galle, na południe od Kolombo.

Protestujący, którzy przybyli na ziemię, mieli nadzieję udać się do Kolombo na ważny wiec, aby zażądać dymisji prezydenta Sri Lanki, ale udaremnił ich brak transportu publicznego.

Steve Smith uderza, gdy protestujący tłoczą się nad Fort Dutch za stadionem Galle.przypisane mu:AP

według wiek’s Główny pisarz krykieta Daniel Preetig, około 2000 pokojowych demonstrantów antyrządowych demonstrowało na stadionie, skandując „Go home Gotha” w Sinhala, przed udaniem się do murów starego holenderskiego fortu z widokiem na teren podczas drugiego dnia drugiego testu między Sri Lanką i Australii.

Mniej więcej godzinę później protestujący spokojnie wyszli z fortu i skręcili w stronę głównej drogi za stadionem, gdzie wczesnym popołudniem ich liczba wzrosła do ponad 3000.

Zastępca kapitana Australii, Steve Smith, powiedział: „W kraju panuje zamieszanie, a ludzie na zewnątrz mówią swoje słowo, wyraźnie to słyszymy i nadal możemy to słyszeć”. „Ale w tamtych czasach nie odgrywało to żadnej roli.

„Wiatr tu dużo i jest bardzo spokojnie, a ludzi nie ma tu zbyt wielu [at the ground] Możesz więc dużo słyszeć, ale tak naprawdę nie odgrywało to żadnej roli w tym, co działo się pośrodku”.

Obie drużyny zostały eskortowane we wspólnym konwoju do hotelu wkrótce po zatrzymaniu dzienników.

Podczas spektaklu prezenterzy telewizyjni mogli zablokować okrzyki protestujących w godzinach otwarcia, jednocześnie odmawiając pokazania się.

Co najmniej jeden protestujący miał przy sobie tabliczkę z napisem „Dziękuję Cricket Australia, wracaj do domu, Gotta”.

Skontaktowano się z Departamentem Spraw Zagranicznych i Handlu (DFAT) w celu uzyskania komentarza.

Protestujący próbują usunąć pocisk z gazem łzawiącym po tym, jak policja wystrzeliła go, aby rozproszyć ich w Kolombo na Sri Lance.

Protestujący próbują usunąć pocisk z gazem łzawiącym po tym, jak policja wystrzeliła go, aby rozproszyć ich w Kolombo na Sri Lance.przypisane mu:AP

Protestujący antyrządowi zostali przymusowo usunięci ze ścian fortu przez władze drugiego dnia pierwszego testu Australia kontra Sri Lanka.

READ  Sekretarz obrony USA zaprasza Chiny do pierwszej wizyty w Azji Południowo-Wschodniej

Rzecznik armii twierdził, że protestującym kazano iść naprzód, aby nie rozpraszać australijskich bojowników, ale strona wędrowna odmówiła jakiejkolwiek wiedzy o tej prośbie lub że protestujący ingerowali w grę.

Ostatniego dnia pierwszego testu i pierwszego dnia drugiego, mury fortu były strzeżone, uniemożliwiając widzom wykorzystanie go jako punktu obserwacyjnego do oglądania krykieta.

Protestujący licznie przybywają do rezydencji prezydenta Sri Lanki w Kolombo w sobotę 9 lipca.

Protestujący licznie przybywają do rezydencji prezydenta Sri Lanki w Kolombo w sobotę 9 lipca. przypisane mu:Zrzut ekranu / NewsFirst

Pomimo poważnych niedoborów paliwa, które wstrzymały usługi transportowe, protestujący pakowali autobusy, pociągi i ciężarówki z kilku części kraju, aby dotrzeć do stolicy, aby zaprotestować przeciwko nieudolności rządu w ochronie ich przed załamaniem gospodarczym.

Niezadowolenie wzrosło w ostatnich tygodniach, ponieważ państwo pozbawione gotówki przestało otrzymywać dostawy paliwa, zamykać szkoły i racjonować benzynę i olej napędowy na podstawowe usługi.

Sampath Pereira, 37-letni rybak, wsiadł do zatłoczonego autobusu z nadmorskiego miasta Negombo, 45 kilometrów na północ od Kolombo, aby dołączyć do protestu.

Ładowanie

„Wielokrotnie prosiliśmy Jotę, aby wrócił do domu, ale wciąż trzyma się władzy” – powiedział Pereira.

Jest jednym z milionów cierpiących na chroniczne niedobory paliwa i inflację, która w czerwcu osiągnęła 54,6 proc.

Niestabilność polityczna może podważyć rozmowy Sri Lanki z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, który stara się o ratunek w wysokości 3 miliardów dolarów (4,3 miliarda dolarów), restrukturyzację części zadłużenia zagranicznego i pozyskiwanie funduszy ze źródeł wielostronnych i dwustronnych w celu złagodzenia suszy dolara.

Z Reutersem i AP