Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Przewidywania Exxon dotyczące kryzysu klimatycznego mogły zwiększyć ryzyko prawne ExxonMobil

Przewidywania Exxon dotyczące kryzysu klimatycznego mogły zwiększyć ryzyko prawne ExxonMobil

Ujawnienie, jak głęboko Exxon wiedział o rozwijającym się kryzysie klimatycznym, może stanowić ryzyko prawne, przed którym stoi gigant naftowy, ponieważ kilka stanów USA pozwało firmę za rzekome oszustwo, twierdząc, że jej sprawy zostały wzmocnione.

dokument badawczy Opublikowane w zeszłym tygodniu Odkrył, że od lat 70. XX wieku klimatolodzy Exxon „poprawnie i subtelnie” przewidywali wzrost globalnych temperatur, wzrastając o około 0,2°C na dekadę z powodu spalania paliw kopalnych, często dorównując lub przekraczając dokładność przewidywań niezależnych naukowców z zewnątrz.

To „niesamowite”, że przewidywania Exxon są tak bliskie temu, co wydarzyło się później, powiedział Jeffrey Soprane, główny autor nowego badania, które powstało na podstawie połączenia dokumentów wewnętrznych i opublikowanych artykułów naukowych.

Pomimo tej wiedzy kierownictwo Exxon spędziło kilka dziesięcioleci na minimalizowaniu lub zaprzeczaniu wpływowi swoich praktyk biznesowych na klimat, co pomogło udaremnić działania mające na celu ograniczenie zużycia paliw kopalnych i zapobieganie niebezpiecznemu globalnemu ociepleniu. Jeszcze w 2013 roku dyrektor generalny Exxon, Rex Tillerson, powiedział, że modele klimatyczne są „niekompetentne” i „niedobre”.

Ponad tuzin stanów i gmin wszczęło pozwy przeciwko Exxon, koncernom naftowym i innym stowarzyszeniom branżowym, twierdząc, że ukrywając swoją wiedzę na temat zmian klimatu, popełnili oszustwo lub fałszywą reklamę. Wielu przeciwników Exxon uważa teraz, że ich legalny pościg za firmą został wzmocniony najnowszą analizą jej pracy w dziedzinie nauki o klimacie.

„Wyniki badań poszerzają silne publiczne dowody na oszustwa przemysłu paliw kopalnych dotyczące wkładu ich produktów w zmiany klimatyczne i są zgodne z tym, co twierdziliśmy w naszym przypadku” – powiedział Guardianowi prokurator generalny New Jersey Matthew Platkin. „To badanie tylko zwiększa naszą determinację, by pociągnąć ich do odpowiedzialności w sądzie”.

Rzecznik Keitha Ellisona, prokuratora generalnego Minnesoty, powiedział, że nowe badania „podkreślają potrzebę pociągnięcia oskarżonych do odpowiedzialności za ich oszustwo”.

READ  Indonezja ujawniła datę, do której australijscy podróżni będą musieli zapłacić podatek turystyczny na Bali

Kilka jurysdykcji odmówiło komentarza w sprawie toczących się spraw przeciwko Exxon, w tym Delaware, Nowy Jork i Massachusetts, gdzie w zeszłym roku stanowy sąd najwyższy. Roszczenie firmy zostało odrzucone Był ścigany z powodów politycznych i powinien stanąć przed sądem za naruszenie przepisów dotyczących ochrony konsumentów i oszukiwanie inwestorów poprzez ukrywanie wiedzy o kryzysie klimatycznym.

Rex Tillerson, ówczesny dyrektor generalny ExxonMobil, powiedział w 2013 roku, że modele klimatyczne „nie są kompetentne”. Zdjęcie: LM Otero/AP

Exxon utrzymywał, że postępował zgodnie z najlepszą dostępną nauką w dowolnym momencie i zaprzeczył kłamstwom opinii publicznej w celu ochrony swojego modelu biznesowego. „Nie sądzę, że firmy powinny kłamać i powiem wam, że nie” – powiedział dyrektor generalny Exxon, Darren Woods, podczas przesłuchania w Kongresie w 2021 roku. Woods powiedział, że Exxon akceptuje teraz fakt, że zmiany klimatu są realne i że tak jest obsługuje cele paryskiego porozumienia klimatycznego.

Gigant naftowy z Teksasu ma duże kieszenie na przeciągającą się batalię prawną — w październiku Raport kwartalnych zysków prawie 20 miliardów dolarów (16 miliardów funtów), mniej więcej tyle, co zysk giganta technologicznego Apple – i starał się przejąć Rzucaj wyzwania poza sąd lub przesłuchanie ich na szczeblu federalnym, a nie stanowym, w przekonaniu, że doprowadzi to do bardziej przychylnego wyniku dla firmy.

Ale niektórzy eksperci prawni ostrzegali, że najnowsze szczegóły wieloletniej wiedzy Exxon na temat globalnego ocieplenia, które po raz pierwszy zostały ujawnione opinii publicznej Według raportów w 2015 rmoże spowodować kłopoty dla firmy.

„Najnowsze badanie dostarcza dodatkowych wymiernych dowodów i nowego poziomu szczegółowości w odniesieniu do długości i rozmiaru wprowadzających w błąd informacji, co prawdopodobnie stwarza dalsze trudności dla firmy w tym zakresie” – powiedziała Karen Hutchinson, prawniczka zajmująca się sporami handlowymi w brytyjskiej firmie prawniczej Stewarts . .

Alyssa Juul, wiceprezes ds. prawnych w Center for Climate Integrity, powiedziała, że ​​Exxon „prawie udostępnił te prognozy z niewiarygodną dokładnością. W tym momencie są one niepodważalne”. Juul powiedział, że badania pomagają zidentyfikować „dwa bardzo ważne elementy układanki” w sprawach przeciwko Exxon – że firma wiedziała o przyczynach i konsekwencjach zmian klimatu, a następnie ukrywała je i zaprzeczała.

READ  W Wielkiej Brytanii wydano „rzadkie” ostrzeżenie, ponieważ w niektórych obszarach temperatury zwykle sięgają 30°C

Rzecznik Exxon powiedział: „Ta kwestia pojawiała się kilka razy w ostatnich latach i za każdym razem nasza odpowiedź była taka sama: ci, którzy mówią o tym, skąd„ Exxon wie ”, mylą się w swoich wnioskach”. Rzecznik zacytował nowojorskiego sędziego Barry’ego Ostragera, który w 2019 roku stwierdził, że dyrektorzy Exxon byli „jednolicie zaangażowani w wykonywanie swoich obowiązków w sposób rygorystyczny i możliwie najdokładniejszy”.

Ale twierdzenia, że ​​Exxon wiedział dokładnie o zbliżającym się kryzysie klimatycznym ponad 40 lat temu, nie są zaskoczeniem dla Eda Garveya, obecnie na wpół emerytowanego geochemika, który pracował w Exxon od 1978 do 1983 roku, dokonując pomiarów dwutlenku węgla z tankowców.

Garvey powiedział, że on i jego koledzy naukowi z Exxon byli „bardzo świadomi problemu” globalnego ocieplenia podczas pierwszego roku pracy w firmie. Powiedział, że firma zatrudniała elitarnych naukowców i wykorzystywała najnowszą technologię do określania przyszłych trendów temperaturowych, więc można było oczekiwać dokładności nauki.

„Wielu liderów naukowych Exxon postrzegało to jako wielką sprawę, która może wpłynąć na wyniki finansowe firmy i mieć konsekwencje dla całego świata” — powiedział Garvey. „Pomyśleliśmy, że zaniesiemy wiadomość, że nie możemy kontynuować w ten sposób do zarządu i że Exxon dokonał dywersyfikacji.

„Nigdy nie mieliśmy wątpliwości, że działalność człowieka powoduje zmiany klimatyczne. To naprawdę naganne, że mieli tę wiedzę, a potem powiedzieli:” Nie ma żadnej potrzeby zmiany kursu. Uważam, że to nieetyczne z ich strony, by mówić, że jest niepewność. To nie do pomyślenia. Nie mogę się z tym pogodzić, poza tym, że ich to nie obchodziło.