Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Przybycie prezydenta Chin Xi Jinpinga zwiastuje śmierć marzeń o demokracji w mieście

Hongkong zmienił się dramatycznie od czasu ostatniej wizyty Xi w 2017 roku, aby uczcić 20. rocznicę przekazania i zaprzysiężenia na stanowisko dyrektora generalnego Carrie Lam. Masowe protesty prodemokratyczne w 2019 roku przerodziły się w gwałtowne starcia z policją i zakłóciły życie w mieście na sześć miesięcy.

Podczas gdy globalna pandemia rozpraszała resztę świata, Xi odpowiedział w 2020 r. przepisami bezpieczeństwa narodowego, które skutecznie doprowadziły miasto do upadku.

Ruch protestacyjny zniknął, większość zdeklarowanych krytyków Chin została uwięziona lub żyje na emigracji, a partie polityczne i media krytyczne wobec Pekinu zostały rozwiązane. Ponad 180 osób zostało aresztowanych na mocy przepisów bezpieczeństwa, a 47 polityków i aktywistów wciąż czeka na proces za spisek w celu dokonania sabotażu.

Członkowie Straży Kolorów Chińskich Sił Zbrojnych podnoszą chińską flagę w Hongkongu 30 czerwca 1997 r., zaznaczając czas przekazania byłej kolonii brytyjskiej Pekinowi. Książę Karol w prawym dolnym rogu. AP

Przybycie Xi do Hongkongu Zaledwie kilka miesięcy temu XX Zjazd Partii Komunistycznejktóry prawdopodobnie mianuje go liderem na trzecią kadencję, mającą na celu wysłanie silnego politycznego przesłania.

„To jest symbolicznie ważne. Pekin chce wysłać sygnał, że Hongkong jest stabilny i udało mu się przywrócić porządek polityczny. To dowód zwycięstwa” – mówi Dongchu Liu, profesor nadzwyczajny na City University of Hong Kong.

„Dla samego Xi jest to ważny moment. W ciągu ostatnich dwóch lat miały miejsce wewnętrzne dyskusje na temat tego, czy rząd dobrze zarządza Hongkongiem. Xi wewnętrznie pokazuje innym elitom politycznym, że „Odnoszę sukcesy w kontaktach z Hongkongiem”. kryzys i pokonanie złych wrogów Zachodu”.

Pierwszy lot po epidemii

Nie było jasne, czy Xi wyruszy w podróż tydzień wcześniej. Nie opuścił Chin kontynentalnych od początku epidemii, a ryzyko narażenia na COVID-19 w Hongkongu, gdzie liczba przypadków ponownie rośnie, jest wyższe niż w Chinach kontynentalnych.

Xi jest odwiedzany w bańce COVID-19, gdzie każdy, z kim ma kontakt, został przetestowany i spędził czas w kwarantannie. Bezpieczeństwo zostało również wzmocnione dzięki tysiącom policji rozmieszczonych w całym mieście i barykadom otaczającym centrum kongresowo-wystawiennicze w Hongkongu, gdzie odbywają się ceremonie przekazania.

Nastrój mocno kontrastuje z nocą porodową 25 lat temu.

Wielu mieszkańców miasta świętowało opuszczenie brytyjskiej flagi w pełnej pasji ceremonii zakończenia 150 lat rządów kolonialnych. Jako ostatni gubernator, Chris Patten i jego rodzina odpłynęli na królewskim jachcie Britannia, a tłumy zgromadziły się w porcie na szczegółowy pokaz sztucznych ogni. Lider prodemokracji, Martin Lee, przemówił do tłumu z budynku Rady Legislacyjnej, a 12 000 osób tańczyło do białego rana podczas ceremonii przekazania.

Kiedy w 2019 roku Chiny zacieśniły kontrolę nad Hongkongiem, ponad dwa miliony protestujących – jedna czwarta populacji – wyszło na ulice. Obrazy Getty

Następnego ranka mieszkańcy obudzili się i odkryli, że nic się nie zmieniło. Życie toczyło się normalnie w kapitalistycznym Hongkongu przez wiele lat, gdy pamięć o masakrze na placu Tiananmen z 1989 r. zanikała, a Chiny wydawały się podążać bardziej liberalną ścieżką.

Mieszkańcy Hongkongu muszą administrować Hongkongiem. To jest obietnica i to jest niewzruszone przeznaczenie, powiedział Patten przed odpłynięciem.

Protesty w zamieszaniu

Ponad dekadę później mieszkańcy Hongkongu zaniepokoili się, gdy słowa Pattena zostały wydrążone. Po w dużej mierze pokojowym 79-dniowym proteście nazwanym „Ruchem parasolowym” w 2014 r., w 2019 r. w mieście wybuchł gniew z powodu stopniowego naruszania przez Chiny swobód obywatelskich.

Szacuje się, że w czerwcu tego roku na ulice wyszło około dwóch milionów ludzi, czyli prawie 30 procent populacji Żądanie uchylenia ustawy oznacza możliwość ekstradycji do Chin i rezygnację Lama. Protesty, które nastąpiły później, doprowadziły do ​​gwałtownych starć z policją i zakłóciły życie w mieście na sześć miesięcy.

Patten powiedział w tym tygodniu BBC, zapytany o dalsze działania w zakresie bezpieczeństwa w Chinach w 2020 roku.

Hui, który koncentruje się na lobbowaniu zagranicznych rządów w celu wywarcia presji na Chiny, mówi, że szanse na odrodzenie ruchu prodemokratycznego są niewielkie.

Ludzie się boją i nie chcą iść do więzienia. Reguły gry uległy zmianie, więc muszą pozostać posłuszni”. „Ludzie szukają sposobów na wyrażenie siebie, ale nie mogą tego zrobić za pośrednictwem społeczeństwa obywatelskiego lub mediów, ponieważ są ściśle kontrolowani i nie mogą wymierzyć sprawiedliwości w sądownictwa” – mówi.

https://news.google.com/__i/rss/rd/articles/.

Policja prewencji przetrzymuje protestujących wśród chmur gazu łzawiącego na Uniwersytecie Politechnicznym w Hongkongu, poniedziałek, 18 listopada 2019 r. (AP Photo/Ng Han Guan) (Zdjęcie AP/Ng Han Guan)

nowy spokój polityczny

Wiele osób w mieście, zwłaszcza lobby biznesowe, popiera obecny okres spokoju politycznego i twierdzi, że Hongkong pozostaje ważnym punktem dostępu do Chin dla reszty świata.

Nowy CEO John Lee, który został zaprzysiężony w piątek, Zapewni priorytet bezpieczeństwu ponad wszystko inne. Jednak po wyciszeniu większości krytyków z Pekinu oczekuje się, że skupi się na wydobyciu z pandemii w Hongkongu i rozwiązywaniu problemów społecznych, takich jak mieszkalnictwo.

„Z naszego punktu widzenia Hongkong pozostaje bardzo ważny w regionie jako centrum finansowe” – mówi Robert Quinlivan, prezes Australijskiej Izby Handlowej w Hongkongu. „W naszych dyskusjach z rządem zawsze mówiliśmy, że Hongkong musi pozostać otwarty, stojąc na straży rządów prawa, niezależnego sądownictwa i wolności prasy”.

Największym problemem lobby biznesowego są surowe zasady kwarantanny, które szkodzą reputacji miasta jako międzynarodowego centrum. Wiele wskazuje na to, że zasady te mogą zostać poluzowane, ale granice Hongkongu mogą pozostać otwarte dla Chin przed resztą świata.

READ  Konfrontacja trwa na Morzu Południowochińskim, gdy świat sprzeciwia się Pekinowi