Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Raport do Kongresu o stosunkach polsko-amerykańskich

Raport do Kongresu o stosunkach polsko-amerykańskich

Poniżej znajduje się raport Congressional Research Service z 6 marca 2023 r., Polska: Kontekst i stosunki z USA.

Z raportu

W ciągu ostatnich trzech dekad stosunki między Stanami Zjednoczonymi a Polską były bliskie i oparte na współpracy. Stany Zjednoczone zdecydowanie poparły przystąpienie Polski do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) w 1999 roku i jej wejście do Unii Europejskiej (UE) w 2004 roku. Polska wniosła duży wkład w prowadzone przez USA i NATO operacje wojskowe w Iraku i Afganistanie. Polska i Stany Zjednoczone ściśle ze sobą współpracują w zakresie polityki zagranicznej i kwestii bezpieczeństwa międzynarodowego, zwłaszcza w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę w 2022 roku. W lutym 2023 roku prezydent USA Joe Biden odwiedził Polskę po raz drugi w ciągu 11 miesięcy. .

Odpowiedź na wojnę Rosji z Ukrainą

Polska przoduje w Europie i NATO we wspieraniu Ukrainy po rosyjskiej inwazji w lutym 2022 roku. Polska jest jednym z wiodących dostawców pomocy wojskowej dla Ukrainy i pełni rolę głównego węzła logistycznego i tranzytowego dla pomocy międzynarodowej dla Ukrainy. Polska przyjęła więcej ukraińskich uchodźców niż jakikolwiek inny kraj. Polscy przywódcy wezwali UE do przyjęcia jak najostrzejszych sankcji wobec Rosji. Wsparcie Polski dla Ukrainy podniosło pozycję Polski w Europie i NATO oraz pogłębiło amerykańsko-polskie stosunki w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa.

Krajowa sytuacja polityczna

Konserwatywno-nacjonalistyczna Partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) stoi na czele polskiego rządu od 2015 roku. Mateusz Morawiecki (PiS) jest premierem (szefem rządu) Polski. Największą partią opozycyjną jest centroprawicowa Platforma Obywatelska (PO). Kolejne wybory parlamentarne w Polsce zaplanowano na jesień 2023 roku.

Andrzej Duda jest prezydentem (głową państwa) Polski. Duda ubiegał się o drugą kadencję w wyborach prezydenckich w Polsce w 2020 roku jako kandydat popierany przez PiS.

Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło zmiany w systemie sądownictwa w kraju i wprowadziło inne reformy, które wzbudziły obawy co do regresu demokracji i napięć między Polską a Unią Europejską. W rezultacie UE wstrzymała około 38,9 mld USD dotacji i pożyczek, o które Polska wystąpiła z unijnego funduszu odbudowy po pandemii. Polski rząd podjął kroki, aby spróbować odpowiedzieć na obawy UE, ale spór pozostaje nierozwiązany.

READ  Komal Mathur z Goa błyszczy w Polsce na Międzynarodowym Konkursie Mediacji | Wydarzenia Film Aktualności

Modernizacja obronności i polsko-amerykańska współpraca obronnaN

Polska jest jednym z dziewięciu członków NATO, którzy osiągnęli cel Sojuszu, jakim jest wydawanie co najmniej 2% produktu krajowego brutto (PKB) na obronę do 2022 roku. Po inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 r. Polska przyjęła przepisy, które ustalają wydatki na obronę na poziomie co najmniej 3% PKB i wzywa do podwojenia liczebności sił zbrojnych kraju w ciągu najbliższych pięciu lat.

Zakupy broni ze Stanów Zjednoczonych odgrywają ważną rolę w polskim planie modernizacji sił zbrojnych. W ciągu ostatnich pięciu lat amerykańska sprzedaż zbrojeniowa do Polski obejmowała myśliwce F-35 Joint Strike Fighters, zaawansowane systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot, artyleryjskie systemy rakietowe wysokiej mobilności (HIMARS) oraz czołgi podstawowe Abrams. Ponadto Stany Zjednoczone stacjonują w Polsce około 10 000 żołnierzy. Na szczycie NATO w 2022 r. Stany Zjednoczone ogłosiły utworzenie w Polsce stałej kwatery głównej dla V Korpusu Armii Stanów Zjednoczonych, który będzie dowodził siłami rotacyjnymi USA w Europie.

Oszczędzanie energii

Polska szybko podjęła kroki, aby zakończyć uzależnienie od importu rosyjskiego gazu ziemnego i ropy naftowej, budując terminal skroplonego gazu ziemnego (LNG) i rurociąg łączący Polskę z norweskimi dostawami gazu. W 2022 roku Polska ogłosiła porozumienie z amerykańską firmą Westinghouse na budowę sześciu reaktorów jądrowych w Polsce do połowy lat 40. XX wieku. Polska nadal opiera się na węglu w przypadku ponad dwóch trzecich produkcji energii elektrycznej.

Perspektywy i problemy dla Kongresu

Polska i jej stosunki ze Stanami Zjednoczonymi nadal znajdują się w kręgu zainteresowania Kongresu ze względu na jej rolę jako bliskiego sojusznika i partnera Stanów Zjednoczonych. Kluczowymi obszarami zainteresowania są wspólne wysiłki mające na celu powstrzymanie rosyjskiej agresji i wsparcie Ukrainy, dwustronna współpraca w zakresie bezpieczeństwa, przyszłość NATO, bezpieczeństwo energetyczne oraz obawy dotyczące sprawowania rządów i regresu demokratycznego.

READ  Ukrainiec podpalił się przed ambasadą w Polsce

Pobierz dokument Tutaj.