Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Reforma prawa w Polsce narusza prawo do niezawisłego i bezstronnego sądownictwa, orzekł ETS

Reforma prawa w Polsce narusza prawo do niezawisłego i bezstronnego sądownictwa, orzekł ETS

Kontrowersyjna reforma wywołała intensywny i przedłużający się spór między polskim rządem a Komisją Europejską.

Reforma sądownictwa w Polsce narusza prawo europejskie, ponieważ podważa prawo dostępu do niezależnego i bezstronnego sądownictwa, stwierdził Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) w długo oczekiwanym orzeczeniu.

„Wartość praworządności jest integralną częścią tożsamości Unii Europejskiej, która znajduje konkretny wyraz w zasadach wspólnego porządku prawnego i prawnie wiążących zobowiązaniach wobec państw członkowskich” – orzekli sędziowie w poniedziałek po południu.

„Środki przyjęte przez polskiego ustawodawcę są nie do pogodzenia z gwarancjami dostępu do niezawisłego i bezstronnego sądu ustanowionego wcześniej przez ustawę”.

Orzeczenie jednoznacznie odrzuciło reformę wprowadzoną przez skrajnie prawicowy rząd PiS w 2019 roku, wywołując poważny spór między Warszawą a Brukselą.

Kontrowersyjna reforma zmieniła zasady rządzące stosunkami między sądami, zakazując sędziom kwestionowania wzajemnej bezstronności i kontroli legalności ich nominacji.

Upoważnił Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego do karania sędziów stosownie do treści ich orzeczeń. Możliwe kary obejmują obniżenie wynagrodzenia, czasowe zawieszenie pełnienia obowiązków oraz uchylenie immunitetu w celu wszczęcia postępowania karnego.

Izba była wielokrotnie krytykowana przez Komisję Europejską, Organizację Narodów Zjednoczonych i organizacje społeczeństwa obywatelskiego jako narzędzie polityczne do sprawowania kontroli nad sądownictwem i osłabiania trójpodziału władzy.

Warszawa broni ciała jako narzędzia niezbędnego do eliminowania wpływów i zwalczania korupcji od czasów komunizmu.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości wcześniej orzekł, że izba jest niezgodna z prawem UE i nakazał jej usunięcie, nakładając szereg środków tymczasowych.

Ciągła odmowa stosowania się przez Polskę do środków tymczasowych doprowadziła do wniesienia sprawy do ETS Pobić rekord Kraj został ukarany grzywną w wysokości 1 miliona euro dziennie, która została obniżona do 500 000 euro na początku tego roku po zmianie nazwy organu regulacyjnego na „Izbę Odpowiedzialności Zawodowej”.

Kara jest odejmowana od środków Polski do budżetu UE i musi obowiązywać do poniedziałkowego orzeczenia.

READ  Notatnik softballowy: Zbrodnia prowadzi Polskę na dobry początek

W swoim nowym orzeczeniu ETS potwierdził swoje stanowisko w sprawie uprawnień Izby do wydawania wyroków i bezpośrednio zakwestionował obowiązek przekazywania danych osobowych, takich jak przynależność do partii politycznych i organizacji pozarządowych, do którego przestrzegania byli zobowiązani polscy sędziowie.

„Umieszczanie w Internecie informacji dotyczących wcześniejszego członkostwa w partii politycznej nie jest w tym przypadku odpowiednie do osiągnięcia celu, jakim jest wzmocnienie bezstronności sędziów” – stwierdzili w poniedziałek sędziowie.

Ujawnienie „może narazić sędziów na ryzyko nadmiernej stygmatyzacji ze strony jednostek i ogółu społeczeństwa poprzez niesprawiedliwy wpływ na postrzeganie tych sędziów”.

Polski rząd wprowadził już przepisy mające na celu rozwiązanie najbardziej kontrowersyjnych aspektów reformy i uwolnienie 35 miliardów euro udziału w unijnym funduszu odbudowy Covid-19, który Bruksela Obecnie wstrzymane.

Ale w niespodziewanym posunięciu prezydent Andrzej Duda zdecydował się skierować proponowaną ustawę do polskiego Trybunału Konstytucyjnego, opóźniając jej wdrożenie.