Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Rekord energetyki wiatrowej dla burzy Polska: 30% mocy

Według polskiego operatora energetycznego śmiertelnie silne wiatry, które nawiedziły w zeszłym tygodniu, ustanowiły rekordowy poziom energetyki wiatrowej, który pokrywa 30% zapotrzebowania Polski na więcej energii elektrycznej z węgla.

WARSZAWA, Polska – Śmiertelnie silne wiatry, które w zeszłym tygodniu nawiedziły północną Europę, stworzyły dla Polski rekordową energetykę wiatrową, która może zaspokoić 30% krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną z węgla – poinformował w poniedziałek operator sieci energetycznej w Polsce.

Kiedy w środę wieczorem nadeszła burza, Maciej Wapiński z Polskiego Systemu Elektroenergetycznego, PSE, powiedział agencji Associated Press, że „zarejestrowaliśmy produkcję energii z około 6700 MW farm wiatrowych”.

W Polsce, kraju 38 mln UE, zapotrzebowanie w tym czasie wynosiło około 24 000 MW, co oznacza, że ​​„farmy wiatrowe pokrywają prawie 30% zapotrzebowania” – napisał Vapinsky w e-mailu.

PSE zapewniają dystrybucję energii elektrycznej na terenie całej Polski.

Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, mówi, że przeciętnie farmy wiatrowe zaspokajają około 10% rocznego zapotrzebowania energetycznego Polski i podkreślił, że energia jest bardzo wysoka.

Ale gdy burza nasiliła się w ciągu weekendu, niszcząc połączenia energetyczne i wyłączając automatycznie niektóre turbiny ze względów bezpieczeństwa, poziom mocy turbin wiatrowych spadł o połowę do rekordowych poziomów, powiedział Wapiński.

Energia odnawialna stanowi 25% miksu energetycznego Polski i jest coraz częściej wykorzystywana, zwłaszcza w sektorach wiatrowym i słonecznym. W efekcie zmniejsza się udział węgla kamiennego i brunatnego, ale tylko 65% produkcji energii w Polsce. Kolejne 6% pochodzi z gazu, głównie z Rosji.

Farmy wiatrowe czerpią 42% energii odnawialnej w Polsce i 45% z paneli słonecznych.

W sektorze gazowym Polska podejmuje działania mające na celu zmniejszenie uzależnienia od rosyjskiego importu. Jego bałtycki port LNG, do którego eksportuje z Kataru i Stanów Zjednoczonych oraz budowany jest rurociąg, który ma sprowadzać gaz z Norwegii.

READ  Lokalne podsumowanie: Polki spadły na czwartym miejscu we Fryburgu

Podczas ostatnich burz cztery osoby zginęły, a co najmniej dziewięć zostało rannych w tak zwanym polskim tsunami.

——

Śledź wszystkie wiadomości AP dotyczące zmian klimatycznych na https://apnews.com/hub/climate.