Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Rosja odmawia wykluczenia rozmieszczenia wojsk w Ameryce Łacińskiej

„Trzymaliśmy się naszego podstawowego założenia, którym jest wzajemność” – powiedział. „Byliśmy stanowczy w naszych zasadach i jasno określiliśmy te obszary, w których możemy dokonać postępu, oraz te obszary, które jeszcze się nie rozpoczęły”.

Sullivan zauważył, że nie zaplanowano dalszych rozmów, ale „jesteśmy gotowi kontynuować dyplomację w celu zwiększenia bezpieczeństwa i stabilności w regionie euroatlantyckim.

„Jesteśmy jednakowo przygotowani, jeśli Rosja wybierze inną drogę” – dodał. „Nadal intensywnie koordynujemy z partnerami ostre środki gospodarcze w odpowiedzi na dalszą rosyjską inwazję na Ukrainę”.

Zapytany o to, że Ryabkow utrzymuje otwarte drzwi dla żołnierzy i sprzętu w Ameryce Łacińskiej, Sullivan odpowiedział: „Nie będę odpowiadać na tyrady w publicznych komentarzach”.

Zauważając, że kwestia ta nie została podniesiona podczas rozmów w tym tygodniu, dodał: „Jeśli Rosja pójdzie w tym kierunku, zajmiemy się tym zdecydowanie”.

Riabkow w zeszłym miesiącu porównał obecne napięcia wokół Ukrainy do kryzysu kubańskiego z 1962 r. – kiedy Związek Radziecki rozmieścił rakiety przeciwko Kubie, a Stany Zjednoczone nałożyły na wyspę blokadę morską.

Kryzys ten zakończył się po tym, jak ówczesny prezydent John F. Kennedy i sowiecki przywódca Nikita Chruszczow zgodzili się, że Moskwa wycofa swoje rakiety w zamian za obietnicę Waszyngtonu, że nie dokona inwazji na Kubę i nie usunie amerykańskich rakiet z Turcji.

Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow.kredyt:Reuters

Dążąc do ograniczenia zachodniej aktywności wojskowej w Europie Wschodniej, Putin powiedział, że NATO mogłoby wykorzystać terytorium Ukrainy do rozmieszczenia pocisków zdolnych dosięgnąć Moskwy w ciągu zaledwie pięciu minut. Ostrzegł, że Rosja może uzyskać podobną zdolność, rozmieszczając na wodach neutralnych okręty wojenne uzbrojone w najnowsze hipersoniczne pociski manewrujące Zircon.

Wkrótce po tym, jak został po raz pierwszy wybrany w 2000 r., Putin nakazał zamknięcie wojskowego obiektu obserwacyjnego zbudowanego przez Związek Radziecki na Kubie, starając się poprawić stosunki z Waszyngtonem. Moskwa zintensyfikowała swoje kontakty z Kubą w ostatnich latach w związku z eskalacją napięć ze Stanami Zjednoczonymi i ich sojusznikami.

READ  Korea Południowa przekracza strefę zdemilitaryzowaną w rzadkim rozłamie na północ | Korea Północna

W grudniu 2018 r. Rosja na krótko wysłała do Wenezueli parę swoich bombowców nuklearnych Tu-160, aby wesprzeć prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro w obliczu presji Zachodu.

Riabkow powiedział, że odmowa Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników rozważenia głównego rosyjskiego żądania gwarancji przeciwko rozszerzeniu NATO na Ukrainie i innych byłych krajach sowieckich utrudniła dyskusję na temat kroków budowy zaufania, które Waszyngton, jak twierdzi, chce negocjować.

Ładowanie

Powiedział: „Stany Zjednoczone chcą prowadzić dialog na temat niektórych elementów sytuacji bezpieczeństwa… aby złagodzić napięcia, a następnie kontynuować proces rozwoju geopolitycznego i militarnego nowych terytoriów oraz zbliżyć się do Moskwy”. „Nie mamy dokąd zawrócić”.

Riabkow określił rozmieszczenie i ćwiczenia wojskowe USA i NATO w pobliżu terytorium Rosji jako wysoce destabilizujące. Powiedział, że amerykańskie bombowce strategiczne o zdolnościach nuklearnych przeleciały zaledwie 15 kilometrów od granicy z Rosją.

„Ciągle mamy do czynienia z prowokacyjną presją wojskową mającą na celu przetestowanie naszej siły”, powiedział, dodając, że zastanawiał się, jak zareagowaliby Amerykanie „gdyby nasze bombowce leciały w promieniu 15 kilometrów od jakiejś amerykańskiej bazy na wschodnim lub zachodnim wybrzeżu”.

Ta dyplomacja o wysokiej stawce miała miejsce, gdy około 100 000 rosyjskich żołnierzy zostało zgrupowanych z czołgami i inną ciężką bronią w pobliżu wschodniej granicy Ukrainy. W czwartek Sullivan powtórzył obawy, że Moskwa może torować drogę do inwazji na Ukrainę, wysuwając zarzuty, że Kijów przygotowuje się do działania przeciwko Rosji.

Powiedział, że Stany Zjednoczone ogłoszą niektóre z przyczyn tej oceny w najbliższych dniach.

Wcześniej w czwartek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow odrzucił zachodnie wezwania do wycofania wojsk z obszarów w pobliżu Ukrainy.

Powiedział: „Natowi trudno jest dyktować nam, gdzie powinniśmy przemieścić nasze siły zbrojne na rosyjskiej ziemi”.

Pieskow powiedział, że rozmowy z tego tygodnia przyniosły „pewne pozytywne elementy i niuanse”, ale opisał je jako generalnie nieudane.

READ  Opos nowozelandzki przetrzymuje w swoim domu kobietę „zakładniczkę” | Nowa Zelandia

„Rozmowy zaczęły otrzymywać konkretne odpowiedzi na główne konkretne kwestie, które zostały poruszone, a różnice pozostały w tych kluczowych kwestiach, co jest złą rzeczą” – powiedział Pieskow.

Ostrzegł przed całkowitym zerwaniem stosunków amerykańsko-rosyjskich w przypadku przyjęcia proponowanych sankcji wymierzonych w Putina i innych wysokich rangą przywódców cywilnych i wojskowych. Środki zaproponowane przez senackich demokratów byłyby również skierowane przeciwko czołowym rosyjskim instytucjom finansowym, gdyby Moskwa wysłała wojska na Ukrainę.

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow potępił proponowane sankcje jako odzwierciedlenie amerykańskiej „arogancji”, dodając, że Moskwa oczekuje w przyszłym tygodniu pisemnej odpowiedzi na jej żądania ze strony USA i NATO, aby rozważyć dalsze kroki.

Napięcia wokół Ukrainy i rosyjskich żądań wobec Zachodu pojawiły się ponownie na czwartkowym posiedzeniu Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w Wiedniu.

W przemówieniu inauguracyjnym polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, który objął stanowisko obecnego szefa organizacji, zauważył, że „ryzyko wojny w regionie OBWE jest obecnie większe niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich 30 lat”.

Ładowanie

Rosja przejęła kontrolę nad Krymem po obaleniu przyjaznego Moskwie ukraińskiego przywódcy, a w 2014 roku poparła separatystyczne powstanie we wschodniej Ukrainie. Ponad 14 000 osób zginęło w ciągu prawie ośmiu lat walk między wspieranymi przez Rosję rebeliantami a siłami ukraińskimi.

Zapytany, czy obawia się możliwej konfrontacji, sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział, że „absolutnie konieczne jest, aby trwający dialog znalazł sposób, który pozwoli na deeskalacji napięcia … aby uniknąć jakiejkolwiek konfrontacji, katastrofy dla Europy i świata”.

Agencja prasowa