Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Rosja przeprowadza nowe ataki na Kijów i Lwów – DW – 24.03.2024

Rosja przeprowadza nowe ataki na Kijów i Lwów – DW – 24.03.2024

Pomiń następną sekcję Rosja twierdzi, że ukraińskie rakiety zostały zestrzelone, a amerykańskie bombowce odstraszono w odrębnych incydentach

24 marca 2024 r

Rosja twierdzi, że zestrzeliła ukraińskie rakiety, podczas gdy amerykańskie bombowce zostały odstraszone w ramach odrębnych incydentów

W niedzielę rosyjskie Ministerstwo Obrony skomentowało dwa incydenty, twierdząc, że jego siłom udało się obronić przed ukraińskimi rakietami i amerykańskimi bombowcami.

W pierwszym incydencie Ministerstwo Obrony poinformowało, że systemy obrony powietrznej Kremla zestrzeliły 22 ukraińskie rakiety „Wampir”, wycelowane w rosyjski obwód Biełgorod.

Podczas drugiego ataku Ministerstwo Obrony twierdziło, że myśliwce MiG-31 zostały wysłane w celu odstraszenia zbliżającego się amerykańskiego bombowca B-1B w pobliżu rosyjskiej granicy na Morzu Barentsa. Ministerstwo twierdziło, że amerykański samolot oddalił się, gdy zbliżyły się do niego samoloty MiG-y.

https://p.dw.com/p/4e4cG

Pomiń następną sekcję Polska żąda od ambasadora Rosji reakcji na naruszenie przestrzeni powietrznej

24 marca 2024 r

Polska żąda od ambasadora Rosji reakcji na naruszenie jej przestrzeni powietrznej

W niedzielę Warszawa wezwała ambasadora Moskwy w celu wyjaśnienia naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej przez rosyjski pocisk manewrujący.

Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych RP poinformowało, że rakieta manewrująca wystrzelona w kierunku Ukrainy z bombowców dalekiego zasięgu w Rosji naruszyła polską przestrzeń powietrzną w pobliżu wsi Ocerdo około godziny 4:23 (03:23 GMT).

Władze podały, że rakieta pozostawała w polskiej przestrzeni powietrznej przez 39 sekund, dodając, że mogła zostać zestrzelona, ​​gdyby istniały jakiekolwiek oznaki, że jest wycelowany w polski cel.

Polska, państwo członkowskie NATO, wysłała w odpowiedzi na krótkie natarcie myśliwce F-16.

Wiceminister spraw zagranicznych Polski Andrzej Sejna powiedział, że reakcja Warszawy na incydent będzie uzależniona od informacji przekazanych przez ambasadora Rosji.

Do podobnego naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej doszło w grudniu. W listopadzie 2022 r. dwóch cywilów zginęło, gdy rakieta uderzyła w polską wioskę w pobliżu granicy z Ukrainą. Jednakże w dużej mierze zakłada się, że rakietą użytą w tym incydencie był ukraiński pocisk przeciwlotniczy, który zabłądził.

https://p.dw.com/p/4e4ba

W następnej części omówiono wzrost importu energii elektrycznej na Ukrainę po rosyjskich strajkach energetycznych

24 marca 2024 r

Import energii elektrycznej na Ukrainę wzrasta po rosyjskich strajkach energetycznych

Ukraina znacznie zwiększyła w niedzielę import energii elektrycznej i wstrzymała eksport po serii ataków rakietowych na jej sieć energetyczną, podało ukraińskie Ministerstwo Energetyki.

„Oczekuje się, że na dzień dzisiejszy import energii elektrycznej osiągnie 14 900 MWh. Nie przewiduje się eksportu” – napisano w oświadczeniu.

W piątek i niedzielę rano Rosja zaatakowała elektrownie i obiekty transportowe, powodując przerwy w dostawie prądu w wielu obszarach.

Piątkowe ataki obejmowały elektrownię wodną Dnipro, a ukraińscy urzędnicy określili je jako największą falę ataków na infrastrukturę energetyczną od miesięcy.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony potwierdziło w niedzielę, że uderzyło w zakłady produkujące energię elektryczną i gaz na Ukrainie.

https://p.dw.com/p/4e4RQ

Pomiń następną sekcję Ukraina twierdzi, że uderzyła w dwa rosyjskie statki desantowe w Sewastopolu

24 marca 2024 r

Ukraina twierdzi, że uderzyła w dwa rosyjskie statki desantowe w Sewastopolu

Armia ukraińska ogłosiła, że ​​podczas nalotu na Sewastopol na zaanektowanym Półwyspie Krymskim uderzyła w dwa rosyjskie okręty desantowe.

Dodała: „Ukraińskie siły zbrojne pomyślnie uderzyły w dwa desantowe okręty desantowe Jamał i Azow, węzeł komunikacyjny i szereg obiektów infrastrukturalnych Floty Czarnomorskiej”.

Michaił Razwożajew, mianowany przez Rosję burmistrz Sewastopola, powiedział, że infrastruktura transportowa, w tym statki pasażerskie, została częściowo uszkodzona.

Za pośrednictwem komunikatora Telegram powiedział: „Z sześciu łodzi w pięciu wybito szyby… W ciągu dnia szyby w uszkodzonych łodziach zostaną wymienione, a kiedy zostaną odrestaurowane, zostaną sprowadzone z powrotem online.”

Razwożajew powiedział także, że wśród pojazdów uszkodzonych podczas nocnych ataków znalazły się trzy autobusy pasażerskie, 13 autobusów szkolnych i jeden trolejbus.

READ  Książę William przemawia po tym, jak żołnierze zemdlali

https://p.dw.com/p/4e4Hs

Przejdź do następnej sekcji Polska twierdzi, że rosyjskie rakiety manewrujące naruszyły jej przestrzeń powietrzną

24 marca 2024 r

Polska twierdzi, że rosyjskie rakiety manewrujące naruszyły jej przestrzeń powietrzną

Polska oskarżyła Rosję o naruszenie jej przestrzeni powietrznej po tym, jak Rosja wystrzeliła rakiety manewrujące w kierunku Lwowa na zachodniej Ukrainie.

Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych RP poinformowało, że 24 marca o godzinie 4.23 (03:23 GMT) doszło do naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej przez jedną z rakiet manewrujących wystrzelonych w nocy przez lotnictwo dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej. Media społecznościowe.

Rzecznik polskiej armii Jacek Goryszewski powiedział, że rakieta „przeleciała przez granicę około dwóch kilometrów”.

Rosja rozpoczęła nowe ataki na Lwów i Kijów we wczesnych godzinach porannych w niedzielę.

Wcześniej Siły Zbrojne RP poinformowały, że uruchomiły swoje samoloty w odpowiedzi na „intensywną” i „dalekiego zasięgu” działalność lotnictwa ze strony Rosji.

„Zaktywowano polskie samoloty i siły sojusznicze, co może skutkować wzrostem poziomu hałasu, zwłaszcza w południowo-wschodniej części kraju” – dodała.

Minister obrony RP: Rosyjski rakieta naruszyła przestrzeń powietrzną

Aby obejrzeć ten film, włącz JavaScript i rozważ aktualizację swojej przeglądarki internetowej Obsługuje wideo HTML5

https://p.dw.com/p/4e48P

Pomiń następną sekcję Zełenski mówi, że Rosja „zawsze obwinia innych” po strzelaninie w moskiewskiej sali koncertowej

24 marca 2024 r

Zełenski mówi, że Rosja „zawsze obwinia innych” po strzelaninie w moskiewskiej sali koncertowej

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odrzucił twierdzenia władz rosyjskich, że Ukraina jest w jakiś sposób powiązana z masową strzelaniną pod Moskwą, w której zginęły co najmniej 133 osoby.

„Po tym, co wydarzyło się wczoraj w Moskwie, Putin i inni dranie oczywiście próbują zwalić winę na kogoś innego” – powiedział Zełenski w swoim codziennym przemówieniu wideo w sobotni wieczór.

READ  Dotknięta kryzysem Sri Lanka może zezwolić na używanie rupii indyjskiej w transakcjach krajowych

„Zawsze obwiniają innych” – dodał.

Zełenski oskarżył Rosję o szerzenie terroryzmu, dodając, że Putin milczał przez jeden dzień po ataku w Moskwie.

Dodał: „Spchnęli tu setki tysięcy swoich terrorystów, aby walczyli z nami na naszym terytorium Ukrainy i nie obchodzi ich, co dzieje się w ich kraju”.

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w sobotę w telewizyjnym przemówieniu, że aresztowano 11 osób, w tym czterech zamachowców.

Dodał: „Próbowali ukryć się i przedostać w kierunku Ukrainy, gdzie według wstępnych danych przygotowano dla nich po stronie ukraińskiej okno umożliwiające przekroczenie granicy państwowej”.

Do ataku przyznała się prowincja Khorasan Państwa Islamskiego.

https://p.dw.com/p/4e481

Pomiń następną sekcję Kijów, Lwów pod rosyjskim atakiem powietrznym

24 marca 2024 r

Kijów i Lwów pod rosyjskim bombardowaniem

W niedzielę Rosja przeprowadziła nowe ataki na Kijów i Lwów – poinformowali ukraińscy urzędnicy.

Burmistrz Kijowa Witalij Kliczko powiedział za pośrednictwem aplikacji Telegram: „Wybuchy w stolicy. Obrona powietrzna działa. Nie wychodźcie ze schronów”.

Według wstępnych doniesień, szefa administracji wojskowej miasta Kijów, Siergieja Popko, w zniszczeniach nie było ofiar.

„Wróg kontynuuje masowy terroryzm rakietowy przeciwko Ukrainie” – powiedział Bobko w Telegramie. „Nie porzuci swojego celu, jakim jest zniszczenie Kijowa za wszelką cenę”.

Ukraińcy schronili się w kijowskim metrze
Ukraińcy w Kijowie zmuszeni byli schronić sięFoto: Thomas Peter – Reuters

We Lwowie burmistrz Lwowa Andriej Sadowy powiedział, że w okolicę wystrzelono około 20 rakiet i siedem irańskich dronów Shahed.

„Atakowali na obiekty infrastruktury krytycznej” – powiedział Sadovi.

Ambasador USA na Ukrainie Bridget Brink powiedziała, że ​​w niedzielę po raz trzeci w tym tygodniu ogłoszono ogólnokrajowy alert pogodowy przed świtem.

Dodała: „Rosja w dalszym ciągu bezkrytycznie wystrzeliwuje drony i rakiety, nie zważając na miliony cywilów, co stanowi naruszenie prawa międzynarodowego”.

https://p.dw.com/p/4e47B