Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Rosja użyła północnokoreańskich rakiet w swoich atakach na Ukrainę

Rosja użyła północnokoreańskich rakiet w swoich atakach na Ukrainę

Dodała, że ​​Rosja stara się również pozyskać rakiety od swojego sojusznika, Iranu, ze względu na brak broni, prawie dwa lata po inwazji prezydenta Władimira Putina na Ukrainę.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby powiedział, że dostarczone przez Pjongjang rakiety o zasięgu około 900 kilometrów (550 mil) zostały wystrzelone przez Rosję podczas dwóch ataków na Ukrainę w zeszłym tygodniu.

„Z naszych informacji wynika, że ​​Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna dostarczyła ostatnio Rosji wyrzutnie rakiet balistycznych i kilka rakiet balistycznych” – powiedział Kirby reporterom na konferencji prasowej w Białym Domu.

Dodał: „Jest to ważna i niepokojąca eskalacja wsparcia Korei Północnej dla Rosji”.

Kirby dodał, że sytuacja ta uwydatnia potrzebę zatwierdzenia przez Kongres USA pakietu niezbędnej pomocy wojskowej dla Ukrainy, bez którego linia wsparcia wkrótce wyschnie.

Dodał, że obrona powietrzna Ukrainy, która w ostatnich dniach została zbombardowana przez rosyjskie ataki powietrzne, jest „absolutnie” priorytetem.

„Ważne jest, aby Kongres zjednoczył się w tej chwili i zareagował, zapewniając Ukraińcom to, czego potrzebują do obrony. Nadszedł czas, aby Kongres zaczął działać” – powiedział.

Kirby powiedział, że 30 grudnia siły rosyjskie wystrzeliły co najmniej jeden z rakiet dostarczonych przez Koreę Północną, który wylądował na otwartej przestrzeni w obwodzie zaporoskim.

Dodał, że siły rosyjskie wystrzeliły następnie „kilka” rakiet balistycznych w kierunku Ukrainy w ramach kompleksowego ataku powietrznego, który miał miejsce 2 stycznia.

– Uderzenia nasilają się –

Kirby powiedział, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy podniosą teraz tę kwestię w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, ponieważ stanowi ona naruszenie sankcji ONZ wobec Korei Północnej.

Wielka Brytania stwierdziła, że ​​„zdecydowanie potępia” użycie przez Rosję północnokoreańskich rakiet.

W oświadczeniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych napisano: „Rosja zwraca się do Korei Północnej po broń dla realizacji swoich cynicznych i nieprzemyślanych celów wojskowych na Ukrainie. Jest to dowód jej izolacji na arenie światowej i oznaka jej desperacji”.

READ  Ogromna dziura w środkowym Meksyku grozi połknięciem domu

Dodała, że ​​Korea Północna zapłaci „wysoką cenę” za naruszenie sankcji ONZ.

Kirby dodał, że Rosja zamierza także zakupić rakiety od swojego sojusznika, Iranu, oraz że trwają rozmowy w sprawie zakupu rakiet balistycznych bliskiego zasięgu, choć nie osiągnięto jeszcze porozumienia.

Stany Zjednoczone poinformowały w październiku, że Korea Północna dostarczyła Rosji ponad tysiąc kontenerów ze sprzętem wojskowym i amunicją, ale po raz pierwszy ogłosiła użycie takiej broni.

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un udał się we wrześniu na daleki wschód Rosji i spotkał się z Putinem, niepokojąc sojuszników Kijowa możliwością potencjalnego porozumienia zbrojeniowego.

Putin, który rozpoczął inwazję na Ukrainę w lutym 2022 r., obiecał zintensyfikować uderzenia na Ukrainę po bezprecedensowym ataku na rosyjskie miasto Biełgorod w weekend.

Kijów twierdzi, że ostatnie ataki podkreślają potrzebę przyspieszenia przez zachodnich sojuszników dostaw sprzętu obrony powietrznej, dronów bojowych i rakiet dalekiego zasięgu.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim noworocznym przemówieniu w zeszłym tygodniu obiecał wywołać „gniew” przeciwko siłom rosyjskim w 2024 r., ostrzegając, że Kijów zwiększył produkcję krajową.

dk/dis