Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Rosja zamyka kolejną prominentną grupę praw człowieka powiązaną z Memorial International

Moskiewski sąd nakazał zamknięcie rosyjskiego Centrum Praw Człowieka Memoriał, dzień po tym, jak jego siostrzana organizacja – najstarsza rosyjska organizacja praw człowieka – została zmuszona do zamknięcia.

Centrum Praw Człowieka prowadzi stałą listę osób, które klasyfikuje jako więźniów politycznych, w tym krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego.

Lista obejmuje Świadków Jehowy i muzułmanów skazanych za terroryzm, o których Memoriał mówi, że są ofiarami „bezpodstawnych oskarżeń opartych na sfabrykowanych dowodach z powodu ich przynależności religijnej”.

— Bozorze! Bozorze! (Wstyd! Wstyd!) Na zewnątrz stadionu kibice memoriału skandowali, owinięci w temperatury sięgające -12°C.

Biuro ONZ ds. praw człowieka w Genewie poinformowało, że rosyjskie sądy zdecydowały o „rozwiązaniu dwóch najbardziej szanowanych rosyjskich grup praw człowieka i osłabieniu kurczącej się społeczności praw człowieka w tym kraju”.

„Wzywamy władze rosyjskie do ochrony i wspierania osób i organizacji działających na rzecz promowania praw człowieka w całej Rosji” – dodała.

Prokuratorzy twierdzą, że praca centrum usprawiedliwia terroryzm i ekstremizm, czemu zaprzeczają.

Mężczyzna rozmawiający z grupą dziennikarzy
Centrum Praw Człowieka Pamięci jest siostrzaną organizacją Międzynarodowego Pamięci.(AFP: Aleksander Zemlanichenko)

Oskarżyli ją również o to, że nie sklasyfikowała swoich treści jako „zagranicznych agentów” – oficjalne oznaczenie kojarzące się z pogardą z czasów sowieckich, które nadano w 2014 roku.

Nie było natychmiastowego komentarza Kremla, który twierdzi, że nie ingeruje w decyzje sądów.

Centrum prowadzi sieć biur w całym regionie Kaukazu Północnego z większością muzułmańską, gdzie dokumentuje naruszenia praw w miejscach takich jak Czeczenia oraz zapewnia ofiarom pomoc prawną i praktyczną.

Biura te będą musiały zostać zamknięte, chyba że centrum wygra odwołanie.

Anna Dobrowolskaja, dyrektor wykonawczy centrum, powiedziała przed sądem, że władze najwyraźniej zamierzają przeprowadzić czystki we wszystkich organizacjach praw człowieka, począwszy od Memoriału.

READ  Korea Północna odrzuca wezwanie pokojowe Korei Południowej do ONZ

Praca grupy praw człowieka „niepokoiła kogoś”

„Nie możemy powiedzieć, że była to dla nas kompletna niespodzianka” – powiedziała.

„Istniało wrażenie, że przestrzeń (dla działań na rzecz praw człowieka) kurczy się. Wielu ludzi byłoby naprawdę zdenerwowanych, gdy zobaczyliby te wydarzenia, a wielu ludzi pisałoby o początku średniowiecza i ciemnego wieku”.

Sędzia rosyjskiego Sądu Najwyższego wydaje swój wyrok
Rosyjski Sąd Najwyższy nakazał we wtorek zamknięcie Memorial International.(Reuters: Evgenia Novozinina)

Powiedziała, że ​​orzeczenie wywrze mrożący wpływ na innych obrońców praw.

„Oczywiście nasza praca stała się bardzo krępująca i kogoś zirytowała”.

Orzeczenie to zostało potępione przez międzynarodowe organizacje praw człowieka, takie jak wtorkowa decyzja Sądu Najwyższego o zamknięciu organizacji Memorial International, znanej z kronikowania i utrwalania pamięci o zbrodniach stalinowskich.

„W ciągu dwóch dni rosyjskie sądy zadały cios jeden do dwóch rosyjskiemu ruchowi praw człowieka” – napisała na Twitterze Rachel Dunbar z nowojorskiej organizacji Human Rights Watch.

Kulminacją ofensywy prawnej był rok, w którym Nawalny, największy krytyk Kremla, został uwięziony, jego ruch został zakazany, a wielu jego współpracowników zmuszono do ucieczki.

Moskwa twierdzi, że po prostu udaremnia ekstremizm i chroni Rosję przed złośliwymi wpływami zagranicznymi.

Krytycy twierdzą, że Władimir Putin, który sprawuje władzę jako prezydent lub premier od 1999 roku i jest w konflikcie z Zachodem we wszystkim, od Ukrainy po Syrię, cofa zegar do czasów sowieckich, kiedy wszelka opozycja została zmiażdżona.

Memoriał powstał w ostatnich latach Związku Radzieckiego i początkowo badał zbrodnie z czasów sowieckich, ale później zaczął również badać współczesne nadużycia.

READ  Estonia twierdzi, że trzy incydenty z udziałem rur i kabli w regionie Morza Bałtyckiego są „powiązane”.

Zwolennik spoza sądu, który podał tylko swoje imię, Igor, powiedział, że orzeczenie Centrum Praw Człowieka „Memoriał” było „przerażające” dla narodu rosyjskiego.

„To była naprawdę użyteczna organizacja, która broniła praw niewinnych ludzi, prześladowanych za przekonania” – powiedział.

„Musi być opozycja, ludzie z różnymi punktami widzenia. Na tym polegają zasady rywalizacji politycznej”.

Reuters