Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Rosyjscy filmowcy lądują po filmowaniu na stacji kosmicznej

Kapsuła kosmiczna Sojuz z astronautą i dwoma rosyjskimi filmowcami wylądowała po trzy i półgodzinnym locie z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Lądując pod baldachimem w czerwono-białe pasy po wejściu w ziemską atmosferę, kapsuła wylądowała prosto na stepach Kazachstanu zgodnie z harmonogramem w niedzielę o godzinie 0435 GMT z Olegiem Nowickim, Julią Peresild i Klimem Shipenko na pokładzie.

Aktorka Peresild i reżyser Shipenko 5 października polecieli na stację kosmiczną na 12 dni, aby nakręcić klipy z filmu „Wyzwanie”, w którym chirurg w wykonaniu Peresilda pędzi na stację kosmiczną, aby uratować członka załogi, który potrzebuje pilnej operacji w orbita. Nowitzki, który spędził ponad sześć miesięcy na pokładzie stacji kosmicznej, zagra w filmie chorego astronautę.

Po wylądowaniu, które wyrzuciło pióropusze pyłu wysoko w powietrze, obsługa naziemna wydobyła z kapsuły trzy pryzmaty i umieściła je na postawionych w pobliżu ławkach, gdzie przystosowały się do siły grawitacji. Następnie zabrano ich do namiotu medycznego na badania.

Wszystko wyglądało zdrowo i wesoło. Peresild uśmiechnął się i trzymał duży bukiet białych kwiatów, gdy reporterzy zgromadzili się wokół niej. Powiedziała jednak, że poczuła też odrobinę smutku.

„Dziś czuję się trochę smutny. Wydaje się, że 12 dni to za długo, ale nie chciałem wyjeżdżać, gdy wszystko się skończy” – powiedział Peresild w państwowej telewizji.

Transport do namiotu medycznego opóźnił się o około 10 minut, a ekipy filmowe nakręciły na swoich miejscach kilka ujęć Peresilda i Nowitzkiego, które zostaną uwzględnione w filmie. Jest jeszcze więcej scen do nakręcenia na Ziemi do filmu, którego data premiery jest niepewna.

Na pokładzie stacji kosmicznej nadal przebywa siedmiu kosmonautów: Rosjanin Anton Szkaplerow i Piotr Dubrow. Amerykanie Mark Vande Hey, Shane Kimbrough i Megan MacArthur; Thomas Pesquet z Europejskiej Agencji Kosmicznej; Japoński Hoshide Aki.