Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Rozpraszanie pyłu dla łazika marsjańskiego NASA w lipcu. słabnąca siła

Statek kosmiczny NASA na Marsie zmierza w kierunku zakurzonego zgonu.

Lądownik InSight traci moc z powodu kurzu na panelach słonecznych. NASA poinformowała we wtorek, że będzie nadal używać sejsmometru statku kosmicznego do rejestrowania trzęsień ziemi, dopóki zasilanie nie zostanie wyłączone, prawdopodobnie w lipcu. Następnie kontrolerzy lotu będą monitorować InSight do końca tego roku, zanim wszystko zostanie anulowane.

„Naprawdę nie było wiele ponurości i przygnębienia dla zespołu” – powiedział główny naukowiec Bruce Banerdt z Jet Propulsion Laboratory. „Nadal koncentrujemy się na obsłudze statku kosmicznego”.

Od czasu lądowania na Marsie w 2018 roku InSight wykrył ponad 1300 trzęsień ziemi. Największy, siła 5, miał miejsce dwa tygodnie temu.

Byłby to drugi lądownik NASA, który przegrałby z powodu pyłu: globalnej burzy piaskowej, która przejęła Opportunity w 2018 roku. W przypadku InSight pył narastał stopniowo, zwłaszcza w ciągu ostatniego roku.

Dwa inne statki kosmiczne NASA na Marsie – statek kosmiczny Curiosity i Perseverance – nadal są zasilane energią jądrową. Dyrektor ds. Nauki Planetarnej, Laurie Glaese, powiedziała, że ​​agencja kosmiczna może przemyśleć przyszłą energię słoneczną dla Marsa lub przynajmniej wypróbować nową technologię usuwania paneli lub dążyć do mniej burzliwych sezonów.

InSight generuje obecnie jedną dziesiątą energii ze słońca, które wyprodukował, gdy się pojawiło. Zastępca dyrektora projektu, Cathia Zamora Garcia, powiedziała, że ​​sonda początkowo miała wystarczającą moc, aby uruchomić piec elektryczny przez 1 godzinę i 40 minut; Teraz jest to maksymalnie 10 minut.

Zespół InSight spodziewał się, że zgromadzi się tak dużo kurzu, ale mieli nadzieję, że panele słoneczne usuną podmuch wiatru lub pyłu. To jeszcze się nie wydarzyło, chociaż zbliża się kilka tysięcy trąb powietrznych.

„Żaden z nich nie uderzył w nas jeszcze na tyle, by zdmuchnąć kurz z paneli” – powiedział Bannerdt dziennikarzom.

READ  Naukowcy twierdzą, że ultracienka folia może pewnego dnia zmienić zwykłe okulary w gogle noktowizyjne

Inny instrument naukowy, nazwany Kret, miał wykopać 5 metrów pod ziemią, aby zmierzyć wewnętrzną temperaturę Marsa. Ale niemiecka koparka nie przekroczyła dwóch stóp (pół metra) głębokości z powodu nieoczekiwanego powstania czerwonego brudu i ostatecznie została uznana za martwą na początku zeszłego roku.