Runda półfinałowa play-off Euro 2024: awans Grecji, Polski i Walii |  Kwalifikacje europejskie

Runda półfinałowa play-off Euro 2024: awans Grecji, Polski i Walii | Kwalifikacje europejskie

Grecja, Polska i Walia znajdują się wśród sześciu drużyn, które po zwycięstwach w czwartkowy wieczór zarezerwowały sobie miejsce w finale barażowym UEFA EURO 2024.

UEFA.com relacjonuje całą akcję.

Odpowiedź: Polska 5:1 Estonia

Najważniejsze wydarzenia: Polska 5-1 Estonia

Piedriver Jakuba Piotrowskiego strzelał gole, a Polska w wielkim stylu postępowała w Warszawie, gdzie Przemysław Frankowski otworzył wynik, a bramkę dla gości strzelił Maksim Paskotszy jeszcze przed przerwą.

Po wznowieniu akcji Piotr Zieliński podwoił prowadzenie swojego zespołu, a debiutanci barażowi wyszli na dalsze prowadzenie po bramce Piotrowskiego, po samobójczej bramce Karola Metza i dośrodkowaniu z bliskiej odległości Sebastiana Szymańskiego. Na pocieszenie Martin Wetgal strzelił swojego pierwszego gola w międzynarodowym meczu w 12 minut.

Statystyka ruchu ludności: Polska jest niepokonana w ostatnich 21 meczach w eliminacjach do Euro u siebie (Z16, R5) od porażki 3:1 z Finlandią we wrześniu 2006 roku.

Odpowiedź: Walia 4-1, Finlandia

Najważniejsze wydarzenia: Walia 4-1 Finlandia

We wtorek Walia po raz trzeci wystąpi w finałach Euro po zwycięstwie 4:1 nad Finlandią w Cardiff.

David Brooks wyprowadził ich na prowadzenie po amortyzowanej woleju w trzeciej minucie, a Teemu Buki natychmiast cofnął piłkę, chociaż Neko Williams podkręcił się po rzucie wolnym Harry'ego Wilsona.

Główka Bena Daviesa została uznana na spalonym, po tym jak Brennan Johnson chwilę po przerwie odzyskał dwubramkową przewagę. Jednak Daniel James zapewnił sobie zwycięstwo w końcówce.

Statystyka ruchu ludności: Walia jest obecnie niepokonana od pięciu meczów z Finlandią (Z3, R2) i poniosła tylko jedną porażkę w ostatnich 16 meczach kwalifikacyjnych do Euro (Z11, R4).

Losowanie fazy grupowej EURO 2024

B: Izrael 1-4 Islandia

Najważniejsze wydarzenia: Izrael 1-4 Islandia

Albert Gudmundsson strzelił hat-tricka i zapewnił Islandii awans do półfinału barażowego z Izraelem w Budapeszcie.

READ  Fredonia Mann wnosi antyprzemocowy przekaz do Polski i Ukrainy Wiadomości, sport, praca

Gospodarze wyszli na prowadzenie pierwsi, gdy Eran Zahavi wykorzystał celny do centymetra rzut karny, ale Islandia szybko odpowiedziała dwoma bramkami w cztery minuty. Gudmundsson wykonał wspaniały podkręcony rzut wolny, po czym tuż przed przerwą Arnor Ingvi Trastadson uderzył z woleja Omriego Glazera.

W ekscytującej drugiej połowie izraelski Roy Revivo został oczyszczony z szansy na potężne wyzwanie, po czym Zahavi nie wykorzystał szansy na wyrównanie, posyłając swoje drugie kopnięcie obok lewego słupka. Gudmundsson dwukrotnie trafił w kontratak, który zakończył się pieczątkowym zwycięstwem i finałowym meczem Islandii z Ukrainą w barażach we Wrocławiu.

Statystyka ruchu ludności: To pierwsze zwycięstwo Islandii nad Izraelem, ale nie jest to pierwsze emocjonujące spotkanie obu stron. Co najmniej cztery gole padły w pięciu z sześciu spotkań.

B: Bośnia i Hercegowina 1-2 Ukraina

Najważniejsze wydarzenia: Bośnia i Hercegowina 1-2 Ukraina

Dzięki dwóm golom w ciągu ostatnich sześciu minut Ukraina dramatycznie odrobiła straty i zapewniła sobie miejsce we wtorkowym finale Ścieżki B przeciwko Islandii.

Bośnia i Hercegowina objęła prowadzenie w Zenicy, gdy Amar Dedic wtrącił się do środka z prawej strony i strzelił niskim dośrodkowaniem, które Mykola Matvienko minął bramkarza Realu Madryt Andrija Lunina.

Roman Yaremchuk wszedł z ławki i strzelił wyrównującego gola w 85. minucie, a następnie wygrał biegiem i dośrodkowaniem napastnika Artema Tovbyka.

Statystyka ruchu ludności: Była to czwarta z rzędu porażka Bośni i Hercegowiny w barażach (L z Portugalią w 2012 r., L z Irlandią w 2016 r. oraz L z Peną przeciwko Irlandii Północnej w półfinale barażowym Euro 2020). Nie grali jeszcze na EURO.

Euro 2024: Wszystko, co musisz wiedzieć

C: Grecja 5:0 Kazachstan

Najważniejsze momenty: Grecja 5:0 Kazachstan

Grecja kontynuowała wysiłki, aby zakwalifikować się do pierwszego od 12 lat finału Euro, wygrywając 5:0.

Gospodarze strzelili cztery gole w 40 minut w Atenach po rzucie karnym Tasosa Bakasetasa na początku meczu, główce Dimitrisa Belkasa, konwersji z bliskiej odległości Fotisa Ioannidisa i doskoku Dimitrisa Korbelisa.

READ  „Ojciec” bada demencję i opisuje powrót „Martwej natury w loży” do Polski

Kazachstanowi nie udało się pokazać formy, która pozwoliła im odnieść sześć zwycięstw w kwalifikacjach, a wieczór zakończył się samobójczym golem pomocnika Yerkina Tabalowa.

We wtorkowym finale barażowym Path C Gruzja zmierzy się z Grecją.

Statystyka ruchu ludności: Grecja strzeliła dwa lub więcej goli w sześciu z ostatnich siedmiu meczów eliminacyjnych do Euro u siebie.

C: Gruzja 2:0 Luksemburg

Najważniejsze momenty: Gruzja 2:0 Luksemburg

Budu Jivsivatze był bohaterem Gruzji, który zapewnił swojemu krajowi zwycięstwo w meczu z Luksemburgiem po pierwszym występie w ważnym międzynarodowym finale.

30-letni napastnik otworzył wynik w 40. minucie, strzelając w dach siatki po odbiciu z rzutu rożnego. Zadanie Luksemburga stało się jeszcze trudniejsze, gdy obrońca Maxime Chanot został wyrzucony z boiska za pozbawienie klarownej okazji do zdobycia bramki, a wkrótce potem Jivcivatze wyrównał po drugim celnym dośrodkowaniu Levana Shengelii.

Statystyka ruchu ludności: Gruzja przegrała tylko trzy z ostatnich 13 meczów w eliminacjach do EURO u siebie (Z6, R4).