Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Sąd w Jordanii więzi byłych urzędników przez 15 lat z powodu rzekomego spisku królewskiego | Jordania

Sąd Bezpieczeństwa Stanu Jordanii skazał dwóch byłych urzędników na 15 lat więzienia za spisek mający na celu wzniecenie niepokojów w zachodnim królestwie na Bliskim Wschodzie.

Basem Awadallah, obywatel USA i dawniej główny doradca Król Abdullah Drugi ; Sharif Hassan bin Zaid, członek rodziny królewskiej, został skazany za działania wywrotowe i podżeganie. Każdy z nich został skazany na 15 lat więzienia.

Podobno spiskowali z księciem Hamza, przyrodnim bratem króla, i szukali pomocy zagranicznej. Wyrok ogłoszono w poniedziałek po zamkniętym procesie, który trwał tylko sześć rozpraw.

Rodzina królewska twierdzi, że rozwiązała spór z Hamzą, którego dokładny status nie jest znany, ale nigdy nie został formalnie oskarżony. Prawnik Awadallaha w USA powiedział, że jego klient twierdził, że był torturowany w jordańskim areszcie i obawia się o swoje życie.

Trzej Jordańczycy zostali oskarżeni o podżeganie do niepokojów przeciwko królowi podczas szukania pomocy zagranicznej. Hamza zaprzeczył zarzutom w oświadczeniach wideo opublikowanych w kwietniu po tym, jak został umieszczony w areszcie domowym, mówiąc, że został uciszony za wypowiadanie się przeciwko korupcji i złemu zarządzaniu przez rządzący reżim.

Obaj oskarżeni nie przyznali się do zarzutów podżegania i podżegania.

Abdullah ma przybyć do Waszyngtonu 19 lipca, gdzie będzie pierwszym arabskim przywódcą, który spotka się z prezydentem USA Joe Bidenem w Białym Domu. Jordania jest bliskim sojusznikiem Stanów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie i jest postrzegana jako kluczowy partner w ożywieniu ewentualnego izraelsko-palestyńskiego procesu pokojowego.

Michael Sullivan, były prokurator federalny mianowany przez rodzinę Awadallah z siedzibą w USA, powiedział agencji Associated Press, że zamknięty proces był „całkowicie niesprawiedliwy”.

Awadallah powiedział, że był bity, porażany prądem i zagrożony złym traktowaniem w przyszłości, „jeśli się nie przyzna”, powiedział Sullivan.

Sąd odrzucił prośby jordańskich prawników o powołanie świadków i tylko prokuratura nie dostarczyła rzekomych kopii, ale nie nagrań audio, z inwigilacji rzekomych spiskowców.

READ  Matt Hancock przeprasza za złamanie brytyjskich ograniczeń dotyczących koronawirusa po tym, jak tabloid opublikował zdjęcia z CCTV pokazujące, jak całuje swojego asystenta

Prokuratura Sądu Bezpieczeństwa Państwa zaprzeczyła, jakoby proces był niesprawiedliwy, twierdząc, że Awadallah podlegał należytej procedurze sądowej zgodnie z jordańskim prawem i nie był w żaden sposób źle traktowany. Dodała, że ​​Awadallah podniósł zarzut tortur dopiero w miarę zbliżania się wyroku.

Zanim ogłoszono werdykt, Sullivan, były amerykański prokurator Massachusetts i były dyrektor Federalnego Biura ds. Alkoholu, Tytoniu, Broni Palnej i Materiałów Wybuchowych, powiedział, że w oparciu o sposób, w jaki przeprowadzono proces, wydaje się, że został wydany wyrok skazujący. przesądzony wniosek. wniosek. Powiedział, że będzie apelacja od jakiegokolwiek wyroku skazującego.

Awadallah, posiadający podwójne obywatelstwo jordańskie i saudyjskie, był szefem dworu królewskiego i ministrem rządu Jordanii. Ma rozległe interesy biznesowe w Zatoce i doradzał potężnemu saudyjskiemu księciu Mohammedowi bin Salmanowi w przyciąganiu inwestycji zagranicznych. Rodzina Awadallaha wezwała administrację Bidena do zażądania jego uwolnienia.