Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Satelity ujawniają wielkość i charakter raf koralowych na świecie

Satelity ujawniają wielkość i charakter raf koralowych na świecie

Ten artykuł został zrecenzowany według Science Proces edycji
I Zasady.
Redaktorzy Przy zapewnieniu wiarygodności treści wyróżniono następujące cechy:

Weryfikacja faktów

zaufane źródło

Korekta

Płytka rafa koralowa na Wielkiej Rafie Koralowej w Australii. Źródło: Chris Rolfsema

× Zamknąć

Płytka rafa koralowa na Wielkiej Rafie Koralowej w Australii. Źródło: Chris Rolfsema

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Queensland wykazały, że na całym świecie znajduje się większy obszar raf koralowych, niż wcześniej sądzono, a szczegółowe mapy satelitarne pomagają chronić te ważne ekosystemy.

W ramach projektu pracuje dr Mitchell Lyons z Wydziału Środowiska Uniwersytetu Queensland Allen Atlas koralowców W ramach projektu naukowcy zidentyfikowali obecnie 348 000 kilometrów kwadratowych płytkich raf koralowych o głębokości do 20–30 metrów. Artykuł badawczy jest opublikowany W Raporty komórek ds. zrównoważonego rozwoju.

„To koryguje nasze poprzednie szacunki dotyczące płytkich raf koralowych w oceanach świata” – stwierdził dr Lyons.

„Co ważne, nowoczesna technologia satelitarna do mapowania o wysokiej rozdzielczości pozwala nam również dowiedzieć się, z jakiego materiału zbudowane są te siedliska.

„Odkryliśmy, że 80 000 kilometrów kwadratowych raf koralowych ma twarde dno, na którym zwykle rosną koralowce, w przeciwieństwie do miękkiego dna, takiego jak piasek, gruz czy wodorosty.

„Dane te pozwolą naukowcom, działaczom na rzecz ochrony przyrody i decydentom lepiej zrozumieć systemy raf koralowych i zarządzać nimi”.

Do uchwycenia drobnych szczegółów na mapie globalnej o wysokiej rozdzielczości wykorzystano ponad 1,5 miliona próbek i 100 bilionów pikseli z satelitów Sentinel-2 i Planet Dove CubeSat.

„To pierwsze dokładne przedstawienie rozmieszczenia i składu raf koralowych na świecie w jasny i spójny sposób” – stwierdził dr Lyons.

„To coś więcej niż tylko mapa – to narzędzie do pozytywnych zmian dla raf koralowych oraz ogólnie dla środowiska przybrzeżnego i morskiego”.

Nurek na płytkiej rafie koralowej w Wielkiej Rafie Koralowej w Australii. Źródło: Chris Rolfsema

× Zamknąć

Nurek na płytkiej rafie koralowej w Wielkiej Rafie Koralowej w Australii. Źródło: Chris Rolfsema

Profesor nadzwyczajny Uniwersytetu w Queensland, Chris Rolfsema, powiedział, że projekt mapowania raf koralowych, realizowany we współpracy z ponad 480 autorami, był już wykorzystywany do ochrony raf koralowych na całym świecie.

„Mapy i powiązane dane są publicznie dostępne za pośrednictwem Allen Coral Atlas i Google Earth Engine, dzięki czemu docierają do odbiorców na całym świecie” – powiedział dr Rolfsema.

„Wykorzystywane są do wzbogacania projektów w Australii, Indonezji, na Morzu Timorskim, Arafurze, Fidżi, Wyspach Salomona, Tonga, Vanuatu, Panamie, Belize, Bangladeszu, Indiach, Malediwach, Sri Lance, Kenii i Zachodniej Mikronezji.

„Szczegóły zawarte w tych mapach umożliwiają naukowcom, decydentom i społecznościom lokalnym podejmowanie świadomych decyzji mających na celu ochronę naszych raf koralowych”.

Allen Coral Atlas został zaprojektowany przez firmę Vulcan zmarłego Paula Allena i zarządzany przez Arizona State University we współpracy z partnerami z Planet, Coral Reef Alliance i University of Queensland.

więcej informacji:
Nowe szacunki globalnej powierzchni raf koralowych na podstawie mapowania w wysokiej rozdzielczości, Raporty komórek ds. zrównoważonego rozwoju (2024). doi: 10.1016/j.crsus.2024.100015. www.cell.com/cell-reports-sust…2949-7906(24)00001-6

READ  NASA ujawnia pierwsze zdjęcia Marsa wykonane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba