WARSZAWA/LONDYN (Reuters) – Rafineria Shell znajduje się poza Berlinem po tym, jak niemiecki rząd w zeszłym roku przejął kontrolę nad fabryką od rosyjskiego operatora, poinformowały Reuters źródła przemysłu naftowego.
Starania brytyjskiego koncernu o sprzedaż 37,5% udziałów w rafinerii, czwartej co do wielkości w Niemczech i dostarczającej 90% paliwa do Berlina, zostały udaremnione przez niepewność co do przyszłości rafinerii po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym ubiegłego roku.
Wznowienie sprzedaży stało się możliwe po tym, jak niemieckie ministerstwo gospodarki we wrześniu ubiegłego roku przekazało jednostkę rosyjskiego giganta naftowego Rosniefti (ROSN.MM) pod opiekę powierniczą w ramach fali europejskich sankcji wobec Rosji w następstwie inwazji Moskwy na Ukrainę, podają dwa źródła . Powiedział.
Obejmowało to 54,17% udziałów Rosniefti w rafinerii w Schwedt. W zeszłym tygodniu niemiecki sąd odrzucił apelację Rosnieftu w sprawie ruchu.
Dwa źródła podały, że Shell otworzył w tym tygodniu pokój danych dla potencjalnych nabywców z informacjami na temat działalności rafinerii, kosztów i przychodów.
Rzecznik Shella odmówił komentarza. Niemieckie Ministerstwo Gospodarki odmówiło komentarza.
Zaznajomione ze sprawą źródła w Berlinie i Warszawie poinformowały Reutera we wrześniu, że polska rafineria PKN Orlen (PKN.WA) była wcześniej zainteresowana nabyciem pakietu kontrolnego rafinerii w Schwedt, która zaopatruje również część zachodniej Polski.
W ostatnich miesiącach rafineria została zmuszona do pracy ze zmniejszoną stawką o około 60%, ponieważ walczy o zastąpienie dostaw ropy dostarczanej z Rosji rurociągiem Przyjaźń, który został zamknięty w ramach sankcji UE.
Większość nowych dostaw pochodziła z niemieckiego portu Rostock, a rząd chce to zwiększyć zaopatrując rafinerię w ropę importowaną przez polski port w Gdańsku.
W 2021 roku Shell próbował sprzedać swoje udziały firmie Alcmene z Wiednia, ale ruch ten został powstrzymany przez Rosnieft, który chciał zwiększyć swoje 54% udziałów. Posunięcie to zostało wstrzymane przez niemiecki rząd w marcu ubiegłego roku.
Włoski koncern Eni (ENI.MI) posiada 8,33% udziałów w rafinerii.
Dodatkowe raporty Rehama El Koussy w Berlinie. Montaż autorstwa Bernadette Baum
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Narodowy Bank Zjednoczonych Emiratów Arabskich stwierdził, że poniedziałkowa przerwa w świadczeniu usług, która dotknęła klientów, nie była cyberatakiem
Stopy procentowe w Polsce są stabilne; Nowe prognozy gospodarcze są zgodne z oczekiwaniami Artykuły
Ekspert ds. kredytów hipotecznych Mark Burris odpowiada na pytanie nurtujące każdego właściciela domu