Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Skamieniały las w Somerset liczący 390 milionów lat jest najstarszym na świecie

Skamieniały las w Somerset liczący 390 milionów lat jest najstarszym na świecie

Wzdłuż wybrzeży Devon i Somerset, pomiędzy wysokimi klifami z piaskowca, odkryto pozostałości najstarszych na świecie lasów i skamieniałych drzew, datowane na 390 milionów lat. Drzewa prawdopodobnie rosły jako część rozległego lasu pokrywającego wschodnie wybrzeże starożytnego kontynentu z czerwonego piaskowca, który w tamtych czasach był częścią Europy.

To sprawia, że ​​las Somerset jest od czterech do pięciu milionów lat starszy od poprzedniego rekordzisty, który znaleziono w Kairze w stanie Nowy Jork w Stanach Zjednoczonych. Co może nam powiedzieć to nowe odkrycie?

Drzewa, zidentyfikowane jako Calamophyton, były uderzająco podobne do palm, ale miały cienkie, puste w środku pnie. Chociaż nie miał liści, miał gałęzie zdobiące gałęzie, osiągające wysokość od 2 do 4 metrów (6,6 do 13,1 stopy), a gałęzie opadały w miarę dojrzewania. To dodatek do wielu innych odkryć, które odkryto w nowym badaniu opublikowanym w czasopiśmie Dziennik Towarzystwa Geologicznego.

Wczesna ewolucja drzew: okres dewonu

Te skamieniałości, odkryte przez naukowców z Uniwersytetu w Cambridge i zidentyfikowane przez ekspertów z Uniwersytetu w Cardiff, zawierają niekompletne pnie o długości do 2 metrów (6,6 stopy), którym towarzyszą małe gałęzie. Należą do wczesnego gatunku drzew zwanego kladoksylopsidami. Zespół odkrywa, że ​​kladoksylopsydy dominowały w ekosystemach lądowych przez około 5 milionów lat, zanim około 385 milionów lat temu pojawiły się bardziej współczesne drzewa drzewiaste.

Las wyglądałby zupełnie inaczej niż lasy współczesne (CNN/Peter Jessen/Chris Perry)

Las ten sięga okresu dewonu, który rozciąga się od 419 milionów do 358 milionów lat temu, wyznaczając ważną erę, kiedy życie zaczęło przenosić się na Ziemię. Faktycznie okres dewonu wiąże się z powstaniem pierwszych na Ziemi lasów, w których występuje niezwykła różnorodność roślin, przystosowująca się do adaptacji.

„Okres dewonu radykalnie zmienił życie na Ziemi. Zmienił się także sposób, w jaki woda i ziemia współdziałały ze sobą, ponieważ drzewa i inne rośliny pomagały stabilizować osady poprzez swoje systemy korzeniowe, ale niewiele wiadomo o najstarszych lasach” – stwierdził autor. pierwsze badania profesora Neila Daviesa z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu w Cambridge wykazały, że skamieniałości zachowały kluczowy etap ewolucji Ziemi, kiedy rzeki zaczęły funkcjonować w radykalnie inny sposób niż wcześniej, stając się wielką siłą erozyjną że są dzisiaj. komunikat prasowy.

READ  Wahania spinu pokazują, jak galaktyki wyrastają z kosmicznej sieci

Pod koniec dewonu osiągnięto ważne kamienie milowe w ewolucji. Pojawienie się pierwszych roślin nasiennych było przełomowym wydarzeniem w ewolucji roślin, kładąc podwaliny pod ewolucję współczesnych nagonasiennych i okrytozalążkowych w kolejnych okresach geologicznych.

Marszczenia na klifach Somerset to skamieniałości najstarszego dna lasu na świecie (CNN/Neil Davies)

Faliste ślady na klifach Somerset to skamieliny najstarszego dna lasu na świecie (CNN/Neila Davisa)

W okresie dewonu pojawiły się także najstarsze zwierzęta lądowe, głównie stawonogi. Te wczesne stawonogi lądowe, w tym owady i pająki, dobrze się zadomowiły pod koniec tego okresu, co oznaczało zasadniczą zmianę w kolonizacji lądów przez zwierzęta.

Najstarszy zapis kopalny i upływ czasu geologicznego

„Te drzewa Calamophyton to najstarsze drzewa skamieniałe, jakie kiedykolwiek znaleziono w Wielkiej Brytanii i stanowią dotychczas brakujący element naszej historii botanicznej. Zapisy o lasach kopalnych, w których zachowały się podstawy drzew tam, gdzie kiedyś żyły, sięgają aż do tych odkrytych w Stan Nowy Jork i Kair przywieźli około 385 milionów lat temu.

Lekarz wyjaśnił: „Chociaż obszar odsłonięcia skał jest ograniczony, a dostęp do nich niebezpieczny, nasze nowe odkrycie jest najstarszym znanym wyraźnym przykładem takiego zjawiska geologicznego i bezpośrednio przemawia do środowiska najstarszych lasów sprzed 390 milionów lat”. Christopher Perry jest w tym samym miejscu komunikat prasowy. Dr Perry jest starszym wykładowcą w Szkole Nauk o Ziemi i Środowisku Uniwersytetu w Cardiff, który zidentyfikował skamieniałości.

Skamieniałości odkryto w pobliżu Minehead, położonego na południowym brzegu Kanału Bristolskiego, w pobliżu współczesnego miejsca obozu wakacyjnego Butlina. Naukowcy zakładali wcześniej, że w regionie przybrzeżnym wzdłuż angielskiego wybrzeża, w tym w Minehead, brakowało znaczących skamieniałości roślin.

Jednak to odkrycie podważa to założenie, podkreślając ważną rolę, jaką setki milionów lat temu odegrały wczesne drzewa w kształtowaniu krajobrazu oraz stabilizacji brzegów rzek i linii brzegowych. CNN.

Prace terenowe przeprowadzono wzdłuż najwyższych klifów morskich w Anglii, a do niektórych odcinków można dotrzeć wyłącznie łodzią. Ujawniło bogactwo kopalnego materiału roślinnego dewonu w formacji piaskowca.

READ  Coronavirus Australia: NSW Health przełącza się na rejestrowanie zgonów z „z” zamiast „z” Covid

W tamtym czasie miejsce to charakteryzowało się półsuchą równiną, poprzecinaną małymi kanałami rzecznymi wypływającymi z gór na północnym zachodzie. Naukowcy zauważyli, że pojawienie się pierwszych gęsto zarośniętych drzewostanów prawdopodobnie wpłynęło na przepływ rzek w krajobrazie.

Wyniki wskazują na szybki rozwój wczesnych lasów. Podczas gdy wykopaliska w Anglii przedstawiają rzadki las, w którym rośnie tylko jeden gatunek drzewa, najstarszy dawny las odkryty w stanie Nowy Jork zawierał większą różnorodność gatunków, w tym drzewa przypominające winorośl, które rosły na ziemi, mimo że datowano je na 4 miliony lat. . Później.

Według Daviesa porównanie flory Somerset z florą Nowego Jorku pokazuje szybkie zmiany, jakie zaszły w zakresie czasu geologicznego. W stosunkowo krótkim czasie geologicznym nastąpił wyraźny wzrost różnorodności roślin.

W tamtej epoce klify, na których odkryto skamieniałości, zwane formacją Glad Sandstone, były geograficznie połączone z obszarami, które obecnie stanowią część Niemiec i Belgii, a nie Anglii. W pobliskich obszarach odkryto także skamieniałości podobne do tych znalezionych w formacji Glad Sandstone, w tym kawałki drewna wypłukane do morza.

„Ludzie czasami myślą, że brytyjskie skały zostały dostatecznie zbadane, ale to pokazuje, że ponowne ich odwiedzenie może doprowadzić do nowych, ważnych odkryć” – podsumował Davies.

Zdjęcie u góry: Fragment powalonego pnia drzewa z najstarszego na świecie skamieniałego lasu odkrytego w Somerset. źródło: BBC/Chrisa Perry’ego.

Napisane przez Sahira Pandeya