Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Smartfon Solana Crypto-Ready „Saga” trafi do sprzedaży 8 maja

Smartfon Solana Crypto-Ready „Saga” trafi do sprzedaży 8 maja

Zasilany kryptowalutą smartfon Solana Labs Saga trafi do publicznej sprzedaży 8 maja, poinformowała w czwartek firma stojąca za blockchainem Solana. Urządzenia zamówione w przedsprzedaży są już wysyłane.

Pracownicy firm skoncentrowanych na Solanie powiedzieli CoinDesk, że smartfon z Androidem to mobilna gra, która ma zasadnicze znaczenie dla przyszłości kryptowalut. Prawie 10 miesięcy temu Solana po raz pierwszy przedstawiła możliwości rootowania telefonu komórkowego, który pełnił również funkcję dedykowanego kryptowalutowego portfela sprzętowego, oraz możliwości, jakie taki produkt może wnieść do całego ekosystemu.

Nowe urządzenie Solana Mobile kosztuje 1000 USD i jest zbudowane na sprzęcie firmy OSOM z Bay Area. Pamięć masowa to 512 GB, dwa wszechstronne obiektywy tylnego aparatu, 6,67-calowy wyświetlacz OLED i skaner linii papilarnych. Będzie dostarczany z zainstalowanym najnowszym systemem operacyjnym Android.

To, co wyróżnia Sagę, według Solany, to „Solana Mobile Stack” (SMS), czyli zestaw niestandardowych dodatków, które integrują korzyści płynące z szyfrowania ze sprzętem i oprogramowaniem telefonu. SMS ma wbudowane funkcje bezpieczeństwa umożliwiające wysyłanie, odbieranie, handel i przechowywanie kryptowalut na urządzeniu.

Komponent bezpieczeństwa Saga – odporna na włamania część smartfona, w której znajdują się poufne informacje – jest dostosowywana przy użyciu „głównego skarbca”, w którym przechowywane są prywatne klucze kryptograficzne użytkownika. Solana mówi, że trzymanie kluczy oddzielnie od reszty danych telefonu czyni go bezpieczniejszym.

Saga ma dedykowany sklep „dapp”, który zawiera tylko aplikacje kryptograficzne. W tej chwili dostępnych jest do pobrania kilkanaście aplikacji obejmujących handel kryptowalutami, komunikację portfelową, muzykę i cyfrowe przedmioty kolekcjonerskie, a z czasem oczekuje się, że będzie ich więcej.

Solana twierdzi, że nie będzie pobierać „opłaty ekstrakcyjnej” za aplikacje ze sklepu Dapp, co jest ukłonem w stronę 30% podatku, który Apple i Google naliczają w swoich witrynach sklepowych. Jego sklep z dappami jest niezależny od „Google Play” na Androida (również na Saga).

READ  Nowe animowane szorty Overwatch to dobroć kreskówek z sobotniego poranka

Nazwy producentów telefonów od dużych — HTC — do małych — Sirin Labs wcześniej nie udało się stworzyć smartfona zorientowanego na kryptografię, ustanawiając niefortunny precedens dla Solany, urządzenia zaprojektowanego i sprzedawanego dla jednego ekosystemu kryptograficznego .

Ekosystem ten ucierpiał od czerwca 2022 r., kiedy współzałożyciel firmy Solana, Anatolij Jakowenko, ujawnił sagę podczas wydarzenia w Nowym Jorku, w którym uczestniczył Sam Bankman-Fried, ówczesny dyrektor generalny giełdy FTX, a obecnie rzekomy oszust kryptograficzny. Społeczność Solany, zrzeszająca programistów i kupców, staje się coraz bardziej defensywna, mimo że niektóre z podstawowych technologii Solany ciągle się zacinają.

Wielki wzrost popularności urządzeń mobilnych może być czymś więcej niż tylko okazją do zresetowania narracji — zdaniem pracowników wspierającego ekosystemu Solany, Fundacji, jest to okazja do umieszczenia kryptografii w kieszeniach ludzi, w których reszta cyfrowego świata już zniknęła.