Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Sprzedaż detaliczna w Polsce rozczarowuje w lipcu |  pstryknąć

Sprzedaż detaliczna w Polsce rozczarowuje w lipcu | pstryknąć

Realna sprzedaż detaliczna w Polsce spadła rok do roku o 4,0%, gorzej od konsensusu zakładającego spadek o 3,8%, choć mniej niż w czerwcu (-4,7%). Dodatkowo, po wyłączeniu sezonowym, sprzedaż detaliczna w lipcu była o 1,3% M/M wyższa w porównaniu do czerwca br.

Z wyjątkiem pojazdów samochodowych i części do motocykli, w większości głównych grup zaobserwowaliśmy spadek sprzedaży detalicznej, który wyniósł ponad 3,*% r/r, co było zgodne z relatywnie silnym wzrostem produkcji przemysłowej w tym sektorze. „Czasopisma, książki, pozostała sprzedaż w sklepach specjalistycznych” (spadek o 13,6% r/r) czy dobra trwałego użytku „meble, RTV, AGD” (spadek o 11,6%) i „pozostałe” (spadek o 11,4%). Spadła także sprzedaż żywności, napojów i wyrobów tytoniowych (4,2%), co jest związane z ubiegłoroczną wysoką bazą odniesienia po napływie uchodźców z Ukrainy.

Po niemal roku erozji siły nabywczej, sytuacja „rodzinna” ludności powoli stabilizuje się po powrocie realnego wzrostu płac w czerwcu na skutek wyższej inflacji. Wczorajsze dane z rynku pracy pokazały jednak ponownie wzrost wynagrodzeń (10,4% r/r) poniżej inflacji CPI (10,8% r/rw lipcu).

Oczekujemy stopniowej poprawy spożycia gospodarstw domowych w nadchodzących miesiącach, szczególnie w czwartym kwartale, w związku z utrzymującą się dwucyfrową dynamiką płac, a siłą nabywczą gospodarstw domowych w dalszym ciągu poprawiającą się wraz z utrzymującą się inflacją.

Płace nominalne, inflacja CPI i realna sprzedaż detaliczna, rok, w %

Źródło: ING na podstawie danych GUS.