Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Środki do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu mogą skutecznie chronić przed wirusami małpiej ospy

Środki do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu mogą skutecznie chronić przed wirusami małpiej ospy

Wirus pozostaje zakaźny na powierzchniach stalowych do 30 dni, ale można go skutecznie unieszkodliwić środkami dezynfekującymi na bazie alkoholu.

Wirusy ospy są znane ze swojej zdolności do pozostawania zakaźnymi w środowisku przez bardzo długi czas. Badanie przeprowadzone przez Department of Molecular and Medical Virology na Ruhr-University Bochum w Niemczech wykazało, że temperatura jest kluczowym czynnikiem w tym procesie: w temperaturze pokojowej wirus ospy małpiej zdolny do rozmnażania może przetrwać na powierzchni ze stali nierdzewnej do jedenastu lat dni. , aw czterech stopniach Celsjusza przez okres do miesiąca. Dlatego bardzo ważna jest dezynfekcja powierzchni. Według badania środki dezynfekujące na bazie alkoholu są bardzo skuteczne przeciwko wirusom ospy małpiej, podczas gdy środki dezynfekujące na bazie nadtlenku wodoru okazały się nieskuteczne. Zespół opublikował swoje odkrycia w Journal of Infectious Diseases 2 maja 2023 r.

Tygodnie obserwacji

Od 2022 roku coraz więcej wirusów ospy małpiej jest przenoszonych z jednego człowieka na drugiego. Chociaż infekcja jest spowodowana przede wszystkim bezpośrednim kontaktem fizycznym, możliwe jest również zarażenie wirusem przez zanieczyszczone powierzchnie, na przykład w domu lub w salach szpitalnych.

Wirusy ospy są znane ze swojej zdolności do pozostawania zakaźnymi w środowisku przez bardzo długi czas. Jednak w przypadku małpiej ospy nie znaliśmy jeszcze dokładnych ram czasowych”.


Dr.. Toni Meister, Katedra Wirusologii Molekularnej i Medycznej, Ruhr-University Bochum

Naukowcy zbadali to, nakładając wirusa na wysterylizowane płytki ze stali nierdzewnej i przechowując je w różnych temperaturach: w czterech stopniach, w 22 stopniach, co w przybliżeniu odpowiada temperaturze pokojowej, oraz w 37 stopniach. Określili ilość zakaźnego wirusa po różnych okresach czasu, od 15 minut do kilku dni lub tygodni.

READ  Ostrzeżenie przed gigantyczną dziurą przedzierającą się przez Słońce

Wirusy pozostają zaraźliwe przez długi czas

Niezależnie od temperatury, w ciągu pierwszych kilku dni nastąpiła niewielka zmiana w ilości zakaźnego wirusa. W temperaturze 22 i 37 stopni stężenie wirusa znacznie spadło już po pięciu dniach. W temperaturze 37 stopni po sześciu do siedmiu dniach nie wykryto wirusa zdolnego do reprodukcji, w temperaturze 22 stopni minęło dziesięć do jedenastu dni, zanim infekcja nie była już możliwa. Przy czterech stopniach ilość wirusa gwałtownie spadła dopiero po 20 dniach, a po 30 dniach nie było już ryzyka infekcji. „Jest to zgodne z naszym doświadczeniem, że ludzie są nadal podatni na infekcje z powierzchni w domu po około dwóch tygodniach” – zauważa profesor Ike Steinmann, kierownik Katedry Wirusologii Molekularnej i Klinicznej.

Aby zmniejszyć ryzyko infekcji w przypadku wybuchu epidemii, bardzo ważna jest dezynfekcja powierzchni. Dlatego naukowcy przetestowali skuteczność pięciu popularnych środków dezynfekujących. Odkryli, że środki do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu lub aldehydów niezawodnie zmniejszają ryzyko infekcji. Jednak środek dezynfekujący na bazie nadtlenku wodoru nie inaktywował wirusa wystarczająco skutecznie w badaniu. „Nasze wyniki potwierdzają zalecenie WHO dotyczące stosowania środków do dezynfekcji powierzchni na bazie alkoholu” — podsumowuje Toni Meister.

źródło:

Odniesienie do czasopisma:

Meister, TL, i in. (2023). Stabilność i inaktywacja wirusa ospy małpiej na powierzchniach nieożywionych. Dziennik chorób zakaźnych. doi.org/10.1093/infdis/jiad127.