Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Stany Zjednoczone otwierają ambasadę na Wyspach Salomona, aby stawić czoła Pekinowi

Ambasada, która została otwarta w stolicy Honiara w czwartek, zaczynała od małej, z chargé d’affaires, dwoma pracownikami Departamentu Stanu i garstką lokalnych pracowników.

Stany Zjednoczone prowadziły wcześniej ambasadę na Wyspach Salomona przez pięć lat, zanim zamknęły ją w 1993 roku w ramach globalnej redukcji placówek dyplomatycznych po zakończeniu zimnej wojny.

(Od lewej) Taylor Ruggles, dyrektor Departamentu Stanu USA na region Azji Wschodniej i Pacyfiku. Colin Beck, stały sekretarz, Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Handlu Zagranicznego, Wyspy Salomona; i Russell Cuomo, chargé d’affaires ai Ambasady Stanów Zjednoczonych w Honiarze, biorą udział w ceremonii podniesienia flagi z okazji otwarcia ambasady w Honiarze. (Ambasada USA Honiara przez AP) (AP)

Ale odważne posunięcia Chin w regionie sprawiają, że Stany Zjednoczone starają się zwiększyć swoje zaangażowanie na kilka sposobów, takich jak przekazywanie szczepionek przeciwko COVID-19, odsyłanie ochotników Korpusu Pokoju do kilku krajów wyspiarskich oraz inwestowanie w projekty leśne i turystyczne.

„Otwarcie ambasady opiera się na naszych wysiłkach zmierzających nie tylko do rozmieszczenia większej liczby personelu dyplomatycznego w całym regionie, ale także do zwiększenia zaangażowania z naszymi sąsiadami z Pacyfiku, połączenia programów i zasobów USA z potrzebami w terenie oraz budowania relacji międzyludzkich” ”- powiedział w oświadczeniu sekretarz stanu Antony Blinken.

Statki są zakotwiczone na morzu w Honiara, stolicy Wysp Salomona, 24 listopada 2018 r. (AP Photo/Mark Schiefelbein, plik) (AP)

Inauguracja ma miejsce, gdy nowy przywódca Fidżi, premier Sitiveni Rabuka, wydaje się ponownie oceniać niektóre aspekty zaangażowania swojego kraju z Chinami.

– powiedział Rabuka Fidżi Times W zeszłym tygodniu planował zakończyć policyjne szkolenie i umowę o wymianie z Chinami.

Departament Stanu USA powiadomił ustawodawców na początku zeszłego roku, że rosnące wpływy Chin w regionie sprawiły, że ponowne otwarcie ambasady Wysp Salomona stało się priorytetem.

Russell Cuomo, chargé d’affaires ai Ambasady USA w Honiara, w środku; po lewej Taylor Ruggles, dyrektor departamentu stanu USA na region Azji Wschodniej i Pacyfiku; A Colin Beck, stały sekretarz w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Handlu Zagranicznego Wysp Salomona, zwraca uwagę podczas konferencji prasowej w Honiarze. (Ambasada USA Honiara przez AP) (AP)

Wyspy Salomona zmieniły lojalność z samorządnej wyspy Tajwanu na Pekin w 2019 roku, zagrażając bliskim związkom ze Stanami Zjednoczonymi, które sięgają czasów drugiej wojny światowej.

„Widzimy, że te więzi słabną, gdy Chińska Republika Ludowa agresywnie stara się zaangażować polityczne i biznesowe elity Wysp Salomona, używając znanego schematu ekstrawaganckich obietnic, potencjalnie kosztownych pożyczek na infrastrukturę i potencjalnie niebezpiecznych poziomów zadłużenia” – powiedział resort w komunikacie. oświadczenie. Zawiadomienie do Kongresu z grudnia otrzymane przez The Associated Press.

(Od lewej) Taylor Ruggles, dyrektor Departamentu Stanu USA na region Azji Wschodniej i Pacyfiku. Colin Beck, stały sekretarz, Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Handlu Zagranicznego, Wyspy Salomona; i Russell Cuomo, chargé d’affaires ai ambasady Stanów Zjednoczonych Honiara, biorą udział w ceremonii podniesienia flagi. (Ambasada USA Honiara przez AP) (AP)

Wysoki rangą urzędnik Departamentu Stanu, który nalegał na zachowanie anonimowości w celu poinformowania mediów, powiedział, że Stany Zjednoczone były zachęcone zobowiązaniem Wysp Salomona do kontynuowania współpracy z tradycyjnymi partnerami w zakresie bezpieczeństwa, takimi jak Australia i Stany Zjednoczone, ale nadal był zaniepokojony tajemnicą otaczającą pakt bezpieczeństwa z Chinami.

Powiedział, że jakikolwiek rodzaj militaryzacji Pacyfiku przez Chiny byłby poważnym problemem.

Ujawnij oszałamiającą rozbudowę wojskową Chin na Morzu Spornym

USA nie przeprowadziły jeszcze dogłębnych rozmów z nowym przywódcą Fidżi, powiedział urzędnik, więc jest zbyt wcześnie, aby wiedzieć, czy ten ruch w sprawie policji sygnalizuje zmianę kierunku Fidżi w odniesieniu do Chin.

Rząd Fidżi nie odpowiedział natychmiast na prośbę o komentarz.

READ  Grupa Siedmiu zobowiązuje się do zaprzestania finansowania projektów węglowych do końca 2021 roku