Stany Zjednoczone otworzyły ambasadę na Wyspach Salomona po 30 latach nieobecności, dążąc do wzmocnienia stosunków dyplomatycznych na Pacyfiku w obliczu rosnącej chińskiej obecności w regionie.
główne punkty:
- Ostatnia ambasada USA na Wyspach Salomona została zamknięta w 1993 roku
- Plany otwarcia ambasady na Wyspach Salomona ogłoszono w zeszłym roku
- Waszyngton negocjował odnowienie umów o współpracy z Wyspami Marshalla, Sfederowanymi Stanami Mikronezji i Palau.
Sekretarz stanu Anthony Blinken powiedział, że Departament Stanu poinformował rząd Wysp Salomona, że otwarcie nowej ambasady w stolicy, Honiarze, stało się oficjalne od 27 stycznia.
„Otwarcie ambasady opiera się na naszych wysiłkach zmierzających nie tylko do rekrutacji większej liczby personelu dyplomatycznego w całym regionie, ale także do zwiększenia zasięgu z naszymi sąsiadami z Pacyfiku, połączenia amerykańskich programów i zasobów z potrzebami w terenie oraz budowania relacji międzyludzkich” ”.
Jej ambasada zaczynała od chargé d’affaires, dwóch pracowników Departamentu Stanu i garstki lokalnych pracowników.
Pan Blinken ogłosił plany otwarcia misji dyplomatycznej w państwie wyspiarskim Pacyfiku podczas wizyty w regionie w zeszłym roku.
Ostatnia ambasada USA na Wyspach Salomona została zamknięta w 1993 r. — w związku z cięciami budżetowymi po zakończeniu zimnej wojny — i Stany Zjednoczone były tam reprezentowane przez ambasadora z siedzibą w Papui-Nowej Gwinei.
Stany Zjednoczone zachęcały do stosunków z Wyspami Salomona
Ponowne otwarcie ambasady USA w Honiarze wiąże się z obawami Waszyngtonu i jego sojuszników o ambicje militarne Pekinu w regionie Indo-Pacyfiku po tym, jak w zeszłym roku zawarł on pakt bezpieczeństwa z Wyspami Salomona.
Pojawia się również, gdy nowy przywódca Fidżi, premier Sitiveni Rabuka, wydaje się ponownie oceniać niektóre aspekty zaangażowania swojego kraju z Chinami.
Rabuka powiedział Fiji Times w zeszłym tygodniu, że planuje zakończyć szkolenie policji i umowę o wymianie z Chinami.
Wyspy Salomona zmieniły lojalność z samorządnej wyspy Tajwanu na Pekin w 2019 roku, zagrażając bliskim związkom ze Stanami Zjednoczonymi, które sięgają drugiej wojny światowej.
„Widzimy, że te więzi słabną, gdy Chińska Republika Ludowa agresywnie stara się zaangażować polityczne i biznesowe elity Wysp Salomona, używając znanego wzorca ekstrawaganckich obietnic, potencjalnie kosztownych pożyczek infrastrukturalnych i potencjalnie niebezpiecznych poziomów zadłużenia” – powiedział Departament Stanu. w oświadczeniu. Grudniowe zawiadomienie do Kongresu.
Wysoki urzędnik Departamentu Stanu powiedział, że Stany Zjednoczone są zachęcone zobowiązaniem Wysp Salomona do kontynuowania współpracy z tradycyjnymi partnerami w zakresie bezpieczeństwa, takimi jak Australia i Stany Zjednoczone, ale nadal są zaniepokojone tajemnicą otaczającą pakt bezpieczeństwa z Chinami.
Powiedział, że jakikolwiek rodzaj militaryzacji Pacyfiku przez Chiny byłby poważnym problemem.
Stany Zjednoczone kontynuują kooptację Pacyfiku po podpisaniu umowy
We wrześniu prezydent USA Joe Biden gościł przywódców wysp Pacyfiku na szczycie w Waszyngtonie, gdzie zobowiązał się do pomocy w odparciu „przymusu gospodarczego” Chin i obiecał cięższą współpracę z sojusznikami i partnerami, aby zaspokoić potrzeby wyspiarzy.
Wspólna deklaracja Waszyngtonu i 14 krajów wysp Pacyfiku wzmocniła ich partnerstwo i stwierdziła, że podzielają wizję regionu, „gdzie może rozkwitnąć demokracja”.
Wśród poparcia dla dokumentu był premier Wysp Salomona Manasseh Sogavare, którego rząd wcześniej zapowiedział, że nie podpisze deklaracji, wyrażając obawy o stosunki z Chinami.
W poniedziałek naród na odległym atolu Kiribati powiedział, że ponownie dołączy do Forum Wysp Pacyfiku, kończąc podział, który zagrażał jedności w czasie rosnących napięć między mocarstwami w strategicznie położonym regionie.
Kiribati zmieniło uznanie dyplomatyczne z samorządnego, ale chińskiego Tajwanu na Pekin w 2019 r., podobnie jak Wyspy Salomona.
Ponowne otwarcie ambasady na Wyspach Salomona następuje w czasie, gdy Waszyngton negocjuje odnowienie umów o współpracy z trzema głównymi krajami wyspiarskimi Pacyfiku: Wyspami Marshalla, Sfederowanymi Stanami Mikronezji i Palau.
Na mocy umów o wolnym stowarzyszeniu (COFA), uzgodnionych po raz pierwszy w latach 80., Waszyngton zachowuje odpowiedzialność za obronę wysp i wyłączny dostęp do dużych części Oceanu Spokojnego.
Waszyngton poinformował, że w zeszłym miesiącu podpisał memoranda o porozumieniu z Wyspami Marshalla i Palau oraz osiągnął z nimi porozumienie w sprawie warunków przyszłej pomocy gospodarczej USA, ale nie podał szczegółów.
Reuters/AP/ABC
„Certyfikowany fanatyk jedzenia. Ekstremalny guru internetu. Gracz. Zły pijak. Ninja zombie. Rozwiązuje problemy. Nieskrępowany miłośnik alkoholu.”
More Stories
Turystka z Nowej Zelandii została brutalnie zamordowana na oczach męża w Newport Beach
Zespół Bidena wpada w ciemną spiralę
Wyspy Salomona zostaną zmodernizowane lotnisko Sigi w celu poprawy połączeń lotniczych