Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Stany Zjednoczone otwierają nową ambasadę na Wyspach Salomona, aby przeciwdziałać rosnącej chińskiej obecności na Pacyfiku

Stany Zjednoczone otworzyły ambasadę na Wyspach Salomona po 30 latach nieobecności, dążąc do wzmocnienia stosunków dyplomatycznych na Pacyfiku w obliczu rosnącej chińskiej obecności w regionie.

Sekretarz stanu Anthony Blinken powiedział, że Departament Stanu poinformował rząd Wysp Salomona, że ​​otwarcie nowej ambasady w stolicy, Honiarze, stało się oficjalne od 27 stycznia.

„Otwarcie ambasady opiera się na naszych wysiłkach zmierzających nie tylko do rekrutacji większej liczby personelu dyplomatycznego w całym regionie, ale także do zwiększenia zasięgu z naszymi sąsiadami z Pacyfiku, połączenia amerykańskich programów i zasobów z potrzebami w terenie oraz budowania relacji międzyludzkich” ”.

Jej ambasada zaczynała od chargé d’affaires, dwóch pracowników Departamentu Stanu i garstki lokalnych pracowników.

Pan Blinken ogłosił plany otwarcia misji dyplomatycznej w państwie wyspiarskim Pacyfiku podczas wizyty w regionie w zeszłym roku.

Ostatnia ambasada USA na Wyspach Salomona została zamknięta w 1993 r. — w związku z cięciami budżetowymi po zakończeniu zimnej wojny — i Stany Zjednoczone były tam reprezentowane przez ambasadora z siedzibą w Papui-Nowej Gwinei.

Stany Zjednoczone zachęcały do ​​stosunków z Wyspami Salomona

Ponowne otwarcie ambasady USA w Honiarze wiąże się z obawami Waszyngtonu i jego sojuszników o ambicje militarne Pekinu w regionie Indo-Pacyfiku po tym, jak w zeszłym roku zawarł on pakt bezpieczeństwa z Wyspami Salomona.

Pojawia się również, gdy nowy przywódca Fidżi, premier Sitiveni Rabuka, wydaje się ponownie oceniać niektóre aspekty zaangażowania swojego kraju z Chinami.